Czy obsługa wózków unoszących wymaga specjalnych uprawnień?
Materiał Sponsora
Rodzaje wózków unoszących
Wózki unoszące można podzielić na dwie główne kategorie: ręczne i elektryczne. Ręczne wózki unoszące, napędzane siłą mięśni pracowników, nadają się do transportu na niewielkie odległości i na niewielkich wysokościach, które nie przekraczają 30 cm. Z kolei wózki elektryczne, zasilane akumulatorami, pozwalają na większą mobilność i wyższe podnoszenie ładunków.
Ręczne wózki unoszące
Ręczne wózki unoszące to kompaktowe urządzenia przeznaczone do przemieszczania towarów na krótkich dystansach. Ich manewrowanie wymaga dużego wysiłku fizycznego od operatora, dlatego sprawdzają się w zadaniach o niskiej intensywności.
Elektryczne wózki unoszące
Wózki elektryczne znacznie ułatwiają pracę operatorom, pozwalając na szybsze i mniej obciążające fizycznie przemieszczanie ładunków. Wyróżniamy wśród nich dwa typy:
- Wózek widłowy elektryczny (tzw. „piesek”) – to kompaktowy „paleciak” do transportu na niewielkie odległości, z operatorem idącym obok;
- Wózek paletowy z podestem dla operatora – umożliwia przewożenie towarów na większe odległości, z operatorem stojącym na dedykowanej platformie.
Wózki unoszące elektryczne, dzięki kołom podporowym, mogą być wykorzystywane także do załadunku i rozładunku w dokach przeładunkowych.
Uprawnienia do obsługi wózków unoszących
Kluczową różnicą między ręcznymi a elektrycznymi wózkami unoszącymi jest kwestia uprawnień wymaganych do ich obsługi.
Ręczne wózki unoszące
Ręczne wózki unoszące, które nie są maszynami z napędem mechanicznym, nie podlegają kontroli Urzędu Dozoru Technicznego. Dlatego do ich obsługi nie są wymagane specjalne uprawnienia. Wystarczy, aby operator:
- ukończył 18 lat;
- przeszedł szkolenie stanowiskowe i ogólne;
- odbył szkolenie wstępne z zakresu BHP w danej firmie.
Elektryczne wózki unoszące
Elektryczne wózki unoszące, jako maszyny z napędem silnikowym, podlegają kontroli UDT oraz przepisom BHP. Dlatego operatorzy muszą posiadać uprawnienia kategorii III WJO (Wózki Jezdniowe Operatorskie), które uzyskuje się po zdaniu odpowiedniego egzaminu.
Korzyści z użycia wózków unoszących
Niezależnie od rodzaju, wózki unoszące stanowią nieocenione narzędzie we współczesnych przedsiębiorstwach. Ich zastosowanie przynosi szereg korzyści:
- zwiększenie wydajności i efektywności pracy pracowników;
- poprawa bezpieczeństwa dzięki mniejszemu obciążeniu fizycznemu;
- możliwość sprawnego przemieszczania ładunków w ciasnych przestrzeniach;
- przyspieszenie czynności rozładunkowych, załadunkowych i magazynowych;
- lepsza organizacja przestrzeni i ekspozycji towarów w sklepach.
Wózki unoszące w różnych branżach
Wózki unoszące znajdują zastosowanie w wielu sektorach gospodarki. W sklepach i halach sprzedażowych wózki unoszące ułatwiają prace związane z układaniem towaru, zmianą ekspozycji i rozkładaniem ładunków. W obiektach magazynowych i centrach logistycznych wózki unoszące przyśpieszają załadunek, rozładunek i przemieszczanie palet. W halach produkcyjnych i zakładach przemysłowych wózki unoszące usprawniają transport materiałów, półproduktów i gotowych wyrobów.