Kryminał i sensacja na długie jesienne wieczory do wydawnictwa Foksal

Radio RAM | Utworzono: 25.11.2024, 15:22 | Zmodyfikowano: 25.11.2024, 15:22
A|A|A

Materiał Sponsora


Historie, w których przeszłość nęka bohaterów

Jednym z dobrze znanych, lecz lubianych wątków w książkach kryminalnych, jest tajemnica z przeszłości, która mimo upływu lat nadal wpływa na życie bohaterów. Nie inaczej jest w książce „Dzieci lwa” Marcina Mellera. Współczesne technologie sprawiają, że praktycznie każdy może na pewnym etapie życia przekonać się, że nagranie sprzed kilkunastu lat zagraża jego karierze lub rodzinnemu szczęściu. Kompromitujące wideo związane z czasami studenckimi albo dawną działalnością polityczną zawsze pojawia się w najmniej odpowiednim momencie, zmuszając bohatera powieści do poszukiwania dowodów na swoją niewinność.

Książki sensacyjne tego typu zachęcają do refleksji nad wyborami podejmowanymi w młodości i sytuacjami, do których po latach trudno się przyznać. Nie zawsze da się zrzucić ich ciężar na błędy młodości i brak doświadczenia, gdyż wiele z nich nawet po kilku dekadach nadal wpływa na życie bohatera. Bohater, który dostaje szansę, by naprawić przeszłość lub udowodnić swoją niewinność pomimo kompromitujących go dowodów, musi znaleźć w sobie siłę, by odszukać dawnych przyjaciół i odbudować relacje, które zamknął.


Gdy główny bohater to antagonista

Książki kryminalne rzadko opisują życie nieskazitelnych bohaterów, którzy nie mają na swoim sumieniu żadnego złego uczynku. Postacie często mają na sumieniu mniejsze lub większe grzechy, które stają się kanwą dla całej historii. Ciekawym zabiegiem są wątki sprawiające, że czytelnicy mają wątpliwości, czy główny bohater książki jest zły, czy dobry. Wskazówki, że jest mordercą pojawiające się na kolejnych stronach powieści, powodują, że odbiorcy nie są w stanie jednocześnie ocenić postaci, z którą mają do czynienia.

Wątek, w którym główny bohater może być też najważniejszym antagonistą w powieści, zastosował m.in. A.J. Finn w książce „Koniec opowieści”. Czytelnik już na początku historii dowiaduje się, że postać, której losy będzie śledził, być może jest mordercą, który w przeszłości zabił żonę i syna. Taki zabieg sprawia, że odbiorca z niecierpliwością wyczekuje na zakończenie, by przekonać się, czy jego przeczucia co do prawdziwej natury głównego bohatera są słuszne. Dzięki temu jest to naprawdę dobry kryminał na długie jesienne wieczory, gdyż wciąga już od pierwszej strony i utrzymuje napięcie do ostatniej kartki. Więcej książek o podobnej fabule znajdziesz na https://www.gwfoksal.pl/ksiazki/thriller-kryminal-sensacja.html


Kryminał i romans – czy to dobre połączenie?

Jesienią na uwagę zasługują także kryminały, w których pojawiają się wątki miłosne. Dzięki nim książki kryminalne ukazują, jak główni bohaterowie zmieniają się pod wpływem uczuć. Miłość, pożądanie i zazdrość pchają ich do czynów, których nie popełniliby w innych okolicznościach. Romans zupełnie zmienia zachowanie nie tylko antagonistów, ale i postaci, które chcą powstrzymać złoczyńców i rozwikłać zagadkowe morderstwa lub inne zbrodnie.

Połączenie kryminału i romansu wykorzystują zarówno polskie kryminały, jak i książki, które powstają za granicą. Jest to bowiem uniwersalna kanwa, na której można oprzeć fabułę osadzoną w różnych miejscach, innym czasie i okolicznościach. Dzięki wątkom miłosnym lub erotycznym historia nabiera pikanterii i skłania do zadawania pytań o ludzką naturę, która pomimo zdobyczy cywilizacyjnych nadal nie potrafi opierać się pierwotnym żądzom i instynktom. Z pozoru proste i niewymagające refleksji wątki stają się tym samym kolejnym elementem zagadkowej fabuły kryminału, sprawiając, że czytelnik jest jeszcze bardziej zaangażowany w historię.

REKLAMA
To może Cię zainteresować