Slot Art Festival 2008, 9-13 lipca
W Lubiążu, w Pałacu, którego architektura i monumentalność budują niesamowity, idealny na potrzebę festiwalu, klimat, trwa Slot Art Festiwal.
Od 9 do 13 lipca, w ciągu 5 dni i nocy doświadczyć będzie można całego mnóstwa wrażeń słuchowych, wzrokowych i estetycznych.
Duża scena
Największa scena na SAF, na której gościć będziemy gwiazdy wielkiego formatu.
Zagrają m.in.:
- LUC I RAHIM
LUC (Kanał Audytywny) i RAHIM (Paktofonika, Pokahontaz, Maxflo) z ich precedensowym projektem „HOMOXYMORONOMATURA". Zapowiada się ponad godzinny koncert trip-hopu, hip-hopu i dubu połączonego z klasyczną harmonią trio smyczkowego i patetycznej sekcji dętej. Jeden z pierwszych, jeśli w ogóle nie pierwszy, projekt orkiestralno-hip-hopowy w Polsce skomponowany od początku do końca przez jednego producenta - kryptokompozytora - jak nazywa siebie L.U.C, który nie zna nut i nigdy nie skończył, ani nawet nie rozpoczął, edukacji w żadnej szkole muzycznej. W pracy nad HOMOXYMORONOMATURA wykorzystano zupełnie inną, unikatową dla hip-hopu techniką produkcyjną. Nie będzie to bowiem samplowanie, lecz komponowanie tematów i budowanie pełnej harmonii poprzez nagranie żywych instrumentów oraz urządzeń VST.
- CHRISTAFARI
Amerykańska formacja poruszających się w obrębie estetyk modern roots/ dancehall/ raggamuffin/ dub. Z jednej strony zespół, z drugiej instytucja, która podniosła znaczenie terminu Gospel Reggae na całkiem nowy poziom. Niemal dwadzieścia lat doświadczenia na scenie owocujące spójnym, bogatym i satysfakcjonującym brzmieniem mieszającym w sobie wszystkie bodaj elementy popularnej muzyki jamajskiej, szerzej rozumianej muzyki karaibskiej oraz brzmień wielokulturowego tygla wielkich metropolii. Występ na tegorocznym Slocie jest częścią europejskiej trasy promującej wydaną w 2007 roku płytę „To the foundation", będącą piątą pełnometrażową i premierową, a ósmą w ogóle płytą zespołu. Osobne występy podczas festiwalu przewidziane są także dla Avion Blackman - basistki zespołu oraz żony Mohre'a, prezentującej współczesne r'n'b oraz Solomona Jabby -gitarzysty i perkusisty znanego ze swoich solowych, producencko - realizatorskich płyt utrzymanych w konwencji korzennego dubu.
- MILOOPA
Miloopa porusza się po obszarach szeroko pojętej muzyki elektronicznej, zachowując przy tym całkowicie żywy skład. Pełen soul'u wokal Natalii Lubrano w towarzystwie akustycznych i elektronicznych instrumentów nadają zespołowi niebanalny charakter. W 2005 roku, debiutancki album Miloopy „Nutrition Facts" został ciepło przyjęty przez słuchaczy oraz krytyków. Płytę promował singiel Cosmic Step z gościnnym udziałem Blu Rum 13 - MC na co dzień współpracujący z Dj-em Vadimem (Ninja Tune). Rok później zespół przygotował smacznie zapakowaną Ep-kę (mini CD zapakowana w puszkę!) Come'n'get me na której znalazły sie dwa premierowe utwory oraz remix utworu Told to Stop autorstwa Envee'ego (Niewinni Czarodzieje). 1 kwietnia 2008 miała miejsce premiera drugiej płyty zespołu UNICODE.
- très.b (Holandia/Polska)
Debiutancka epka très.b "Neon Chameleon" wydana w październiku 2006 zebrała bardzo dobre recenzje w Holandii, gdzie zespół aktualnie mieszka. "Melancholijny pop rzadko brzmi lepiej" napisał najważniejszy magazyn muzyczny Holandii, OOR. Ale très.b to więcej niż melancholijny pop. Jak pisze dziennikarka belgijskiego Cutting edge "to bardzo mocna strona tego zespołu- są w stanie grać bardzo różne style i tym samym zostawiają mentalność typu graj-jeden-rodzaj-muzyki za sobą". Zespół, który rozpoczął swoja działalność w trzyosobowym składzie coverem PJ Harvey "Who the fuck" w duńskiej szkole muzycznej, składa się w tej chwili z czterech osób: Polki, pól Anglika pól Duńczyka, pól Holendra pól Hiszpana i pól Holendra pól Amerykanina. W Holenderskim alternatywnym radiu KINK FM zespół został określony mianem "nowy potencjalny talent Holandii", ale ze swoim międzynarodowym pochodzeniem très.b czuje się dobrze także na niezależnej scenie innych krajów. Nazwa zespolu oznacza (z francuskiego) "bardzo.b" i jest odnośnikiem do muzyki klasy b, surowej, nieoszlifowanej. Sonic Youth".
www.myspace.com/meetb
- SUNSET DRIVE (Japonia)
Sunset Drive to rockowy zespół z Tokyo. Członkami zespołu jest 2 Japończków i Nowozelandczyk. Ich muzyczne inspiracje rozciągają się począwszy od The Beatles aż po wspołczesne zespoły gitarowe takie jak The Libertines czy The Strokes. Grają ze sobą od 2 lat, stopniowo budując swoją pozycje na tamtejszej scenie m.in.poprzez regulane występy w słynnym Ruby Room. Każdy z członków Sunset Drive ma za sobą doświadczenia w innych zespołach, w których grali koncerty z takimi zespołami Incubus, Foo Fighters, Creed czy Queens of the Stone Age. Ostanio rozpoczęli pracę nad swoim debiutanckim albumem, którego wydanie planują na czerwiec 2008. Latem ogólnie czeka ich dużo pracy, pownieważ po wydaniu płyty planują trasę koncertową po Europie (lipiec) i Japonii (sierpień).
- LINGBY (Niemcy)
Chłopak (Willi Dück) śpiewa i gra na gitarze, dziewczyna (Judith Hess) śpiewa i gra na pianinie, ale również na gitarze, trąbce, puzonie i innych rzeczach które znajduje na ulicy. Inny chłopak (Jan Aumann) gra na perkusji i czasami na pianinie. Zdarza się, że w ramach wsparcia przyjaciele (chłopcy i dziewczyny) grają na wiolonczeli lub rogu. Zaczęli grać razem 1,5 roku temu w Kolonii tworząc głębokie harmonie i chwytliwe melodie, często połączone z psychodelą po to aby najlepiej wyrazić co im w duszy gra. Słuchając ich można zauważyć, że inspirowali się Sufjanem Stevensem, czy Antonello, ale również Deus i Mogwai. Nic dziwnego zatem, że występowali wspólnie m.in. z Lapmshade, Daniel Benjamin, Brown Feather Sparrow czy Anderson. Dotychczas koncertowali w Niemczech, Holandii, Danii i Szwecji. Już nie mogą się doczekać swojego występu na Slocie.
Scena klubowa
Będą aż dwie takie sceny. Jedna bardziej skoczna, druga sprzyjająca zadumie i refleksji. Tu każdy znajdzie coś dla siebie, bo pojawi się trochę techno, minimal, jazzyhop, dnb.
Zagrają m.in.:
• dj Kenny Mitchell (USA)
• Cedar (UK)
• David Holness (UK)
• dj Frauenholz (DE)
• Norf & Mainliner (wro.pro)
• Vitek Jansky (lectricfrost.com)
• Ant (warszawa)
• Playaman (respecta.pl)
Scena Ekstremalna
W odpowiedzi na oczekiwania Slotowiczów organizatorzy "odpalają" nową scenę Slot Art Festival. Scena Ekstremalna to miejsce, w którym będą występować zespoły grające głównie "mocniejsze" gatunki muzyki, związane w dużej mierze ze środowiskiem hc/punk-owym.
Zagrają m.in.:
- REGRES (hc/punk z Częstochowy)
W składzie:
Marcin - perkusja
Ogur - bas
Paweł - wokal
Mateusz - gitara
Dawid - gitara
Regres powstał pod koniec 1999 roku w Częstochowie. Przez te kilka lat zagrali koncerty: głównie w Polsce, ale znalazła się też okazja do zagrania w Austrii, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Serbii i Rumunii.
http://regres.nfis.aplus.pl/
- BRUDNE DZIECI SIDA (kabaret punk rockowy Patyczaka z Poznania)
Jednoosobowy zespół punkrockowy, założony pod koniec lat 90. przez Grzegorza Kmitę "Patyczaka". Jedne z pierwszych występów miały miejsce podczas Przystanku Woodstock, Brude Dzieci Sida występowały również podczas innych letnich festiwali muzycznych (m.in. w Krotoszynie). Koncertowe występy Brudnych Dzieci Sida z czasem zyskały taką popularność, że Patyczak, jak sam twierdzi, musiał zrywać struny swojej gitary po to, aby publiczność pozwoliła mu zejść ze sceny.
Scena eksperymentalna
W tym roku, jak zawsze, ciekawie i różnorodnie. Ci, którzy przeżywają muzykę zarówno sercem, duszą, jak i intelektem - nie powinni być rozczarowani.
Zagrają m.in.:
- THE STONE
W składzie:
Michał Wróblewski - skrzypce
Adam Wróblewski - wiolonczela
Zespół powstał w 2003r. Próbując określić swoją muzykę zespół nazwał ją electrosonoromedium (muzycy są medium nowego elektro-akustycznego brzmienia). Koncert składa się z setów, części powiązanych tematycznie, improwizowanych na podstawie przygotowanej formy.
www.the-stone.eu
- PIOTR DAMASIEWICZ QUARTET
w składzie:
Piotr Damasiewicz - trąbka
Gerard Lebik - saksofon tenorowy
Jakub Cywinski - kontrabas
Wojciech Romanowski - perkusja
Grają autorską akustyczną muzykę improwizowaną. Muzycy spotkali się z inicjatywy P. Damasiewicza w listopadzie ubiegłego roku, gdzie skrystalizowała się wizja muzyczna zespołu. Obecnie zespół jest w trakcie nagrywania pierwszej płyty.
- LIGHT COORPORATION
w składzie:
Mariusz Sobansky - electric & acoustic guitars, mandolin
Slawo Mencel - piano, synthesizers, moog, organ
Matiash Kaldovsky - trumpet
Pete Lacommy - bass
Milosh Krauz - drums
Muzykę Light Coorporation określić można mianem progresywnego rocka, fuzion jazzu, experymentu i improwizacji. Spektakl grupy Light Coorporation stanowi połączenie muzyki z projekcją filmową. Autorem montażu filmowego jest Tomasz Lietzau.
www.myspace.com/lightcoorporation
www.lightcoorporation.com