Wojny Bogów na Szczepinie. Studio Radia RAM na Europejskiej Nocy Literatury
Anna Fluder i Andrzej Mastalerz/ fot.Anna Skupień
Za nami 13. edycja Europejskiej Nocy Literatury, która tym razem odbyła się 24 sierpnia 2024 na wrocławskim Szczepinie – pełnym zieleni osiedlu mieszkaniowym, na którym wielka płyta przeplata się z architekturą historyczną i nowymi obiektami, które prężnie powstają w ostatnich latach. W 10 różnorodnych przestrzeniach zabrzmiały fragmenty 10 książek wybranych przez tegorocznego kuratora, Łukasza Orbitowskiego. Jak co roku, europejską prozę usłyszeliśmy w wykonaniu aktorek i aktorów. Program wydarzenia oscylował wokół hasła „Wojny bogów".
Radio RAM zaprosiło na program specjalny z plenerowego studia. Naszymi gośćmi byli:
Dominika Kawalerowicz i Kuba Żary z Wrocławskiego Instytutu Kultury.
Łukasz Orbitowski, pisarz i publicysta - kurator tegorocznej edycji ENL.
Joanna Klima, radna osiedla Szczepin i animatorka wielu osiedlowych wydarzeń.
Andrzej Mastalerz, aktor czytający tego dnia na Skwerze św. o. Damiana de Veustera.
Wojny Bogów na Szczepinie już 24 sierpnia, a dlaczego Łukasz Orbitowski wybrał taki motyw przewodni na tę edycję WNL? Posłuchajcie:
Tegoroczne WOJNY BOGÓW przypominają o stale poszukiwanej przez człowieka sferze sacrum. Różnorodne twarze religijności i duchowości, przesądów, przekonań i wierzeń są hasłem-kluczem tegorocznego programu. A wszystko to w atmosferze wzajemnego szacunku i otwartości na inność, odrębność i wyjątkowość. Wrocław, wraz ze swym Skwerem Wzajemnego Szacunku i wielokulturową przeszłością, jest doskonałym miejscem, by wspólnie przeżyć niezwykłe historie i otworzyć się na to, co na pozór niezrozumiałe za sprawą 10 lektur wybranych przez kuratora tegorocznej edycji Europejskiej Nocy Literatury.
Wśród czytających znane aktorki i aktorzy m.in. Maria Peszek, Ewa Skibińska, Helena Sujecka, Artur Barciś i Janusz Zadura.
A gdzie można zajrzeć by posłuchać? Zobaczcie całą mapkę spotkań i czytań na Szczepinie 24 sierpnia 2024 roku.
Przed ENL 2024. Wrocławski Instytut Kultury zaprasza jeszcze na dwa spacery po osiedlu organizowane wraz z partnerem Serce Szczepina.
10 sierpnia o godzinie 17:00 dr Agata Gabiś oprowadzi nas po Szczepinie przedwojennym. Znany wówczas jako Przedmieście Mikołajskie był wówczas jednym z najbardziej
16 sierpnia o godzinie 17:00 dr Krzysztof Ziental zdradzi nam historie szczepińskich świątyń.
Wydarzenia towarzyszące odbędą się również w czasie Europejskiej Nocy Literatury. Razem z Fundacją Katarynka zorganizujemy SPACERY DOSTĘPNOŚCIOWE, na które zapisy ruszą 12 sierpnia. Szczegóły dotyczące spacerów znajdą Państwo na naszym Facebooku i na stronie internetowej nocliteratury.pl