Co ile trzeba zmieniać końcówkę w szczoteczce sonicznej?
Materiał Sponsora/fot.freepik.com
Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie do higieny jamy ustnej, które zapewnia efektywne, a zarazem delikatne oczyszczanie zarówno zębów, dziąseł, jak i powierzchni języka. Działa na zasadzie pulsacji akustycznych, jakie tworzone są przez fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. Posiadają one zdolność przenikania nawet w trudno dostępne miejsca w jamie ustnej i usuwania płytki nazębnej, osadu oraz brzydkich przebarwień.
Dlaczego wymiana końcówek w szczoteczce sonicznej jest tak ważna?
Końcówki szczoteczek sonicznych codziennie narażone są na kontakt z chorobotwórczymi bakteriami, które w wyniku namnażania mogą spowodować nieprzyjemne infekcje jamy ustnej. To właśnie różne groźne dla zdrowia drobnoustroje osłabiają włókna główki czyszczącej, zmniejszając tym samym jej skuteczność w usuwaniu płytki nazębnej. Ponadto, należy zdawać sobie sprawę, ze końcówki szczoteczek sonicznych ulegają naturalnemu zużyciu w wyniku tarcia o powierzchnię szkliwa i dziąseł. Zużyte główki będą więc nie tylko mniej skuteczne, ale także mogą być wręcz szkodliwe dla zdrowia całej jamy ustnej. Mogą doprowadzić do uszkodzenia szkliwa, nadwrażliwości szkliwa czy bolesnych podrażnień dziąseł. Aby nie doprowadzić do takich kłopotów zdrowotnych trzeba regularnie wymieniać końcówki szczoteczek sonicznych.
Po jakim czasie należy wymienić końcówkę w szczoteczce sonicznej?
Zalecany czas wymiany końcówki w szczoteczce sonicznej wynosi 3 miesiące. Oczywiście przy założeniu, że stosuje się ją regularnie minimum dwa razy dziennie. Jest to średni okres, po którym końcówka traci swoją dotychczasową skuteczność i może stać się niebezpiecznym siedliskiem groźnych dla ogólnego zdrowia bakterii. Czas ten może się różnić w zależności od systematyczności, intensywności używania szczoteczki, a także rodzaju samej główki. Niektóre z nich są bardziej odporne na zużycie, część z nich wyposażona jest w specjalny wskaźnik zużycia włosia, który automatycznie poinformuje o konieczności wymiany na nową.
Istotne jest, żeby nie przekraczać zalecanego przez producenta czasu na wymianę główki czyszczącej, ponieważ może negatywnie wpłynąć to na jakość mycia zębów oraz zdrowie naszej jamy ustnej. Dużo przydatnych informacji na ten temat znajdziemy też na stronie https://denthelp.pl/blog/ranking-szczoteczek-sonicznych Jeśli nie jesteś w stanie sobie przypomnieć, kiedy ostatnio wymieniałeś końcówkę, to najłatwiej po prostu dokładnie ją obejrzeć „zbadać” ją przy pomocy aplikacji mobilnej, jeśli Twoja szczoteczka soniczna jest z nią połączona. W procesie systematycznego mycia zębów i używania konkretnie do tego przeznaczonych produktów najważniejszy jest umiar i własna intuicja. Przy korzystaniu ze szczoteczki manualnej nikt nie zastanawia się przecież, co ile powinno się ją wymienić na nową. Po prostu intuicyjnie czujemy, że jej działanie jest już nieco inne, że włókna są bardzie zmierzwione i szorstkie, a czyszczenie przestaje być dokładne. W przypadku szczoteczki sonicznej powinniśmy robić dokładnie tak samo i zaufać swoim własnym odczuciom.
Jakie są oznaki zużycia główki czyszczącej w szczoteczce sonicznej?
Kiedy powinniśmy wymienić końcówkę na nową? Oto sygnały, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę:
- Zmiana koloru włókien.
Wiele końcówek szczoteczek sonicznych ma włókna, które zmieniają kolor na biały, gdy końcówka robi się nadmiernie zużyta i wymaga wymiany na nową. Jest to prosty i wygodny sposób na sprawdzenie czy końcówka nadaje się do wymiany.
- Rozchylanie się włókien.
Zużyte włókna końcówki mogą się rozchylać na boki, tworząc nieestetyczny kształt, a przy tym stają się kompletnie nieefektywne w czyszczeniu. Rozchylone włókna mogą utrudniać dostęp do szczelin i zakamarków w jamie ustnej i nie usuwać z nich płytki nazębnej, osadów oraz resztek jedzenia w sposób równomierny.
- Złamanie lub wypadanie włókien.
W skrajnych przypadkach może dojść do sytuacji, kiedy zużyte włókna końcówki złamią się lub zaczną wypadać z główki szczoteczki. Powinno to zapalić nam w głowie czerwone światełko, że końcówka jest kompletnie zużyta i należy ją zutylizować. Złamane lub wypadnięte włókna w szczoteczce mogą skaleczyć i wywołać przykre dolegliwości bólowe nie tylko zębów, ale także dziąseł czy języka.
Jeśli zauważysz jedną z wyżej wymienionych oznak, to bezzwłocznie wymień główkę czyszczącą w swojej szczoteczce sonicznej na nową. Regularna wymiana to nie tylko kwestia szeroko pojętej estetyki, ale przede wszystkim świadomej higieny oraz utrzymywania zdrowia jamy ustnej na najwyższym z możliwych poziomów.