Literatura młodzieżowa z całego świata: odkryj kulturową różnorodność przez czytanie
Materiał Sponsora/fot.pexels.com
Literatura młodzieżowa z elementami azjatyckiej fantastyki
Kultura Dalekiego Wschodu ma niewiele wspólnego z kulturą w Europie. W Japonii lub Chinach społeczne role i oczekiwania są zupełnie inne, dlatego literatura dla młodzieży nawiązująca do tamtejszej kultury to prawdziwe zderzenie dwóch różnych światów. Dzięki książkom z elementami japońskiej mitologii i azjatyckiej fantastyki młodzi czytelnicy przenoszą się do zadziwiającego świata magii. Poznają nowe fantastyczne stworzenia i bohaterów, wychowanych w innych wartościach i duchu stawiania dobra ogółu społeczeństwa ponad indywidualne dobro jednostki. W książkach dostępnych na https://www.gwfoksal.pl/literatura-wydawnictwo-wab/literatura-mlodziezowa.html młodzież znajdzie również uniwersalne wartości jak przyjaźń i lojalność, które są ważne pomimo kulturowych różnic. Autorami powieści w takim nurcie są zarówno azjatyccy pisarze, jak i autorzy zafascynowani Dalekim Wschodem, którzy poświęcili długie lata na studiowanie i poznawanie jego kultury.
Problemy młodzieży z różnych stron świata
W każdym kraju młodzież zmaga się z nieco innymi problemami. Książki młodzieżowe napisane przez amerykańskich autorów poruszają temat m.in. narkomanii i uzależnienia od leków. W Stanach Zjednoczonych młodzież sięga po łatwo dostępne substancje uzależniające, a plaga bezdomności i ludzi-zombie na ulicach zatacza coraz szersze kręgi w kolejnych miastach. W niewielu innych miejscach na świecie można spotkać się z takim zjawiskiem, dlatego książki dla młodzieży poruszające temat narkomanii w Stanach Zjednoczonych pomagają lepiej je zrozumieć. Na kolejnych stronach książki młodzi czytelnicy dowiedzą się, jak szybko można otrzymać receptę na narkotyczne leki w Ameryce i dlaczego młodzież wybiera drogę uzależnienia, zamiast szukać realnej pomocy. Ten trudny temat porusza m.in. Neal Shusterman, który pokazuje, jak łatwo obrać złą ścieżkę w życiu i dlaczego nie warto podążać śladem bohaterów powieści „Roxy”.
Wierne przedstawienie innych kultur
Współczesna młodzież może odkrywać świat w znacznie szerszym zakresie niż ich rodzice lub dziadkowie. Przed kilkudziesięcioma laty poznawanie świata przez czytanie ograniczało się do zaznajamiania się z relacjami i reportażami podróżników oraz rozwijania wyobraźni przez książki z fabułą osadzoną w odległych krajach. Obecnie młodzież może nie tylko poznawać odległe kultury przez czytanie, ale i skonfrontować to, co przeczytała, z własnymi doświadczeniami z podróży. Dzięki temu współczesna literatura młodzieżowa na temat różnych kultur cechuje się większą wiernością niż książki wydawane kilka dekad temu. Żaden autor nie pozwoli sobie na niedokładne przygotowanie się do pisania i jedynie pobieżne zapoznanie się z obcą kulturą, gdyż jego czytelnicy szybko zauważą nieścisłości.
Lektury, które pozwalają otworzyć się na inność
Postępująca globalizacja sprawia, że współczesna młodzież żyje w zupełnie innym świecie niż ich rodzice i dziadkowie. Młodzi ludzie w kilkanaście godzin docierają na inny kontynent, gdzie spotykają ludzi, którzy różnią się od nich nie tylko wyglądem i religią, ale i ogólnym spojrzeniem na wiele kwestii. Czytanie książek z całego świata pomaga otworzyć się na to, co inne i odległe kulturowo bez oceniania i tworzenia pejoratywnych skojarzeń. Poznawanie dzieł różnych autorów daje spojrzenie na te same kwestie z innych perspektyw. Młodzież może dzięki temu samodzielnie wypracować poglądy na różne tematy i dostrzec pozytywne lub negatywne strony związane z odmiennymi kulturami.