Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci
Tylko w domu rodzinnym, bez kroplówek, zastrzyków i szpitalnego zgiełku dziecko, a także jego najbliżsi, mogą poczuć się naprawdę bezpieczni. To bardzo ważne, by ostatnie dni życia dziecko mogło spędzać w otoczeniu kochającej rodziny, wśród swoich zabawek i w otoczeniu, które tak dobrze zna.
Nasi lekarze i pielęgniarki jeżdżą do podopiecznych codziennie, dyżurując 24 godziny na dobę, po to aby dzieci wraz z rodzinami mogły czuć się bezpieczne.
Obecnie otaczamy opieką ponad pięćdziesięcioro dzieci nie tylko z Wrocławia ale z całego Dolnego Śląska.
NFZ pokrywa jedynie niewielką część wydatków związanych z opieką hospicyjno-paliatywną, dlatego Fundacja utrzymuje się głównie dzięki pomocy ludzi o wielkich sercach oraz ze środków przekazanych w ramach 1% odpisu od podatku dochodowego, które są dla nas niezwykle ważne, stanowią o być albo nie być fundacji.
POMÓŻ NAM POMAGAĆ
Historia:
Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci rozpoczęło swą działalność w roku 2002 jako część Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu. Waldemar Gołębiowski stał się pomysłodawcą i szefem domowego hospicjum dla dzieci działającego pod nazwą Zespół Wyjazdowej Opieki Paliatywnej Akademickiego Szpitala Klinicznego - Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Z roku na rok rosła liczba pacjentów, a wraz z nią wymagania i kolejne potrzeby. W końcu nieodzownym stało się przekształcenie hospicjum w samodzielną jednostkę. 01.09.2009 r. powstał Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci”.
Dwa lata przed powstaniem Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej powołana do życia została Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Posunięcie to było nieodzowne dla sprawnego funkcjonowania naszego hospicjum. W 2007 r. zostaliśmy wpisani na listę organizacji pożytku publicznego i uzyskaliśmy prawo pozyskiwania środków materialnych z 1% podatku dochodowego.
Wolontariusze w naszej placówce:
- angażują się w organizację różnego rodzaju zbiórek pieniężnych, koncertów charytatywnych, akcji informacyjnych i promujących ideę ruchu hospicyjnego, uczestniczą w przygotowaniach imprez dla naszych pacjentów ( np.: Dzień Dziecka, Mikołajki)
- pomagają w pracach biurowych ( np.: adresowanie kopert, wysyłka kartek świątecznych, ulotek 1%, podziękowań, prace porządkowe w pomieszczeniach i magazynach hospicjum)
- organizują transport dla rodzin i ich podopiecznych
- starają się spełniać marzenia podopiecznych Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci
- pomagają rodzinom będącym pod opieką Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci
- spotykają się regularnie co najmniej raz w miesiącu.