Rocznica wprowadzenia stanu wojennego
Do działań wysłano około 70 tysięcy żołnierzy i 30 tysięcy milicjantów. Towarzyszyły im eskadry helikopterów. Na ulicach jeździły czołgi i pojazdy opancerzone, wyłączono telefony, trwały aresztowania działaczy Solidarności. Zawieszono działalność wszystkich organizacji. Zmilitaryzowano Polskie Radio i Telewizję.
Komunistyczne władze zawiesiły wydawanie prawie całej prasy. Strajki zostały zakazane. Tam, gdzie mimo to spontanicznie wybuchały, były tłumione przez wojsko i milicję, między innymi 16 grudnia podczas pacyfikacji górniczego protestu w kopalni Wujek zginęło 9. górników, a 20. zostało rannych. Rada Państwa zawiesiła stan wojenny 31 grudnia 1982 roku ze względu na zaplanowaną na następny rok wizytę w ojczyźnie papieża Jana Pawła II. Ostatecznie zniesiono go 22 lipca 1983 roku.
Zajrzyjcie koniecznie na nasz wyjątkowy serwis historia.prw.pl, gdzie podsłuchacie m.in. rozmów milicjantów tłumiących zamieszki i zobaczycie za co groziła wtedy kara śmierci.
Jak Dolny Śląsk upamiętni rocznicę wprowadzenia stanu wojennego?
WROCŁAW
W stolicy regionu obchody kolejnej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego rozpoczną się już w piątek 12 grudnia. W Cinema City Korona przy ul. B. Krzywoustego odbędzie się tematyczny Maraton Filmowy. W jego trakcie widzowie zobaczą trzy filmy: "Bez końca" Krzysztofa Kieślowskiego, "Popiełuszko. Wolność jest w nas" Rafała Wieczyńskiego i "80 milionów" Waldemara Krzystka. Początek o godz. 22.00.
W sobotę na uroczystości rocznicowe zapraszają wrocławski IPN oraz Klub Jagielloński i Inicjatywa Historyczna. O godz. 11.00 w centrum miasta odbędzie się happening. Kolejne wydarzenia już w CEH "Konspira", na placu Solnym 11. O 16.00 rozpocznie się tam spotkanie ze świadkami stanu wojennego: Piotrem Malawskim, Markiem Muszyńskim oraz Wojciechem Myśleckim. O godz. 17.30 odbędzie się koncert Radosława Książka, a pół godziny później wykład dra Kamila Dworaczka (IPN) pod tytułem "Stan wojenny na Dolnym Śląsku". Na godz. 19.30 zaplanowano kampanię społeczną "Zapal Światło Wolności" upamiętniająca ofiary stanu wojennego.
Także w sobotę o godz. 16.30 w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego, przy ul. Katedralna 1, odbędzie się wspólne śpiewanie pieśni i piosenek solidarnościowych. Niektóre stały się hymnami i symbolami, a ich twórcy i wykonawcy bardami, jeszcze inne zachowały się w pamięci tylko nielicznych. Po koncercie o godz. 18.30 w katedrze wrocławskiej odbędzie się msza św. za Ojczyznę i
ofiary stanu wojennego koncelebrowana przez JE Józefa Kupnego Arcybiskupa Metropolitę Wrocławskiego.
LEGNICA
Centralnym miejscem obchodów będzie Plac Słowiański. W 33. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego odbędą się tam w sobotę aż dwie manifestacje. W samo południe marsz rozpoczną działacze Legnickiego Klubu Gazety Polskiej. W uroczystościach wezmą też udział lokalni politycy PiS oraz przedstawiciele NSZZ "Solidarność". Osobną manifestację przygotowuje Ruch Narodowy wspólnie z Kongresem Nowej Prawicy. Ta zaplanowana jest na godz. 16. Organizatorzy zapowiadają szereg atrakcji. M.in. pokaz multimedialny wyświetlany na Pomniku Wdzięczności dla Armii Radzieckiej i obecność...ZOMO.
WAŁBRZYCH
W piątek 12 grudnia odbędzie się tu tematyczny Maraton Filmowy. Repertuar obejmuje trzy pozycje i jest identyczny jak we Wrocławiu ("Bez końca", "Popiełuszko. Wolność jest w nas", "80 milionów"). Początek o godz. 22.00 w Cinema City Wałbrzych przy ul. 1 Maja.
JELENIA GÓRA
13 grudnia o godz. 18:00 w Bazylice Mniejszej Świętych Erazma i Pankracego odprawiona zostanie okolicznościowa Msza Święta. Po niej rozpocznie się przemarsz ze zniczami, kwiatami i flagami Solidarności, pod pomnik przy Kościele Garnizonowym.
OLEŚNICA
W sobotę o godzinie 16.00 na miejscowym rynku już po raz trzeci odbędzie się inscenizacja historyczna przypominająca najbardziej dramatyczne momenty stanu wojennego. W tym roku scenariusz rekonstrukcji nawiązywać będzie do wydarzeń z Kopalni "Wujek" oraz Zbrodni Lubińskiej.
Ponadto do końca roku w I LO im. Juliusza Słowackiego można oglądać przygotowaną przez IPN wystawę "Stan wojenny na Dolnym Śląsku".
GŁOGÓW
Obchody rozpoczną się 13 grudnia o godz. 17.00 Mszą Świętą w intencji Ofiar Stanu Wojennego w Kościele Św. Klemensa. O godzinie 18:00 w przykościelnej auli Św. Gerarda odbędzie się spotkanie z działaczem opozycji w czasach PRL - Pawłem Nowackim. W programie także panel dyskusyjny "Dzisiejsze społeczeństwo wobec stanu wojennego". Oprac. Piotr Pietraszek