FESTIWAL WROCLOVE JAZZ DAY 2026

Radio RAM | Utworzono: 22.06.2026, 09:23 | Zmodyfikowano: 22.06.2026, 09:23
A|A|A

mat. Organizatora

FESTIWAL WROCLOVE JAZZ DAY w ramach Święta Wrocławia

28.06.2026 r. Park Południowy

 

Organizatorami są: Klub Muzyki i Literatury, Dolnośląskie Towarzystwo Muzyczne i Agencja Artystyczna Jama-Art Jarosław Zawartko.

 

Prowadzenie festiwalu – Piotr Bartyś

 

15.45 występ orkiestr dętych wrocławskich szkół podstawowych SP 64 (dyr. Piotr Jaroński), SP 118 (dyr. Paweł Mazurkiewicz, ZSS Don Bosco (dyr. Ewelina Dąbrowska) uczestników jedynego w Polsce projektu WSZYSTKO GRA-szkolne orkiestry dęte. Projekt prowadzony przez najstarsze stowarzyszenie Dolnośląskie Towarzystwo Muzyczne we Wrocławu.

15.55 Hejnał Wrocławia w wykonaniu Tadeusza Nestorowicza

16.00 Przywitanie przez władze Wrocławia i rozpoczęcie festiwalu:

 

1.   Vertigo Swing Orchestra - zespół swingowy założony w 2023 roku we Wrocławiu specjalizujący się w jazzie tradycyjnym. Laureaci I Nagrody 54. Konkursu o Nagrodę Złotej Tarki w roku 2025. W repertuarze energetyczne przeboje złotej ery swingu i dixieland, najpiękniejsze jazzowe ballady oraz legendarne standardy jazzowe w autorskich aranżacjach. 

 

Skład zespołu: 

Anna Nguyen - śpiew, 

Kacper Mikołajuk - saksofon altowy, saksofon tenorowy,  

Łukasz Rogacki - trąbka, 

Adam Kurek - puzon, 

Sebastian Łobos - pianino, 

Ion Virlan - kontrabas

Mateusz Maniak - perkusja

 

Anna Nguyen - wokalistka i aktorka teatralna o polsko-wietnamskim pochodzeniu. Studentka kierunku wokalistyka jazzowa na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Absolwentka kierunku Jazz i Muzyka Estradowa Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie.

Laureatka Nagrody Grand Prix Złota Tarka 2025. Laureatka II Wyróżnienia Konkursu Grand Prix XX Ladies’ Jazz Festival 2024 oraz finalistka Międzynarodowego Konkursu Wokalistów Jazzowych w Zamościu 2025. Półfinalistka XVI Festiwalu im. Andrzeja Zauchy „Serca Bicie”. Wokalistka i kierownik muzyczna Vertigo Swing Orchestra. Liderka i współautorka projektów muzycznych wrocławskiej oraz warszawskiej sceny artystycznej. W latach 2016-2020 aktorka Teatru Gardzienice, występowała na scenach Teatru Starego w Krakowie czy Gesher Theatre w Tel Awiwie.

 

2.   Pulse Five Feat. Wendt Brothers

 

Tomasz Wendt - saksofony

Ignacy Wendt - trąbka

Piotr Matusik - fortepian

Grzegorz Piasecki - kontrabas

Grzegorz Pałka - perkusja

 

Kwintet jazzowy przedstawiający mainstreamowe kompozycje klasyki jazzowej. Muzycy to wybitni instrumentaliści, laureaci najważniejszych nagród jazzowych w Polsce i zagranicą, którzy są zapraszani na polskie i europejskie festiwale muzyki jazzowej i rozrywkowej. 

 

3.   Jerzy Małek IQ Project Feat. Andy Middleton, Dany Grisset, Alan Jones, Magdalena Zawartko


Jerzy Malek – trumpet, flugelhorn
Andy Middleton – saxes
Danny Grissett / Kalman Oláh – piano
Doug Weiss – bass
Alan Jones – drums

Magdalena Zawartko - vocal

 

Idiom, w którym improwizują, można ogólnie zaklasyfikować jako modernistyczny jazz, można usłyszeć echa wielkich mistrzów: Milesa Davisa, Johna Coltrane'a, Wayne'a Shortera, Freddie'ego Hubbarda, Woody'ego Shawa, Joe Hendersona, Herbie'a Hancocka, Kenny'ego Wheelera, Keitha Jarretta, Brada Mehldau i wielu innych.

Projekt zawiera dziewięć kompozycji napisanych i zaaranżowanych przez Jerzego Małka specjalnie dla tego instrumentalnego i osobistego składu. Muzyczny idiom, w którym wyraża się jako twórca tego nowego projektu, jest rodzajem muzycznego credo - dalekosiężnej alegorii dążenia do absolutu w sztuce.

Muzyka, którą wykonują, to połączenie wielu gatunków muzycznych i jazzu, połączone nieskrępowaną improwizacją jazzową.

 

4.   Dorota Miśkiewicz Bons Amigos

 

Dorota Miśkiewicz - śpiew

Marek Napiórkowski - gitara

Robert Kubiszyn - kontrabas/gitara basowa

Paweł Dobrowolski - perkusja

 

Album "Bons Amigos" nagrany przez Dorotę Miśkiewicz i światową gwiazdę latin jazzu Toninho Horta, to jedyne w swoim rodzaju połączenie słowiańskiej wrażliwości i brazylijskiej energii. 

Muzyka brazylijska fascynuje Dorotę Miśkiewicz od zawsze. Jak wyznaje – dużo bliżej jej do ciepłego południa niż do chłodnej północy. Dlatego pojechała do Rio de Janeiro, gdzie podczas sesji nagraniowej z udziałem brazylijskich muzyków powstał zaczyn materiału, na który złożyły się autorskie kompozycje Horty oraz nowe interpretacje utworów z poprzednich płyt Doroty: „ALE” i „Caminho”.

Jak przystało na kulturę brazylijską, której emocjonalny wachlarz rozpościera się od śmiechu do łez – są to zarówno pogodne piosenki, wyczarowujące obraz słonecznej plaży, jak i poetyckie ballady, naznaczone typową dla bossanovy tęsknotą i melancholią.  Muzyczne historie zarejestrowane w studio w Rio, Dorota rozwijała dalej w Polsce. W jakże odmiennej, zimowej aurze dograła do brazylijskich śladów perkusję Bodka Janke oraz swój głos. W efekcie powstała płyta, która połączyła kultury, kontynenty, strefy klimatyczne i czasowe.

 

Tagi:
REKLAMA
To może Cię zainteresować