Wrocław wytrzymał falę wezbraniową na Odrze
zdj. Marta Gutowska
SYTUACJA Z 21.09:
APEL Z 11:00
Zasadnicze niebezpieczeństwo minęło. Odra opada, pozostałe rzeki też. W mieście jest sporo pełnych piasku i suchych worków, które zostały rozłożone w celu zabezpieczenia restauracji, kamienic, budynków.
Prosimy o samodzielne odwożenie worków na Tarczyński Arena Wrocław czyli Stadion na Maślicach (czas jest ważny).
Będziemy też zbierać worki w centrum miasta - wszyscy, którzy czują, że mogą oddać worki prosimy o odłożenie ich z miejsc zabezpieczenia (okien, wejść drzwi) wzdłuż ścian budynków. Będzie to sygnał dla nas, że można je zabrać.
My naszą miejską rezerwę taktyczną zostawiamy, by w razie czego zabezpieczać wały w razie przesiąków, ale nadwymiarowe worki oddajmy miejscowościom na północy i zachodzie naszego regionu i województwa Lubuskiego.
Nocny raport IMGW:
We Wrocławiu stany wody powoli opadają, fala powodziowa kulminuje w Brzegu Dolnym - poinformował w sobotę w nocy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Stany alarmowe zostały przekroczone na 35 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry.
"W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry przewidywana jest przeważnie tendencja spadkowa stanów wody lub stabilizacja, odcinkami wahania wywołane głównie pracą urządzeń wodnych. Stany wody będą układały się na ogół w strefie wody wysokiej, odcinkami powyżej stanów umownych. Powolne wzrosty stanów wody prognozowane są na Baryczy oraz na Orli. W ujściowym odcinku Ślęzy, Bystrzycy, Widawy, Oławy, Kaczawy i Baryczy stany wody mogą wzrosnąć wskutek cofki od Odry" - wskazano.
Jak podał Instytut, we Wrocławiu stany wody powoli opadają, fala powodziowa kulminuje w Brzegu Dolnym.
"W Malczycach fala kulminować będzie w najbliższych godzinach i utrzymywać przez cały dzień 21.09. przy przekroczonym stanie alarmowym o ok. 2 m" - dodano. Przypomniano, że maksimum z 1997 r. wyniosło w Malczycach 892 cm.
SYTUACJA Z 20.09:
Wrocław ma dziś dwa priorytety: przypominać, że fala kulminacyjna jest długa, a wały przecipowodziowe zmęczone oraz na bieżąco reagować, gdy pojawiają się przesiąki:
Poniżej stanu alarmowego wg prognoz IMGW Odra popłynie dopiero z soboty na niedzielę.
SYTUACJA Z 19.09
Wrocław przyjął i wytrzymał falę wezbraniową. Naprawiono miejsca, gdzie woda przesiąkała przez wały. Uchroniono miejską sieć wodociągową:
MIEJSKIE KOMUNIKATY:
20.09, 16:00
Odra – wodowskaz w Trestnie: obecnie 623 cm. Prognoza na 21.09: 548 cm
Bystrzyca - wodowskaz Jarnołtów: obecnie 335 cm. Stan alarmowy: 270 cm Prognoza na 21.09: 321 cm
Oława - wodowskaz Oława: obecnie 309 cm, stan alarmowy: 250 cm Prognoza na 21.09: 303 cm
Ślęza - wodowskaz Ślęza: obecnie 331 cm, stan alarmowy: 300 cm Prognoza na 21.09: 319 cm
Widawa - wodowskaz Krzyżanowice: 140 cm, stan alarmowy: 200 cm Prognoza na 21.09: 139 cm
Prognoza pogody jest optymistyczna dla Czech i Polski. Natomiast we Wrocławiu pierwsze potencjalne deszcze zapowiadane są na przyszły tydzień na wtorek.
Opróżnia się zbiornik w Raciborzu. W szczytowym momencie był wypełniony na poziomie 80%. Opróżnia się także kaskada Nyska (w tym Otmuchów i Nysa)
Sytuacja na rzekach się stabilizuje, niższe odczyty na wodomierzu w Trestnie. (prognoza na jutro - spadek wody nawet o pół metra) Sytuacja na Odrze ma bezpośredni wpływ na pozostałe rzeki - niższy jej stan nie będzie rodził ryzyka cofki zmniejszając wysokość poziomów wody we wszystkich rzekach.
Przed nami ponad 80 godzin ponadnormatywnych poziomów wody na wszystkich rzekach. To obciążenie dla wałów - dlatego teraz bardzo istotna jest ich obserwacja i kontrola. Jak przypominają hydrolodzy, woda która zalała Wrocław w 1997 roku była nie z przelania wałów, ale z ich przerwania.
Musimy monitorować sytuację na nasiąkniętych wałach. W ciągu ostatniej doby mieszkańcy i służby zlikwidowały sączenia m.in. na grobli Łaniewskiej oraz u ujścia Bystrzycy do Odry.
Na wrocławski Janówek dostarczono w piątek po południu geowłókninę do zabezpieczania wałów. Przez najbliższe godziny będzie ona układana w okolicy mostu Brodzkiego. Materiał ten służy do stabilizacji konstrukcji wałów (w przypadku przesiąków nie dopuszcza do ich wypłukiwania). Na miejscu pracuje 50 strażaków oraz 100 wojskowych.
Zabezpieczono też przesączenie na Widawie obok ulicy Pęgowskiej. Służby (Policja, Straż Miejska, Wojsko) krzyżowo przez całą dobę będą patrolować wały, zwracając uwagę na całe ściany zawalne i podstawy wałów.
W przypadku zauważenia przesiąku i jego rodzaju i siły inspektor CZK lub Wód Polskich decyduje o sposobie jego zabezpieczenia - jakie siły oraz w jaki sposób (worki, geowłóknina itp.)
Wczoraj na odcinku ujścia Bystrzycy do Odry dzięki wspólnej akcji mieszkańców, Straży Pożarnej i WOT udało się uszczelnić przepust na Bystrzyca.
Sytuacja na rzekach:
Zgodnie z instrukcją i poziomami wody “Scenariusza 6” realizowanego antypowodziowo we Wrocławiu nie doszło do otwarcia kanału Odra-Widawa.
Wody Polskie: Na Bystrzycy utrzymane są wyższe zrzuty z Mietkowa 70m3/s. Dopływy do zbiornika Mietkowskiego ze zbiornika elektrowni Tauron oraz za zbiornikiem do Bystrzycy ze Strzegomki są mniejsze - to pozwala na prognozy ciągłego spadku wody w Bystrzycy.
Wody Polskie szacują, że zrzut na poziomie 70 m3/s będzie prowadzony przez dwie doby.
Oława - na wysokości Żabiej Ścieżki Jaz Małgorzata broni rzekę przed cofką z Odry. Trzy pompy pracują od 48h. Różnica poziomów obecnie to 10 cm - co może oznaczać, że już niebawem będzie można otworzyć grodzie i wyłączyć pompy. Na razie Wojska Obrony Terytorialnej w porozumieniu z miastem Wrocław zapewnią rezerwową pompę.
Na wschodzie miasta zapełnił się polder Oławka. Woda odcięła osiedla Nowy Dom i Opatowice. Dziś uruchomiono dwa punkty informacyjne w obu tych miejscach prowadzone przez WOPR. W przypadku potrzeb bytowych mieszkańców WOPRowcy całą dobę będą do dyspozycji mieszkańców z motorówkami transportowymi.
Cztery osoby, w tym dwójka dzieci zostały ewakuowane z Opatowic. Ta część Wrocławia jest otoczona wodą, ponieważ znajduje się na polderze zalewowym Oławka. Budynki nie są podtopione. Sam polder pracował tak samo w 1997 i w 2010 roku.
Na miejscu są służby: Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu Komisariat Wodny i Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu. Dowozimy paliwo do pomp i wszystko co będzie niezbędne.
MPWiK Wrocław: wciąż napełniony jest polder Oławka, co może rodzić kłopoty dla produkcji wody na terenach wodonośnych. Wszystko jest na razie w normie, ale sytuacja to spore wyzwanie dla produkcji wody by ją uzdatnić do picia.
Straż pożarna w ciągu ostatniej doby podjęła 66 interwencji wodnych.
Policja: w ciągu doby wykonała 68 interwencji powodziowych, większość to osoby chodzące i przebywające na wałach albo samochody wjeżdżające w zamknięte tereny. Znacznie siły pozostają we Wrocławiu a są z całej Polski.
Komisariat wodny Policji ma do dyspozycji motorówki i kłady do poruszania się w środowisku wodnym. W rezerwie jest również poduszkowiec.
Straż Miejska ma do dyspozycji 51 funkcjonariuszy, w tym 17 patroli mobilnych. Podstawowe zadanie straży to monitoring wałów.
Ekosystem - prowadzi akcję sprzątania miasta na bieżąco. Trwa oczyszczanie studzienek, podstawianie pojemników na odpady, gdzie są pracują wolontariusze. Jednocześnie firma przygotowuje się do zadań po przejściu wysokiej wody.
Na razie uruchomiono dwa miejsca, gdzie można odwieźć worki, które indywidualnie wykorzystywali mieszkańcy do zabezpieczenia domów - można je oddać przez całą dobę na Tarczyński Arena lub na Morskim Oku przy Chopina w czasie pracy obiektu.
Od jutra (21.09) zamykamy punkt odbioru worków z piaskiem w ZDiUM-ie przy ul. Długiej!
MPWIK: w związku z nadchodzącymi deszczami oraz zamkniętymi przepustami zwykle odprowadzającymi deszczówkę do rzek MPWiK będzie potrzebował 50 zestawów pomp, którymi ponad wałami będzie odpompowywana woda deszczowa do koryt rzek.
Aktualny stan systemu kanalizacyjnego we Wrocławiu: System kanalizacyjny we Wrocławiu jest drożny, a zbiorniki retencyjne przygotowane na napływ ścieków pogody deszczowej.
Kolektory ściekowe (w tym kolektor Odra) działają poprawnie i posiadają zdolności retencyjne. Infrastruktura kanalizacyjna jest gotowa na przyjęcie wody.
Wyloty kanalizacji deszczowej do rzek są zamknięte.
I na koniec:
Przypominamy! Chodzenie, jeżdżenie i przebywanie na wałach jest kategorycznie zabronione!
Chodzenie oraz jeżdżenie po wałach samochodami, rowerami, kładami czy hulajnogami osłabia je i stwarza ogromne zagrożenie! Zagrożenie zarówno dla stanu wałów, jak i dla ludzi!
Wały na terenie Wrocławia (do odwołania) patrolują strażnicy miejscy oraz żołnierze.
Prosimy o przestrzeganie zakazów i bieżące śledzenie informacji.
Po północy zakończyły się prace przy uszczelnianiu wału. Informacje przekazał Urząd Miejski Wrocławia.
21:00
Wrocławski magistrat poinformował, że doszło do wysiąku na wale Janówek - Pracze, na rzece Bystrzycy. "Trwa jego uszczelnianie. Na miejsce zostało zadysponowanych 300 żołnierzy WOTu, którzy układają worki z piaskiem zabezpieczając wał. Wsparcia udziela Policja i Straż Pożarna. Całą akcję koordynują Wody Polskie, jako administrator rzeki i wału. Ogromną pracę na miejscu wykonali mieszkańcy! Bardzo dziękujemy!" - napisali po godz.21 przedstawiciele biura prasowego ratusza.
16:20
najnowszy raport wrocławski (źródło: UM Wrocław)
- System miejski wytrzymał i przyjął główną falę żywiołu, który od tygodnia trawi Dolny Śląsk i sąsiednie regiony. W kolejnych dniach przez Wrocław przepłyną ponadnormatywne ilości wody
- W takich sytuacjach mogą zdarzać się przesiąki, podejścia wód gruntowych itp. Woda pojawiająca się m.in. w parkach, na trawnikach czy placach zabaw, a także na terenach ogródków działkowych nie są problememy, który w tej chwili można rozwiązać
- Podobnie w przypadku położenia drogi, czy garażu na terenach depresyjnych w stosunku do okolicy, zdarzyć się mogą sytuacje pojawienia się wody gruntowej na poziomach poniżej linii wody stojącej w okolicy
- Stan na wodowskazie referencyjnym dla Wrocławia - w Trestnie - stabilizuje się w prognozach hydrologów z IMGW na poziomie 645 cm. Wrocław realizuje od kilku dni scenariusz 6 działań przeciwpowodziowych. Ten scenariusz zakłada przyjęcie wody o poziomie 660 cm lub wyższym
- Zgodnie z instrukcją scenariusza działań wczoraj otwarte zostały poldery Lipki-Oława oraz Blizanowice-Testno. To łącznie przestrzeń dla 16 mln. m3 wody. Poldery podjęły pracę i są napełniane. Obsługą urządzeń hydrotechnicznych i ich sterowaniem zawiadują Wody Polskie i RZGW w porozumieniu ze sztabem antypowodziowym. Poldery te przyjmowały wodę także w 2010 i 1997
- Wody Polskie poinformowały, że wszystkie urządzenia hydrotechniczne pracują obecnie na terenie Wrocławskiego Węzła Wodnego bezawaryjnie. Były problemy rozruchowe z jedną ze śluz przy uruchamianiu polderu Blizanowice, zostały rozwiązane
- Woda w Ślęzie opada (z poziomu 394 cm opadła do poziomu 364 cm i dalej kontynuuje tę tendencję)
- Fala na Bystrzycy ustabilizowała się z tendencją spadkową, wały zafoliowane i ułożone są worki u ujścia rzeki, a także w rejonie Marszowic. Przesiąki, które wystąpiły wczoraj wieczorem dzięki całonocnej pracy mieszkańców i straży oraz wojska są na bieżąco zabezpieczane. Zmniejszony został zrzut wody ze zbiornika w Mietkowie ze 100 tysięcy do 40 tysięcy m3/s. szczególna troska patrolowa. Około 12:00 Wojska Obrony Terytorialnej zakończyły foliowanie i workowanie ujścia Bystrzycy. To działanie zabezpieczające przed cofką z Odry
- Nad ranem o 4:00 podjął pracę Jaz Małgorzata Zarządu Zieleni Miejskiej. Jaz blokuje możliwość cofki z Odry a jednocześnie przepompownia sterowana przez Zarząd Zieleni Miejskiej przerzuca wodę z Oławy w kierunku Odry. Stan Oławy spada z poziomu 396 cm na obecny poziom 357 cm.
16:00
Wrocławski system wodny wytrzymał i przyjął główną falę.
15:00
Oczyszczalnia ścieków na Janówku obroniona.
13:00
Mieszkańcy Księża Małego we Wrocławiu obawiają się cofki na Oławce i wody z zalewanych pobliskich polderów. Lokatorzy obłożyli workami z piaskiem najniżej położone domy. Sporo rowerzystów i pieszych przygląda się temu co dzieje się w Parku Wschodnim.
11:00
W centrum Wrocławia sytuacja wygląda na opanowaną. Większość budynków w pobliżu rzeki oraz tych położonych nisko - jak NFM, którego sale znajdują się dwie kondygnacje pod ziemią, jest już zabezpieczona. Właściciele pojedynczych sklepików i restauracji asekuracyjnie układają jeszcze worki z piaskiem. Mieszkańcy spacerują nad rzeką i przyglądają się Odrze w rejonie Mostu Piaskowego i na Wybrzeżu Dunikowskiego. Większość mówi, że raczej się nie boi:
Niektórzy przyjechali na Wybrzeże Dunikowskiego nagrać telefonami filmik ze stanem rzeki dla starszych bliskich, którzy zostali w domach i się niepokoją.
10:20
Stan Odry na wskaźniku Trestno wynosi 637 centymetrów.. To więcej, niż zakładały pierwotne modele, prognozowane przez IMGW-PIB, jednak sytuacja w mieście jest stabilna. Zagrożeniem pozostaje cofka na dopływach Odry. Relacja na bieżąco na radiowroclaw.pl. Relacja z nocy tutaj.
Jak informuje miasto, we Wrocławiu nie odnotowano żadnych incydentów, związanych z przejściem fali powodziowej.