3. American Film Festival we Wrocławiu

Radio RAM | Utworzono: 29.10.2012, 14:01 | Zmodyfikowano: 29.10.2012, 14:01
A|A|A

Najnowsze produkcje zostały, podobnie jak podczas pierwszych edycji festiwalu, podzielone na cztery sekcje: Highlights, Spectrum, American Docs i On the Edge.

HIGHLIGHTS

Sekcja Highlights to premierowe pokazy najnowszych, głośnych tytułów. Festiwal otworzy film Kochankowie z Księżyca ekscentryka amerykańskiego kina Wesa Andersona, z Edwardem Nortonem, Brucem Willisem, Tildą Swinton i Billem Murrayem. To nieszablonowa, błyskotliwa komedia romantyczna o ucieczce dwóch zakochanych dzieciaków i absurdalnych poszukiwaniach organizowanych przez drużynowego, policję, rodziców i opiekę społeczną. Film otwierał tegoroczny festiwal w Cannes.
W programie również najnowsze filmy Abla Ferrary (apokaliptyczny 4:44. Ostatni dzień na Ziemi z Willemem Dafoe) i Michela Gondry’ego (nieszablonowy portret współczesnych nastolatków Tam my a tu ja).

SPECTRUM

Spectrum to panorama kina amerykańskiego z ostatnie­go roku, odkrywająca nowych twórców, nowe talenty i zjawiska. We Wrocławiu zobaczymy w tej sekcji konkursowej 15 filmów fabularnych. Wrocławscy widzowie zobaczą między innymi: nagrodzone w Sundance za scenariusz Na własne ryzyko Colina Trevorrowa – kameralną komedię romantyczną o początkującej dziennikarce i sprzedawcy, który szuka kompana do podróży w czasie; szaloną komedię Interesy i ekscesy Charlesa Matthau (syna popularnego aktora Waltera) z Christianem Slaterem i Crispinem Gloverem; Jack i Diane Bradleya Rusta Graya – połączenie melodramatu, teen movie i horroru, opowieść o dwóch nastoletnich lesbijkach z Juno Temple, Riley Keough i Kylie Minogue w rolach głównych oraz z surrealistycznymi animacjami samych braci Quay; Zabójczy upał – kryminał i kino drogi w reżyserii Amy Seimetz – popularnej aktorki filmów niezależnych, studentki bohatera zeszłorocznej edycji festiwalu, Todda Solondza; wstrząsający portret brooklyńskich hipsterów, pokazywaną na festiwalu Sundance Komedię Ricka Alversona; komediodramat Jeff wraca do domu w reżyserii jednego z najważniejszych duetów amerykańskiego kina niezależnego Marka i Jaya Duplassów, z Jasonem Segelem i Susan Sarandon; Tam, gdzie rosną grzyby Jasona Cortlunda i Julii Harpelin – dramat dla miłośników slow food, osadzony w środowisku nowojorskich restauratorów i zawodowych zbieraczy grzybów.

AMERICAN DOCS

W sekcji konkursowej American Docs prezentujemy produkcje dokumentalne se­zonu, pokazujące różne oblicza Ameryki. W programie znalazły się m.in. Jak przetrwać epidemię Davida France'a o walce z AIDS w latach 80. ubiegłego wieku, próba odtworzenia jednej z ważniejszych kart historii ruchu LGBT; Ja@wZoo Chrisa Moukarbela i Valerie Veatch – portret popularnego videobloggera Chrisa Crockera i jego oszałamiającej, wirtualnej kariery; dokument muzyczny Podróże Neila Younga Jonathana Demme’a (autora Stop Making Sense i Milczenia owiec); Bayou Blue Alix Lambert i Davida McMahona – historia brutalnych morderstw w zniszczonych przez huragan Katrina najuboższych częściach Luizjany; Wonder Women! Nieopowiedziana historia amerykańskich superbohaterek Kristy Guevara-Flanagan o tym, czemu amerykańskie komiksy są zdominowane przez męskich herosów.

RETROSPEKTYWY I PRZEGLĄDY

Gościem festiwalu i bohaterem retrospektywy będzie Jerry Schatzberg – twórca  legendarnych filmów z początku lat 70.: Narkomanów z Alem Pacino i Stracha na wróble z Pacino i Genem Hackmanem. Schatzberg był jednym z ważniejszych twórców kina okresu kontestacji, krytykującego amerykańską rzeczywistość i burzącą mity amerykańskiego snu. Kontrowersyjni Narkomani to adaptacja książki Jamesa Millsa, jeden z pierwszych filmów poruszających w kinie amerykańskim problem uzależnienia wśród młodych ludzi. Za Stracha na wróble, film drogi o dwóch życiowych desperatach, otrzymał na festiwalu w Cannes Złotą Palmę. Schatzberg jest także znakomitym fotografem, na swoich zdjęciach uwieczniał gwiazdy światowej muzyki (Hendrix, Dylan, Zappa, The Beatles), czy kina (Polański, Coppola, Forman).

Bohaterem retrospektywy 3. AFF będzie również Wes Anderson, jeden z najbardziej ekscentrycznych autorów amerykańskiego kina, twórca Genialnego klanu, Rushmore, i Pociągu do Darjeeling. Jego filmowe światy zaludniają galerie niezwykłych postaci, często neurotycznych outsiderów i dziwaków, zagubionych w rzeczywistości. Pełne absurdalnych dialogów scenariusze skrzą się błyskotliwym, niemal niespotykanym w hollywoodzkim kinie humorem, zaś na planie pojawiają się tacy aktorzy, jak Bill Murray, Bruce Willis, Gene Hackman, George Clooney czy Edward Norton. Podczas 3. AFF zobaczymy również cztery najważniejsze filmy legendy i outsidera Hollywoodu Nicholasa Raya, wielbionego przez francuskich nowofalowców, którzy widzieli w nim jednego z najważniejszych autorów amerykańskiego kina. W programie kultowy Buntownik bez powodu z Jamesem Deanem, egzystencjalny film czarny Pustka z fenomenalnym Humphrayem Bogartem, jeden z najbardziej osobliwych westernów w historii kina Johnny Guitar z Joan Crawford i wstrząsające studium uzależnienia od kortyzonu Ponad życie z wybitną kreacją Jamesa Masona. Widzowie festiwalu będą mieli również okazję zobaczyć na dużym ekranie trzy legendarne horrory z wytwórni Universal, która obchodzi stulecie założenia. W programie Dracula Toda Browninga z Belą Lugosim oraz Frankenstein Jamesa Whale’a i Mumia Karla Freunda z Borisem Karloffem.

WYDARZENIA SPECJALNE

Wielka powódź Billa Morrisona i koncert Billa Frisella. Wydarzeniem specjalnym trzeciej edycji American Film Festival będzie organizowany wspólnie z festiwalem Jazztopad premierowy pokaz Wielkiej powodzi, najnowszego filmu jednego z najważniejszych współczesnych twórców awangardowych Billa Morrisona, z muzyką na żywo w wykonaniu Billa Frisella i zespołu. Pokaz połączony z koncertem odbędzie się 17 listopada o 19.00 w kinie Helios Nowe Horyzonty. Będzie to jedyny koncert w Polsce w wykonaniu jednego z najbardziej wpływowych i odkrywczych gitarzystów swojego pokolenia, laureata Nagrody Grammy.

Pełny program festiwalu od 31.10 na www.americanfilmfestival.pl i www.heliosnh.pl. Internetowa sprzedaż karnetów na stronie festiwalu od 8.10 do 5.11 (bądź do wyczerpania puli). Cena karnetu: 150 zł. Sprzedaż biletów od 5.11 na www.americanflimfestival, www.heliosnh.pl  oraz w kasach kina Helios Nowe Horyzonty. Bilety wielokrotne 5+i 10+ do kupienia wyłącznie w kasach kina.

REKLAMA