10. KONKURS GEPPERTA. Co robi malarz?
Tym razem pod tytułowym pytaniem "Co robi malarz?" kryje się cały szereg interesujących zagadnień: Czym zajmują się malarze najmłodszego pokolenia? Co leży w dziedzinie ich zainteresowań, fascynacji? W jaki sposób eksploatują malarskie medium? Jak sami definiują malarstwo? Odpowiedzi na te pytania poszukiwać będą nie tylko jurorzy i krytycy, ale także widzowie wystawy konkursowej.
Jubileuszowa, dziesiąta edycja imprezy jest jednocześnie impulsem do podsumowania ponad dwu dekad konkursu w formie publikacji. Ważnym elementem jest również możliwość przeglądu postaw artystycznych na aktualizowanej na bieżąco stronie internetowej www.geppert.art.pl.
Konkurs Gepperta jest przedsięwzięciem o zasięgu ogólnopolskim, poświęconym młodemu malarstwu. Jego głównym celem jest przedstawienie możliwie pełnej panoramy zjawisk aktualnie zachodzących w różnych ośrodkach w kraju oraz promocja debiutujących twórców. Konkurs odbywający się nieprzerwanie od 1989 roku jest obecnie jednym z najważniejszych przeglądów młodej sztuki w Polsce.
Wyłonieniu najzdolniejszych młodych malarzy spośród absolwentów Akademii Sztuk Pięknych i Wydziałów Artystycznych polskich uczelni służy wieloetapowa selekcja. Do konkursu uczestników zgłaszają powołani przez organizatorów eksperci z całego kraju, w gronie których znajdują się wybitni artyści, dydaktycy akademiccy, krytycy i kuratorzy. Ich zadaniem jest nominacja dostrzeżonych przez siebie, interesujących malarzy, a następnie wybór jedynie 25 najlepszych artystów uczestniczących w konkursie.
O wyjątkowości Konkursu Gepperta decyduje nie tylko ekskluzywny charakter uczestnictwa, możliwy wyłącznie poprzez nominacje, ale też fakt, iż uczestnikami są wyłącznie debiutanci do 3 lat po ukończeniu szkół artystycznych – co oznacza, że zakwalifikowani do niego mogą zostać artyści dopiero rozpoczynający samodzielne kariery po opuszczeniu murów uczelni. Tym samym Konkurs jest bardzo często pierwszym potwierdzeniem wartości podejmowanych samodzielnie działań i momentem przełomowym, zachęcającym do dalszego rozwijania talentu. Przypomnijmy, że w poprzednich edycjach konkursu prace prezentowali tak uznani malarze jak Wilhelm Sasnal, Zbigniew Rogalski, Grzegorz Sztwiertnia, Paulina Ołowska, czy Laura Pawela.