Niezwykła wrocławska noc (ZDJĘCIA i FILM)
foto i wideo: Janusz Krzeszowski
Niezwykła noc nad Wrocławiem. W czwartek można było oglądać piękny zachód słońca, ogromny księżyc w pełni i koniunkcję planet Wenus i Jowisz. To wszystko udało się obserwować w super miejscu, bo na dachu jednego z wrocławskich "sedesowców" . To krótki efekt uboczny wyprawy na zdjęcia - pisze autor filmu, Janusz Krzeszowski.
Janusz Krzeszowski na dach jednego z budynków "Manhattanu" wszedł wraz z dwójka pasjonatów fotografii: Jarkiem Ciurusem i Maciejem Lulko. Przy tej okazji nagrali też film.
Zobacz wideo:
- Koniunkcja polega na tym, że różnych odstępach czasu widzimy z Ziemi część planet prawie w jednej płaszczyźnie, w różnych konfiguracjach w rzucie płaskim na sferze niebieskiej. Musimy jednak pamiętać, że w trójwymiarowej przestrzeni planety te są odległe o setki milionów kilometrów - mówi prof. Paweł Rudawy z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.
Poniżej koniunkcja Jowisza i Wenus nad Katedrą Wrocławska.
- Najpiękniejsza dla mnie jest tzw. niebieska godzina, kiedy słońce już zaszło, ale niebo jest cały czas niebieskie. Polujemy na wschody i zachody słońca, wtedy Wrocław ma najpiękniejsze kolory. Teraz słońce wstaje bardzo wcześnie, dlatego potrafimy umawiać się nawet na godz. 2.50. Wszystko, żeby uchwycić Wrocław w najlepszym wydaniu - tłumaczy Janusz Krzeszowski.
Janusz Krzeszowski radzi, że na dobry początek do panoram miejskich z wysokości dobre są punkty widokowe Wrocławia. Mostek Pokutnic na kościele św. Marii Magdaleny, Sky Tower, wieża Matematyczna, czy kościół garnizonowy. Co prawda nie są one otwarte przy wschodzie słońca, ale już na zachód np. na Mostku Pokutnic - w styczniu, lutym, czy marcu, kiedy słońce zachodzi wcześniej - można trafić. Piękne widoki w czasie wędrówki słońca można też fotografować na Ostrowie Tumskim, czy wyspach w centrum Wrocławia.
Kto chce bardziej nowoczesną, architekturę powinien wybrać się w okolice pl. Grunwaldzkiego. Pięknie wyglądają też takie obiekty jak wieża ciśnień przy al. Wiśniowej, wieża ciśnień Na Grobli i oświetlone zachodzącym słońcem Silvertower lub Kredka i Ołówek, gdy okna akademików mienią się złocistą poświatą - radzi pasjonat.
Poniżej film nagrany 10 maja:
Nie tak obserwowaliśmy na niebie częściowe zaćmienie słońca oraz zorzę polarną.
Zobacz zdjęcia: Częściowe zaćmienie Słońca na Waszych zdjęciach (Galeria)
- Ten rok pod względem zjawisk aktywnych na słońcu (np. zorze polarne) jest bardzo spokojny. Oczywiście, zaćmienie słońca jest zjawiskiem stosunkowo rzadkim, ale nie zupełnie unikatowym - tłumaczy prof. Paweł Rudawy.
Ciągle natomiast w przestrzeni kosmicznej dzieją się ciekawe rzeczy. Już 14 lipca sonda New Horizon będzie przelatywała w bardzo niewielkiej odległości od Plutona. Po raz pierwszy w historii astronomii uzyskamy precyzyjne zdjęcia tej planety karłowatej, której powierzchnia jest stosunkowo mało znana.
fot. Janusz Krzeszowski
Zorzę udało się uchwycić 17 marca Marcinowi Jagielliczowi. Zdjęcie dość szybko obiegło świat internetu i zyskało spory aplauz. Nic dziwnego, takie zjawiska na Dolnym Śląsku nie są przecież powszechne.
Więcej o tej fotografii, którą zrobiono w pobliżu schroniska Andrzejówka, przeczytacie TUTAJ.
Zdjęcie poniżej - lokalizacja ta sama, autor: Tomasz Góra
Około 20 sierpnia na niebie będzie można zobaczyć popularne perseidy. Trudno jednak przewidzieć czy przybiorą formę deszczu. To sytuacja, w której pojawień meteorów mamy co najmniej sto na godzinę. Może być jednak i tak, że będzie ich mało i nie będą tworzyć spektakularnych zjawisk na niebie. Jeżeli chcemy je zobaczyć - najlepiej wybrać się poza miasto, w miejsce oddalone od wielkich świateł. Proszę wziąć z sobą wygodny fotelik, odszukać okolice Perseusza, skierować wzrok na wschód i ... cierpliwie czekać.