Notujesz, zapisujesz, przepisujesz odręcznie? ENL zaprasza na Ołbin 23 sierpnia!

Anna Fluder, mat.prasowe ENL | Utworzono: 24.07.2025, 08:50 | Zmodyfikowano: 24.07.2025, 08:50
A|A|A

fot. ENL/ Wojciech Chubasik

Karolina Sulej - dziennikarka i podcasterka, autorka wyróżnianych reportaży, w tym: „Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady”, która prowadzi spotkania literackie i kulturalne, w tym roku kuratorka Europejskiej Nocy Literatury, zaprasza na Ołbin we Wrocławia. Dzienniki, listy, autobiografie – nie powstałyby, gdyby nie IMPULS NOTOWANIA. Tegoroczny temat ENL przypomina o notowaniu jako akcie inspirującym, prywatnym i niezwykle potrzebnym. Ale wydarzenie to także poznawanie i odkrywanie niezwykłych miejsc kolejnego osiedla Wrocławia i interpretatorzy, ludzie świata kultury, którzy w 10 miejscach, 10 razy, przeczytają wybrane fragmenty 10 książek. Gdzie ich posłuchamy? O tym już opowie Barbara Lisik z Wrocławskiego Instytutu Kultury. 

Europejska Noc Literatury nie odbyłaby się bez interpretatorów i interpretatorek starannie dobranych lektur. W tym roku, fragmenty zaproponowane przez Karolinę Sulej przeczyta grono wybitnych postaci polskiej sceny aktorskiej. Dotychczas poznaliśmy już dwoje czytających – Tomasza Schimscheinera i Emose Uhunmwangho. Do tego grona dołączają: Katarzyna Figura, Dorota Segda i Jowita Budnik, nie zabraknie także kolejnych artystów związanych z Wrocławiem: Andrzeja Gałły i Adama Cywki.

Lektury programu 14. edycji Europejskiej Nocy Literatury to właśnie dzieła powstałe z takiego impulsu: znajdziemy wśród nich dzienniki, listy i wspomnienia. Podczas naszej nocy usłyszymy fragmenty słynnej korespondencji Franza Kafki do dziennikarki Mileny Jesenskiej – „Listy do Mileny" (Znak Literanova). W niecodziennej formie zapisków prezentuje się też dziennik Stanleya Tucciego, w którym autor snuje opowieści wokół swoich śniadań, obiadów i kolacji: „Co zjadłem przez rok (i o czym wtedy myślałem)" (Marginesy).

Nie zabraknie również wspomnień kobiet i o kobietach. To m.in. osobiste notatki Andi Rottenberg – „Schyłek. Dziennik 2019–2022" (OsnoVa Publishing) – oraz literacka podróż śladami niezwykłych artystek w książce Mii Kankimäki „Kobiety, o których myślę nocą" (Wydawnictwo Poznańskie). Z kolei „I już nigdy nie nazwę cię tatą. Dziennik córki" Gisèle Pelicot (W.A.B.) to przejmująca opowieść o matce i córce, które mierząc się z traumą, zamieniają ją w siłę do działania.

Notowanie jako sposób na oswajanie trudnych doświadczeń powraca w debiutanckiej powieści Maddie Mortimer „Mapy naszych spektakularnych ciał" (Wydawnictwo Poznańskie), ukazującej zmagania z chorobą nowotworową. Zapisywanie dla pamięci znajduje też swoje miejsce w literaturze nonfiction – dlatego w programie znalazła się książka Ołeksandra Mycheda „Kryptonim dla Hioba. Kroniki inwazji" (Czarne) – osobisty zapis pierwszego roku rosyjskiej napaści na Ukrainę. Tegoroczne lektury ukazują rozmaite formy notowania – ale przede wszystkim opowiadają historie, które zostają w czytelniku na długo.

14. edycja Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się 23 sierpnia 2025 – po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową oraz na Facebooka i Instagrama. Organizatorem Europejskiej Nocy Literatury jest Wrocławski Instytut Kultury.

REKLAMA

To może Cię zainteresować