"Temat rzeka" w deszczowej aurze Europejskiej Nocy Literatury
fot. mat.prasowe
„Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich” oraz „Światowy Dzień Walki z Analfabetyzmem”, organizowany przez Wrocławski Instytut Kultury obchodzony był w tym roku 20 sierpnia i tego dnia odbyła się 11 edycja Europejskiej Nocy Literatury. To wyjątkowa okazja by w jeden wieczór usłyszeć prozę czytaną w interpretacjach twórców świata kultury, a przy okazji odwiedzić przestrzenie miasta, które często nie są dostępne dla zwiedzających. Formuła ENL od pierwszej edycji pozostaje niezmienna: fragmenty dziesięciu książek czytane są w dziesięciu lokalizacjach wybranego osiedla Wrocławia. W tym roku to Przedmieście Świdnickie.
Program tegorocznej edycji literackiego święta przygotował pisarz, felietonista, tłumacz i literaturoznawca Michał Rusinek. Zaproponowanym przez kuratora hasłem, które połączyło 10 tekstów 11 odsłony ENL, jest "Temat rzeka", rozumiane zarówno dosłownie, jak i metaforycznie.
W studiu Radia RAM na pl. Kościuszki jako pierwsze na wydarzenie zapraszały Dominika Kawalerowicz i Romana Pomianowska z Wrocławskiego Instytutu Kultury, które pamiętają wszystkie edycje, a w szczególności pierwszą:
Był czas na podróż w przeszłość i odsłonę historii miejsca w którym się spotkaliśmy. Na spacery zapraszali: Ewa Pluta z Muzeum Miejskiego Wrocławia i Kuba Żary z Wrocławskiego Instytutu Kultury:
Adam Kruk z Wrocławskiej Fundacji Filmowej zapraszał na "Rejs" w reż. Marka Piwowskiego i kierował je także do obcokrajowców:
A na koniec w naszym studiu gościliśmy jedyną pisarkę wśród czytających. Sylwia Chutnik, kulturoznawczyni, felietonistka i recenzentka, której najnowsza powieść "Tyłem do kierunku jazdy" miała premierę kilka dni temu. Ale czytała nie swoją twórczośc, a fragment opowiadania "Sztuczna rzeka" z książki "Grand Union" Zadie Smith:
Wśród czytających można było usłyszeć m.in. Agatę Buzek, Aleksandrę Popławską, Tomasza Schuchardta czy Marka Kalitę.
W sobotę 20 sierpnia we Wrocławiu można było usłyszeć fragmenty następujących książek:
Colin Thubron – „Amur. Między Rosją a Chinami”, Wydawnictwo Czarne
Knut Hamsun – „Błogosławieństwo ziemi”, Czuły Barbarzyńca Press
Dezső Kosztolányi – „Dom kłamczuchów”, Państwowy Instytut Wydawniczy
Kornel Filipowicz „Formikarium, czyli w moim świecie mrówek”, Wydawnictwo Znak
Zadie Smith – „Grand Union”, Wydawnictwo Znak
Radka Denemarkova – „Kobold”, Wydawnictwo Książkowe Klimaty
Andrzej Stasiuk – „Kroniki beskidzkie i światowe”, Wydawnictwo Czarne
Nicolas Dickner – „Nikolski”, Wydawnictwo Pauza
Edgar Allan Poe – „Opowiadania”, Wydawnictwo Marginesy
Robert Macfarlane – „Podziemia. W głąb czasu”, Wydawnictwo Poznańskie