Pociąg do historii: Na polu wielkiej bitwy

Piotr Bartyś, Joanna Lamparska | Utworzono: 22.04.2024, 18:38 | Zmodyfikowano: 22.04.2024, 18:38
A|A|A

Szturm wojsk pruskich przez wyłom w murze w bitwie pod Lutynią – obraz Carla Röchlinga./ Wikipedia

W zamglony, mroźny poranek 5 grudnia 1757 roku pod Lutynią stanęły naprzeciwko siebie wojska pruskie pod wodzą Fryderyka II Wielkego i austriacka armii pod wodzą Karola Lotaryńskiego. Ta druga liczyła prawie dwa razy tyle żołnierzy, 35 kontra 65 tysięcy ludzi. Bitwa miała stać się jednym z najważniejszych starć wojny siedmioletniej, wojny o zasięgu światowym, która toczyła się w Europie, Ameryce Północnej, Indiach i na wyspach karaibskich. Po jednej stronie Wielka Brytania, Prusy i Hanower, po drugiej - Francja, Austria, Rosja, Szwecja i Saksonia. 

Na miejscu bitwy pod Lutynią, a dokładnie - na miejscu potyczki poprzedzającej główne starcie w Kadłubie- prowadzone są obecnie prace archeologiczno-badawcze, my dzisiaj opowiemy o samej bitwie i o efektach prowadzonych tam prac.

 Teren (jego część) na którym rozegrała się bitwa pod Lutynią. Zdjęcie zrobione z miejsca pierwszych potyczek na południu, w kierunku północnym – w kierunku przesuwania się walk. Z lewej strony, na horyzoncie widoczna wieś Lutynia oraz wieże jej kościołów. / fot. Trockey~commonswiki / Wikipedia

REKLAMA
Dźwięki
Wielkie armie, wielka bitwa. Lutynia, 5 grudnia 1757 .

To może Cię zainteresować