Closs radzi: jak wybrać sprężyny gazowe?

Radio RAM | Utworzono: 23.08.2024, 15:31 | Zmodyfikowano: 23.08.2024, 15:31
A|A|A

Materiał Sponsora


Wybór sprężyny gazowej zależy od jej zastosowania

Nie jest tajemnicą, że sprzęt powinien być dobierany do potrzeb projektu i sytuacji. Dotyczy to właściwie wszystkich narzędzi, urządzeń czy maszyn. Nie inaczej wygląda to w przypadku sprężyn gazowych. Aktualnie najpowszechniej używanym rodzajem siłowników gazowych są pchające sprężyny do samochodów.

Są one standardowym wyposażeniem przy obsłudze klap bagażników i masek samochodowych, ale spotkać możemy je również pojazdach ciężarowych czy budowlanych. Pomagają w obsłudze okien kabinowych, włazów dachowych czy drzwi. Sprężyny gazowe znajdziemy także przy włazach i klapach autobusów, autokarów czy kamperów.

Drugim ważnym segmentem gospodarki, w którym możemy spotkać sprężyny gazowe pchające i ciągnące, jest branża meblarska. Urządzenia wykorzystywane są do konstrukcji foteli obrotowych, barków w meblach salonowych czy łóżek sypialnianych. Specjalistyczne sprężyny są nieodzownym elementem wyposażenia szpitali i obiektów rehabilitacyjnych.

Gdy naszym celem jest poprawne wykonanie foteli samochodowych czy mebli kuchennych, warto zainteresować się sprężynami gazowymi blokowanymi. Zastosowano w nich mechanizmy zwalniające, które można zatrzymać w dowolnej pozycji. Na jachtach, gdzie ryzyko wystąpienia korozji z uwagi na dużą wilgotność jest istotna, powszechnie używa się sprężyny wykonane ze stali nierdzewnej.


Jak wybrać odpowiednią sprężynę gazową?

Poza określeniem rodzaju sprężyny gazowej równie ważne jest obliczenie wymaganej siły reakcji. Do tego celu wymagana będzie znajomość parametrów technicznych przedmiotu unoszonego, czyli elementu, do którego ma zostać zastosowana sprężyna gazowa. Chodzi tu w szczególności o jej ciężar, długość oraz miejsce mocowania. Szacunku wagi ruchomej części dokonujemy wykorzystując wzór: F = (( G x A ) : K ) + 10%, gdzie:

  • F oznacza siłę sprężyny gazowej podaną w kilogramach (następnie zamienianą na Newtony),

  • G oznacza wagę przedmiotu do przeniesienia,

  • A oznacza poziomą odległość środka ciężkości,

  • K oznacza odległość prostopadłą sprężyny gazowej do zawiasu.

Alternatywą jest wykorzystanie gotowych kalkulatorów, które na podstawie uzupełnionych danych same dokonują niezbędnych obliczeń. Istnieje też możliwość podjęcia konsultacji z doradcami Cloos, którzy pomogą w wyborze optymalnego typu sprężyn.


Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Gdy wiemy już, do czego potrzebujemy sprężynę gazową, jaki jej rodzaj warto zastosować oraz jak obliczyć siłę, czas na dokładną analizę dostępnych ofert. Zdecydowanie nie należy kierować się wyłącznie ich ceną, gdyż ta może wynikać z niskiej jakości użytych komponentów. Zaleca się z kolei dokładnie przeanalizować:

  • Dostępne modele – im szerszy asortyment oferuje dostawca, tym prościej będzie nam otrzymać to, czego potrzebujemy. Zazwyczaj także długa historia współpracy pozwala negocjować warunki handlowe.

  • Producenta – rynek sprężyn gazowych nie jest zmonopolizowany i na zainteresowanych czego szeroki wybór producentów z różnym doświadczeniem i standardami jakościowymi. Warto dokładnie sprawdzić wartości reprezentowane przez daną markę, a także opinie o wyrobach.

  • Możliwość dostosowania sprężyn gazowych do indywidualnych potrzeb, co jest szczególnie istotne w przypadku niestandardowych aplikacji.

REKLAMA
To może Cię zainteresować