Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dariusz Piwoński, Elżbieta Osowicz | Utworzono: 01.03.2014, 07:22 | Zmodyfikowano: 01.03.2014, 17:28
A|A|A

fot. Wikipedias

Żołnierze często są wzorem do naśladowania dla młodych ludzi. O jakie wartości walczyli - mówi dr Robert Klementowski z IPN we Wrocławiu.

Obchody obejmą pokazy filmowe i dyskusyjne a dla młodszych mieszkańców organizatorzy zorganizowali Marsz Pamięci z inscenizacjami i oprawą multimedialną na wrocławskim Rynku.

Jednym z bohaterów był Adam Lazarowicz. O jego aresztowaniu opowiadał syn Zbigniew, który sam przez kilka lat działał w podziemiu i ukrywał się , został zatrzymany we Wrocławiu przez UB i trafił do więzienia.

Adam Lazarowicz został stracony 1 marca 1951 roku, do tej pory nie odnaleziono jego mogiły. Na cmentarzu Osobowickim zidentyfikowano dotąd 65 ofiar czasów komunistycznych, badania bezimiennych grobów nadal trwają.

Sobotnie uroczystości rozpoczął przemarsz spod bramy głównej cmentarza Osobowickiego przed pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego. Następnie złożono wieńce pod pomnikiem w kwaterze 81A i 120. Na godz. 13.30 zaplanowano koncert dla kombatantów p.t. „Opera bez granic - muzyczne podróże przez wieki i kraje” w Ratuszu, a o godz. 17.00 w kościele garnizonowym św. Elżbiety msza św. w intencji żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Ostatni punkt uroczystości to Marsz Pamięci, który o godz. 18.15 ruszy z Rynku do Ronda Żołnierzy Wyklętych ulicami: Krupniczą, Podwalem, Świdnicką, Powstańców Śląskich i Szczęśliwą.

Na niedzielę, 2 marca, zaplanowano spotkania, pokazy i dyskusje w Centrum Edukacyjnym „Konspira” w przejściu między pl. Solnym a ulicą Szajnochy. Od godz. 12.00 prezentowane będą filmy dokumentalne poświęcone żołnierzom wyklętym. Natomiast o godz. 19.00 odbędzie się pokaz filmu „Kwatera Ł” o badaniach prowadzonych przez specjalistów z Instytutu Pamięci Narodowej na Powązkach w Warszawie, gdzie w latach 40. pochowano ofiary komunistycznego aparatu bezpieczeństwa zamordowane w więzieniu na Mokotowie. O badaniach prowadzonych tam w latach 2012-2013 opowie ich koordynator dr. hab. Krzysztof Szwagrzyk z IPN. (źródło: www.wroclaw.pl)

Tagi:
REKLAMA

To może Cię zainteresować