Forum Musicum 2012
Do połowy XVI wieku tańce stanowiły jedyne niezależne formy instrumentalne, muzyka instrumentalna dopiero powstawała na bazie utworów wokalnych. Czasy baroku przyniosły bogactwo form instrumentalnych i wokalnych opartych na tańcach. Taniec w owych czasach nie stanowił jedynie przyjemności i towarzyskiej rozrywki – był ważną formą życia społecznego różnych sfer, stanowił element rytuałów, także religijnych, a nawet formę sprawowania władzy.
Tegoroczny festiwal przyniesie kilka wejrzeń w ową sferę, koncentrując się na muzyce instrumentalnej średniowiecza, renesansu i baroku. Muzykę piszczków miejskich z XVI i XVII wieku wykona Cappella de la Torre z Lipska – zespół grający na rozmaitych głośnych instrumentach dętych, cynkach, puzonach i bombardach. Przeniesiemy się w świat renesansowych miast, w których muzykę towarzyszącą przepychowi życia bogatych mieszczan grali piszczkowie zorganizowani w cechach rzemieślniczych. Czasy te to jednocześnie złoty wiek gry na instrumentach dętych.
Ciekawy koncertowy wieczór przygotowują dla nas zespoły młodzieżowe uhonorowane nagrodami podczas kaliskiego festiwalu Schola Cantorum: wybitny zespół Euterpe z Gdyni, wykonujący instrumentalne tańce z XIV wieku i taneczne pieśni pielgrzymów oraz zespół Carmen Alacre z Dobroszyc, błyskotliwie grający muzykę dojrzałego baroku na fletach prostych.
Festiwal zamknie koncert zespołu Alta z Wrocławia i Warszawy, który zagra program złożony z francuskiej i włoskiej muzyki tanecznej z XIV wieku. Wydarzenia festiwalu nie ograniczają się do nurtu ściśle koncertowego. Mniej formalny wieczór będzie miał miejsce w Mleczarni przy ul. Włodkowica, gdzie zespół Orkiestra Wczorajszego Fasonu z Olsztyna stworzy atmosferę przedwojennego dansingu.