Poruszenie w małpiarni (Foto)
Młode na razie przebywa pod stałą i czujną opieką samicy.
Płeć jeszcze nie jest znana. Pracownicy ogrodu obiecują jednak, że gdy tylko to będzie możliwe, poinformują o wyniku swoich obserwacji.
"Gerezy w odróżnieniu od innych naczelnych mają zdolność trójbarwnego widzenia, dzięki czemu mogą odróżnić dojrzałe owoce od tych mniej wartościowych oraz młode, bardziej soczyste liście. Głównymi zagrożeniami dla tego gatunku są: wycinka lasów, polowania i zmiany klimatyczne"
Po raz pierwszy we wrocławskim zoo na na świat przyszło także potomstwo papug kea. Młode przebywa w dziupli, która znajduje się w pniu drzewa. Wstawiono go specjalnie, by umożliwić samicy spokojne wysiadywanie jaj i opiekę nad potomstwem.
- Z naszych obserwacji wynika, że pisklę staje się już coraz bardziej samodzielne, wśród puchu pojawiają się już u niego zielone lotki. Mamy nadzieję, że niedługo pokaże się zwiedzającym na wybiegu - opowiada ekipa z ogrodu.
Kea występuje jedynie na Wyspie Północnej Nowej Zelandii. Ptak ten świetnie radzi sobie ze wspinaniem się po pokrytych śniegiem głazach. Jest niezwykle inteligentny i ciekawski. Niestety populacja tego gatunku została zdziesiątkowana przez hodowców, wśród których rozpowszechnił się przesąd, iż papugi te zabijają owce.