Składamy wniosek o świadczenie wspierające [PRZEWODNIK]
Materiał Sponsora/fot.pexels.com
Co daje świadczenie wspierające i ile wynosi?
Świadczenie wspierające to przysługująca od 1 stycznia 2024 roku pomoc finansowa mająca na celu pokrycie kosztów związanych z opieką, rehabilitacją oraz innymi codziennymi potrzebami osób z niepełnosprawnościami. Kwota świadczenia zależy od indywidualnych potrzeb osoby ubiegającej się i jest ustalana na podstawie dwóch czynników:
- wysokości przyznanej renty socjalnej,
- liczby punktów potrzeby wsparcia.
Wysokość świadczenia wspierającego może wynieść od 40% do nawet 220% renty socjalnej. Jest ono wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, po przeprowadzeniu wcześniej postępowania. O wypłatę świadczenia może wnioskować zarówno osoba z niepełnosprawnością, jak i jej pełnomocnik.
Jak złożyć wniosek o świadczenie wspierające?
Wniosek o świadczenie wspierające składa się wyłącznie drogą elektroniczną. Nie można zrobić tego osobiście w formie tradycyjnej! Na samym początku należy uzyskać decyzję ustalającą wspomniany wyżej poziom potrzeby wsparcia.
Kolejnym krokiem jest zarejestrowanie się w systemie online Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeżeli nie masz jeszcze konta – nie możesz wysłać wniosku o świadczenie wspierające. Pamiętaj też, że wymagane jest również posiadanie profilu zaufanego lub innej formy identyfikacji elektronicznej.
Do wniosku o świadczenie wspierające należy dołączyć kompletną dokumentację medyczną z odwiedzonych placówek, a także orzeczenie o niepełnosprawności i zaświadczenia lekarskie, które potwierdzą konieczność uzyskania świadczenia.
Po przesłaniu wniosku należy czekać na decyzję. W razie otrzymania odmowy masz prawo odwołać się do sądu lub Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Chcesz uzyskać świadczenie wspierające? Skorzystaj z pomocy kancelarii LexAgo
Proces ubiegania się o świadczenie wspierające, mimo że odbywa się elektronicznie, dla niektórych może okazać się skomplikowany. Dotyczy to przede wszystkim osób z niepełnosprawnościami, które nie mają doświadczenia w wypełnianiu dokumentów urzędowych. Z myślą o nich kancelaria LexAgo świadczy usługi z zakresu profesjonalnej pomocy w uzyskaniu świadczenia wspierającego dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.
Artykuł Sponsorowany