Radio Wrocław wkracza w cyfrowy świat
fFot. www.prw.pl
Słuchacz wyposażony w odpowiedni odbiornik może zaprogramować go tak, aby ulubiona audycja sama się nagrała. W trakcie słuchania można zrobić pauzę i na przykład wrócić do wiadomości za kilka minut. - Nowa technologia to nie tylko łatwość wyszukiwania stacji i brak szumów - mówi szef programowy Radia Wrocław Piotr Kamiński:
Koniec szumów, idealna jakość dźwięku, łatwość wyszukiwania stacji i programowania - Nasze programy są nadawane w technologii DAB+, która ma być przyszłością polskich rozgłośni radiowych. System był testowany przez naszą rozgłośnie od 2009 roku, właśnie zaczynamy korzystać z jego możliwości - tłumaczy dyrektor techniczny stacji Mirosław Ostrowski:
Do korzystania z nowej technologi potrzebny jest odpowiedni odbiornik. Zmieniając sprzęt audio warto zwrócić uwagę na urządzenia hybrydowe, które pozwalają odbierać także tradycyjny sygnał analogowy.
W technologii DAB+ nadawane są już wszystkie programy Polskiego Radia, dołączają do nich kolejne rozgłośnie regionalne. Radio Wrocław w technologii cyfrowej można słuchać od początku sierpnia. Z tej technologii w Polsce nie korzystają stacje komercyjne. Cyfrowo nadają również rozgłośnie regionalne z Wrocławia, Szczecina, Katowic i stołeczne Radio RDC. Więcej informacji o cyfrowym radiu można znaleźć na stronie dabplus.pl.
Zobacz też: Słychać nas cyfrowo!
Początki radia cyfrowego w Europie sięgają połowy ostatniej dekady 20. wieku. W 1995 roku na konferencji krajów europejskich ustalono częstotliwości przeznaczonych dla DAB, czyli technologii pozwalającej nadawać programy radiowe w formie cyfrowej. W tym samym czasie pojawiły się też pierwsze profesjonalne odbiorniki DAB. Modele konsumenckie pojawiły się natomiast na rynku latem 1998 roku. Pionierem i światowym liderem w tej dziedzinie jest Wielka Brytania. 86% powierzchni Wysp odbiera sygnał w paśmie DAB, a odbiorniki ma już ponad 18 mln mieszkańców. Brytyjczycy są najbliżej ze wszystkich przejścia na nadawanie wyłącznie w systemie cyfrowym. Powstrzymuje ich głównie sprzeciw stacji lokalnych.
(fot. Smiker/wikipedia)
Cyfrowe radio popularne jest także za naszą zachodnią granicą. Niemieckie stacje radiowe nadają cyfrowo, ale tylko w Internecie. Cyfrowy odbiornik posiada ok. pół miliona Niemców. Barierą wciąż pozostaje wysoka cena. W cyfrowe radia wyposażona jest natomiast większość niemieckich aut. Wysokie koszty wciąż wstrzymują cyfryzację radia w Stanach Zjednoczonych. Na taką technologię zdecydowało się niewiele stacji. Ponadto w USA nie używa się systemu DAB – monopol na emisję cyfrową ma firma iBiquity, która oferuje technologię pod nazwą HD Radio.
Obecnie programy radiowe w formie cyfrowej nadawane są w 21 krajach, głównie w Europie. W naszym kraju emisja DAB początkowo była prowadzona przez spółkę EmiTel we Wrocławiu z obiektu w Żórawinie i z masztu na Instytucie Łączności. 2 czerwca 2009 Radio Wrocław rozpoczęło w ramach testu transmisję trzech programów. Emisja cyfrowa wystartowała oficjalnie w październiku ubiegłego roku w Warszawie i na Śląsku. Po poszerzeniu na początku sierpnia tego rok zasięgu o Wrocław i Szczecin sygnał w systemie DAB+ dociera łącznie do ośmiu milionów Polaków. Docelowo, do końca 2020 roku, nadajniki DAB+ Polskiego Radia mają pokryć swoim zasięgiem obszar całego kraju.
Dotychczas żaden kraj nie zdecydował się na przejście wyłącznie na nadawanie cyfrowe i wyłączenie nadajników analogowych. Powszechnie stosowaną praktyką jest równoległe nadawanie przez stacje sygnału analogowego i cyfrowego. Unia Europejska rekomendowała niegdyś całkowite przejście na radiowe nadawanie cyfrowe do roku 2015, ale ostatecznie wycofano się z tego terminu.