FESTIWAL WROCLOVE JAZZ DAY 2026

mat. Organizatora
FESTIWAL WROCLOVE JAZZ DAY w ramach Święta Wrocławia
28.06.2026 r. Park Południowy
Organizatorami są: Klub Muzyki i Literatury, Dolnośląskie Towarzystwo Muzyczne i Agencja Artystyczna Jama-Art Jarosław Zawartko.
Prowadzenie festiwalu – Piotr Bartyś
15.45 występ orkiestr dętych wrocławskich szkół podstawowych SP 64 (dyr. Piotr Jaroński), SP 118 (dyr. Paweł Mazurkiewicz, ZSS Don Bosco (dyr. Ewelina Dąbrowska) uczestników jedynego w Polsce projektu WSZYSTKO GRA-szkolne orkiestry dęte. Projekt prowadzony przez najstarsze stowarzyszenie Dolnośląskie Towarzystwo Muzyczne we Wrocławu.
15.55 Hejnał Wrocławia w wykonaniu Tadeusza Nestorowicza
16.00 Przywitanie przez władze Wrocławia i rozpoczęcie festiwalu:
1. Vertigo Swing Orchestra - zespół swingowy założony w 2023 roku we Wrocławiu specjalizujący się w jazzie tradycyjnym. Laureaci I Nagrody 54. Konkursu o Nagrodę Złotej Tarki w roku 2025. W repertuarze energetyczne przeboje złotej ery swingu i dixieland, najpiękniejsze jazzowe ballady oraz legendarne standardy jazzowe w autorskich aranżacjach.
Skład zespołu:
Anna Nguyen - śpiew,
Kacper Mikołajuk - saksofon altowy, saksofon tenorowy,
Łukasz Rogacki - trąbka,
Adam Kurek - puzon,
Sebastian Łobos - pianino,
Ion Virlan - kontrabas
Mateusz Maniak - perkusja
Anna Nguyen - wokalistka i aktorka teatralna o polsko-wietnamskim pochodzeniu. Studentka kierunku wokalistyka jazzowa na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Absolwentka kierunku Jazz i Muzyka Estradowa Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie.
Laureatka Nagrody Grand Prix Złota Tarka 2025. Laureatka II Wyróżnienia Konkursu Grand Prix XX Ladies’ Jazz Festival 2024 oraz finalistka Międzynarodowego Konkursu Wokalistów Jazzowych w Zamościu 2025. Półfinalistka XVI Festiwalu im. Andrzeja Zauchy „Serca Bicie”. Wokalistka i kierownik muzyczna Vertigo Swing Orchestra. Liderka i współautorka projektów muzycznych wrocławskiej oraz warszawskiej sceny artystycznej. W latach 2016-2020 aktorka Teatru Gardzienice, występowała na scenach Teatru Starego w Krakowie czy Gesher Theatre w Tel Awiwie.
2. Pulse Five Feat. Wendt Brothers
Tomasz Wendt - saksofony
Ignacy Wendt - trąbka
Piotr Matusik - fortepian
Grzegorz Piasecki - kontrabas
Grzegorz Pałka - perkusja
Kwintet jazzowy przedstawiający mainstreamowe kompozycje klasyki jazzowej. Muzycy to wybitni instrumentaliści, laureaci najważniejszych nagród jazzowych w Polsce i zagranicą, którzy są zapraszani na polskie i europejskie festiwale muzyki jazzowej i rozrywkowej.
3. Jerzy Małek IQ Project Feat. Andy Middleton, Dany Grisset, Alan Jones, Magdalena Zawartko
Jerzy Malek – trumpet, flugelhorn
Andy Middleton – saxes
Danny Grissett / Kalman Oláh – piano
Doug Weiss – bass
Alan Jones – drums
Magdalena Zawartko - vocal
Idiom, w którym improwizują, można ogólnie zaklasyfikować jako modernistyczny jazz, można usłyszeć echa wielkich mistrzów: Milesa Davisa, Johna Coltrane'a, Wayne'a Shortera, Freddie'ego Hubbarda, Woody'ego Shawa, Joe Hendersona, Herbie'a Hancocka, Kenny'ego Wheelera, Keitha Jarretta, Brada Mehldau i wielu innych.
Projekt zawiera dziewięć kompozycji napisanych i zaaranżowanych przez Jerzego Małka specjalnie dla tego instrumentalnego i osobistego składu. Muzyczny idiom, w którym wyraża się jako twórca tego nowego projektu, jest rodzajem muzycznego credo - dalekosiężnej alegorii dążenia do absolutu w sztuce.
Muzyka, którą wykonują, to połączenie wielu gatunków muzycznych i jazzu, połączone nieskrępowaną improwizacją jazzową.
4. Dorota Miśkiewicz Bons Amigos
Dorota Miśkiewicz - śpiew
Marek Napiórkowski - gitara
Robert Kubiszyn - kontrabas/gitara basowa
Paweł Dobrowolski - perkusja
Album "Bons Amigos" nagrany przez Dorotę Miśkiewicz i światową gwiazdę latin jazzu Toninho Horta, to jedyne w swoim rodzaju połączenie słowiańskiej wrażliwości i brazylijskiej energii.
Muzyka brazylijska fascynuje Dorotę Miśkiewicz od zawsze. Jak wyznaje – dużo bliżej jej do ciepłego południa niż do chłodnej północy. Dlatego pojechała do Rio de Janeiro, gdzie podczas sesji nagraniowej z udziałem brazylijskich muzyków powstał zaczyn materiału, na który złożyły się autorskie kompozycje Horty oraz nowe interpretacje utworów z poprzednich płyt Doroty: „ALE” i „Caminho”.
Jak przystało na kulturę brazylijską, której emocjonalny wachlarz rozpościera się od śmiechu do łez – są to zarówno pogodne piosenki, wyczarowujące obraz słonecznej plaży, jak i poetyckie ballady, naznaczone typową dla bossanovy tęsknotą i melancholią. Muzyczne historie zarejestrowane w studio w Rio, Dorota rozwijała dalej w Polsce. W jakże odmiennej, zimowej aurze dograła do brazylijskich śladów perkusję Bodka Janke oraz swój głos. W efekcie powstała płyta, która połączyła kultury, kontynenty, strefy klimatyczne i czasowe.

