Co nowego w budżecie obywatelskim?

Radio RAM | Utworzono: 09.01.2014, 14:39 | Zmodyfikowano: 09.01.2014, 13:48
A|A|A

Pierwszą z 11 zaplanowanych debat przeprowadzono w środę w gimnazjum przy ul. Gorlickiej. Jak przyznaje radny Jerzy Michalak, pomysłodawca WBO, frekwencja nie była duża.

- Ale nie to jest najważniejsze. Chodzi przede wszystkim o jakość zadawanych pytań i to, że mieszkańcy chcą o budżecie obywatelskim dyskutować – ocenia Michalak.

Wyjaśnia, że najczęstsze pytania od mieszkańców dotyczą tego, jak złożyć wniosek do WBO oraz jak wyliczyć koszty inicjatyw, które chcą zgłosić do budżetu obywatelskiego.

- Jeśli chodzi o koszty, to warto podkreślić, że nie muszą to być bardzo precyzyjne szacunki – mówi Michalak.

Radny tłumaczy, że w porównaniu z ubiegłoroczną edycją WBO, tym razem wprowadzono kilka zmian.

- Wrocławianie mówili nam o czterech sprawach, które warto poprawić. Po pierwsze, przekazać na budżet obywatelski więcej pieniędzy i jest ich więcej. Po drugie, żeby więcej informować o zasadach uczestnictwa w projekcie. A także, żeby podział pieniędzy na konkretne lokalne inicjatywy, był bardziej sprawiedliwy – mówi Michalak.

Dlatego nowością WBO w tym roku jest podział zgłoszonych wniosków na trzy kategorie w zależności od wyceny ich realizacji. Ma to pozwolić uniknąć sytuacji, w której małe projekty konkurowały z tym dużymi i droższymi.

Pieniądze z budżetu obywatelskiego przeznaczone są m.in. na takie lokalne inicjatywy jak budowa ścieżek rowerowych, remonty placów zabaw czy chodników, nasadzenia zieleni.

Szczegółowe informacje dotyczące zasad składania wniosków do WBO można uzyskać dzwoniąc na infolinię Urzędu Miejskiego pod nr telefonu 71 777 77 77, albo w zakładce na stronie internetowej UM.

W 2013 zgłoszono ponad 100 wniosków o dofinansowanie z budżetu obywatelskiego, a w głosowaniu nad nimi wzięło udział około 50 tys. osób. W pierwszej edycji WBO do podziały były 3 mln zł.

REKLAMA

To może Cię zainteresować