Wrocławianie bardziej obywatelscy
- To pokazuje, że wrocławianie w coraz większym stopniu są zainteresowani zmianami w swoim najbliższym otoczeniu i chcą mieć wpływ na to, co dzieje się w miejscu ich zamieszkania – ocenia radna miejska Maria Zawartko, koordynatorka Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
Jego pierwszą, pilotażową edycję, przeprowadzono w ubiegłym roku. Spore zainteresowanie udziałem w konkursie o dofinansowanie spowodowało, że zwiększono pulę pieniędzy do podziału w roku 2014 do 20 mln zł.
- Z pewnością także i to spowodowało większe zainteresowanie mieszkańców. Ale wyciągnęliśmy też wnioski z pilotażu i uprościliśmy procedurę. Np. znieśliśmy wymóg zebrania piętnastu podpisów pod wnioskiem, wystarczył jeden od osoby zgłaszającej. Przeprowadziliśmy też bardzo szeroką akcję informacyjną – mówi Zawartko.
Wnioski, które zgłoszono do tegorocznego budżetu obywatelskiego, dotyczą m.in. zagospodarowania podwórek np. placów zabaw, budowy ścieżek rowerowych, rewitalizacji terenów zielonych, reperacji chodników, instalacji oświetlenia czy monitoringu, budowy boisk i miejsc sportowo-wypoczynkowych np. siłowni na powietrzu.
- Ale pojawił się też pomysł ustawienia w atrakcyjnym turystycznie miejscu Wrocławia dużych liter tworzących napis „WROCLOVE”, co jest ciekawą propozycją związaną z promocją miasta – mówi Zawartko.
Do 18 maja zgłoszone wnioski będą weryfikowane. Jeśli pojawią się w nich braki formalne np. brak kosztorysu, dokumenty będzie można uzupełnić. Będzie na to czas pomiędzy 2 czerwca a 13 lipca, bo wtedy przeprowadzone zostaną ponowne konsultacje z liderami poszczególnych projektów.
Głosowanie nad wnioskami zgłoszonymi do dofinansowania z wrocławskiego budżetu obywatelskiego zaplanowano na od 15 do 28 września.
- Od lipca do września będzie czas na to, aby tworzyć grupy wsparcia dla naszych projektów, zachęcać np. sąsiadów do głosowania na konkretne pomysły - mówi Maria Zawartko.
REKLAMA