Noc Muzeów w PIEKARNI Żywej Kulturze z Radiem RAM

Radio RAM, ll | Utworzono: 13.05.2024, 13:40 | Zmodyfikowano: 13.05.2024, 13:40
A|A|A

fot. Malgorzata Kujda

Noc Muzeów to szansa, aby poznać bliżej samą PIEKARNIĘ. To wlaśnie tu znajdują się dzieła artystów i artystek związanych z Wrocławiem, w tym z legendarną grupą Luxus, ale i z prowadzoną przez Jarodzkich przestrzenią 66P. Odwiedzając PIEKARNIĘ, podziwiać można m.in. instalację Jerzego Kosałki, murale Ewy Ciepielewskiej i warszawskiej Grupy Twożywo, a także fumaże Nikity Krzyżanowskiej i kilkumetrową rzeźbę Skrzydlaka miejskiego Anny Szpakowskiej-Kujawskiej. Ta unikatowa kolekcja dzieł sztuki wciąż się powiększa. 

Budynek PIEKARNI pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. – Przez dekady piekarnia zaopatrywała lokalny garnizon w pieczywo, dziś wypieka żywą kulturę – mówią Renata i Rafał Jarodzcy, którzy dokonali rewitalizacji historycznego budynku. Odnowiony i przebudowany obiekt znajdujący się przy ulicy Księcia Witolda 60-68 zachował swój dawny przemysłowy charakter. Dziś PIEKARNIA Żywa Kultura to tętniące życiem kulturalnym miejsce spotkań. Swoje premierowe spektakle wystawiają tu Instytut Grotowskiego, Teatr Polski w Podziemiu czy Teatr Pantomimy, a w przestrzeniach 66P i Galerii Geppart ASP oglądać można najciekawsze wystawy sztuki współczesnej. Na stronie internetowej www.piekarniazywakultura.pl znaleźć można kalendarium wydarzeń, a także poczytać o miejscu i jego historii. Obecnie trwa rozbudowa PIEKARNI o nowy budynek łączący funkcje kulturalną, gastronomiczną, usługową i mieszkalną.

Kuratorzy i kuratorki oprowadzą Was wystawie „Zaćmienie” Agaty Ingarden w 66P i ekspozycji „Wizja lokalna. 9 Festiwal Malarstwa” w Galerii Geppart ASP Wrocław. Tego dnia odwiedzający doświadczą też magii życia teatralnego w PIEKARNI – będzie można wziąć udział w otwartej próbie muzycznej do spektaklu „Medee. O przekraczaniu” Teatru ZAR, jak również w oprowadzaniu po nieoczywistej przestrzeni teatralnej i instalacji scenograficznej do spektaklu „Materiały do Pokojówek”. Z kolei Teatr Polski w Podziemiu zaprosi m.in. na pokaz filmowy z dyżurami aktorskimi.

Specjalny program na żywo poprowadzi Maciek Przestalski, a w naszym studiu mobilnym pojawią się goście:

12:00-13:00 o PIEKARNI opowiedzą jej gospodarze – Renata i Rafał Jarodzcy
13:00-14:00 o 66P Subiektywnej Instytucji Kultury i trwającej wystawie „Zaćmienie" Agaty Ingarden opowiedzą Piotr Lisowski, dyrektor artystyczny 66P i Agnieszka Pindera, kuratorka wystawy
14:00-15:00 o Galerii Geppart ASP Wrocław i trwającej wystawie „Wizja lokalna. 9. Festiwal Malarstwa" opowiedzą Aleksandra Zaczek-Gbiorczyk z ASP Wrocław i Kamil Moskowczenko, jeden z kuratorów wystawy
15:00-16:00 o życiu teatralnym w PIEKARNI opowiedzą – o 15:15 Jarosław Fret, założyciel i lider Teatru ZAR, dyrektor Instytutu Grotowskiego (Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego) oraz o 15:40 Magdalena Chlasta Dzięciołowska i dyrektor Tomasz Lulek (Teatr Polski w Podziemiu)

Do usłyszenia na 89,8 FM i radioram.pl. Partnerem programy jest PIEKARNIA Żywa Kultura

REKLAMA

To może Cię zainteresować