Nagroda National Geographic dla neurochirurgów z Wrocławia
Grand Prix otrzymał Aleksander Doba, który jako pierwszy w historii przepłynął Atlantyk kajakiem od jednego kontynentu do drugiego: z Afryki do Ameryki Południowej. Za swoje osiągnięcia zdobył również tytuł podróżnika roku 2015 w międzynarodowym plebiscycie amerykańskiego magazynu National Geographic.
Za dokonania naukowe, które pozwoliły lepiej zrozumieć świat, ludzi i kultury nagrodzeni zostali prof. Włodzimierz Jarmundowicz i dr Paweł Tabakow. O operacji wrocławskich neurochirurgów mówił w 2014 r. cały świat. Ich pacjent z przerwanym rdzeniem kręgowym dzięki pionierskiemu przeszczepowi stanął na nogach i odzyskał w nich czucie. Dało to nadzieję innym ofiarom paraliżu, choć tylko nieliczne przypadki kwalifikują się do tej terapii.
- Wrocławscy lekarze postawili na nogi sparaliżowanego
- Neurochirurdzy rozbudzili nadzieje (ZOBACZ WIDEO)
GRAND PRIX
Za osiągnięcia w dziedzinie eksploracji
Aleksander Doba
Polski kajakarz, pływa od 35 lat. Szybko przeszedł od kajakarstwa rekreacyjnego do ekstremalnego. Ma na swoim koncie wiele samotnych wypraw, m.in. za koło podbiegunowe w Norwegii i dookoła Bajkału. W 2011 r. zdecydował się na przepłynięcie Oceanu Atlantyckiego w jego najwęższym miejscu. Wyruszył z Dakaru w Afryce i po 99 dniach dobił do brzegów Ameryki Południowej w Acaraú w Brazylii. Jako pierwszy w historii przepłynął Atlantyk na wiosłach, od kontynentu do kontynentu, bez zawijania do portów i bez wspomagania z zewnątrz. Na tym nie poprzestał i w latach 2013–2014 przemierzył ocean w najszerszym miejscu, między Lizboną a Florydą. Za te osiągnięcia w plebiscycie amerykańskiego magazynu National Geographic został wybrany Podróżnikiem Roku 2015. Jeszcze przed ogłoszeniem wyników tego konkursu zapowiedział kolejną wyprawę. W maju 2016 r. popłynie z Nowego Jorku do Europy. Przez Atlantyk oczywiście.
PODRÓŻ ROKU
Za realizację niestandardowej wyprawy, która była czymś więcej niż tylko przemierzaniem przestrzeni geograficznej
Mirosław Lewiński
Rejs dookoła świata na s/y Ulysses śladami Władysława Wagnera. Dla żeglarstwa porzucił medycynę. Najpierw sam zbudował jacht, co zajęło mu trzy lata, po czym 29 maja 2010 r. wypłynął w rejs śladami pierwszego Polaka, który w latach 30. XX w. pod żaglami okrążył świat. Kapitan Mirosław Lewiński wrócił po ponad czterech latach, 25 listopada 2014 r. Spełnił swoje marzenie. Na pokładzie Ulyssesa pokonał ponad 44 tys. mil morskich, z czego 10 tys. samotnie. W czasie wyprawy dowodził w sumie 150 żeglarzami. rejswagnera.pl
WYCZYN ROKU
Za pionierskie podjęcie wyjątkowego wyzwania w dziedzinie podróży, eksploracji lub sportów ekstremalnych
Olek Ostrowski
Jako pierwszy Polak zjechał na nartach z Cho Oju. 27-latek z Wetliny na nartach jeździ od trzeciego roku życia. Przez wiele lat startował w zawodach rangi FIS w Polsce, Czechach i na Słowacji. Poza trasami jeździ od zawsze, od dawna jego marzeniem były Himalaje. Spełniło się w zeszłym roku, kiedy samotnie, bez pomocy (bo nie pozwalał na to budżet) wyruszył na „Cho Oyu 8201 – Ski Expedition 2014”. Na szczycie ośmiotysięcznika stanął we wrześniu, zaraz potem z niego zjechał. Ale na koncie ma też inne trudne zjazdy – z Kazbeku (z trójką innych Polaków) i samotnie ze Szczytu Lenina. – Narty i góry to całe moje życie – mówi Ostrowski. facebook.com/ChoOyuSkiExpedition2014
SPOŁECZNA INICJATYWA ROKU
Dla osób lub instytucji, które przyczyniają się do poprawy świadomości ekologicznej,
ocalenia dzikiej przyrody lub dziedzictwa kulturowego
Fundacja Dobra Fabryka Szymona Hołowni
Sklep Dobro Czynne 24
To projekt Fundacji Dobra Fabryka Szymona Hołowni. Jego celem jest pomoc dwóm placówkom, którymi opiekuje się fundacja, tj. hospicjum w Kabudze w Rwandzie i szpitalowi w Ntamugendze w Demokratycznej Republice Konga, prowadzonych przez polskie Siostry od Aniołów. Projekt ruszył w grudniu 2014 r. i okazał się wielkim sukcesem. Dobra to podzielone na 7 kategorii (żywność, procedury medyczne, sprzęt medyczny, środki pielęgnacyjne, infrastruktura, przyjemności, leki) produkty i procedury niezbędne personelowi do ratowania ludzkiego życia oraz pacjentom do codziennego życia. Do końca grudnia 2014 r. zrobiono w nim zakupy na blisko 130 tys. zł. Sklep ma już ponad 20 tys. użytkowników. dobroczynne24.pl
NAUKOWE OSIĄGNIĘCIE ROKU
Za dokonania naukowe, które pozwoliły lepiej zrozumieć świat, ludzi i kultury
Prof. Włodzimierz Jarmundowicz i dr Paweł Tabakow
Rekonstrukcja rdzenia kręgowego za pomocą glejowych komórek węchowych
O operacji wrocławskich neurochirurgów mówił w 2014 r. cały świat. Ich pacjent z przerwanym rdzeniem kręgowym dzięki pionierskiemu przeszczepowi stanął na nogach i odzyskał w nich czucie. Dało to nadzieję innym ofiarom paraliżu, choć tylko nieliczne przypadki kwalifikują się do tej terapii.
PODRÓŻNICZA KSIĄŻKA ROKU
Za wydaną w ubiegłym roku książkę, która w najlepszy sposób przybliża Czytelnikom horyzonty geograficzne i kulturowe
Aleksandra Gumowska
„Seks, betel i czary”, Wyd. Znak
Śladem wybitnego antropologa Bronisława Malinowskiego i jego Życia seksualnego dzikich, a przy okazji realizując – w pewnym sensie – testament Ryszarda Kapuścińskiego. Aleksandra Gumowska jedzie na Wyspy Trobrianda i bada, co zmieniło się prawie sto lat po wizycie Malinowskiego. Żyje wśród rdzennych mieszkańców, mieszka z nimi w chacie z liści, uczestniczy w najważniejszych dla tej społeczności ceremoniach, rozmawia z Trobriandczykami o ich życiu seksualnym i magicznym. Efektem jest książka reporterska o niepowtarzalnym uroku.
BLOG ROKU
Dla podróżnika, który za pomocą bloga najefektowniej potrafi przenieść swą podróż
przez świat realny do świata wirtualnego
Aleksandra Świstow
Pojechana.pl
Aleksandra Świstow, pseudonim Pojechana, pisze o sobie: Kobieta wysoce ekspresyjna ruchowo i werbalnie, niepokorny duch, wieczna optymistka i wulkan energii. Nie umie żyć bez ludzi i słońca, nie lubi jeść nożem i widelcem ani zimy w mieście. Taki też, wysoce energetyczny, jest jej blog. Od kilku lat mieszka w Chinach i siłą rzeczy ten kraj opisuje. Ale nie tylko. Jest tu o Azji, Australii i Europie. Sporo porad praktycznych, kuchni świata i refleksji nad podróżowaniem. Znakomity serwis.