Spotkania polsko – japońskie we Wrocławiu
Tradycyjne laleczki Kokeshi, fot. JiB.Zeitz
Różnice kulturowe między mieszkańcami Europy i Azji są znaczące. Nawet w erze globalnej wioski, gdzie wszyscy jesteśmy wirtualnymi sąsiadami, jest to zderzenie dwóch, mimo wszystko, odmiennych światów. Duża mobilność współczesnych ludzi, praca w zagranicznych filiach japońskich koncernów, znajomi poznani podczas wakacyjnych wojaży - pozwalają nam bezpośrednio zetknąć się z Japonią i Japończykami.
Aby z tych kontaktów wynieść jak najwięcej lub też przygotować się do nich jak najlepiej, warto poszerzać swoją wiedzę na temat japońskiej kultury i tworzących ją ludzi.
Otwartość na zrozumienie innych kultur jest kluczem do rozumienia nas samych. Ucząc się wzajemnie od siebie mamy szansę na wspaniały dialog.
Jak w poprzednich latach, tak i w tym roku spotkania polsko-japońskie zostały objęte patronatem honorowym Ambasady Japonii oraz zostały zaliczone do wydarzeń towarzyszących obchodom 90. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią.
Tegoroczne spotkania zasługują na szczególną uwagę, ponieważ wprowadzają tematy, które jeszcze nie pojawiały się podczas poprzednich edycji.
Trzonem wydarzeń będą interaktywne wykłady, których tematami będą m.in.: sake, tradycje kulinarne, kobiety we współczesnej Japonii, rodzina cesarska, rola tradycji w dzisiejszym życiu, lalki kokeshi, malarstwo tuszem (suibokuga). Nie zabraknie też zajęć warsztatowych: chętni będą próbować swych sił w tworzeniu ceramicznych naczyń techniką raku, a dzieci wezmą udział w grach i zabawach prowadzonych przez japońskie rodziny.
Spotkaniom będzie towarzyszyć wystawa odnalezionych niedawno fotografii wykonanych w Japonii w roku 1934 przez Ze'eva Aleksandrowicza z Krakowa.
Wszystkie wykłady i zajęcia w ramach spotkań odbywają się w Ratuszu oraz w Mediatece i są bezpłatne.
Pobierz szczegółowy program spotkań
Więcej na stronach www.japoniawczorajidzis.pl oraz ww.euro-m.pl