Stanisław Tołpa: Całe życie w cieniu torfu
Przedstawiamy archiwalne nagrania profesora, który w zrujnowanym mieście prowadził wykłady ze studentami:
"Okna nie były jeszcze proszę panią przykryte szybami, no to wiatr hulał potem i płatki śniegu wchodziły, a ponieważ nie było podręczników żadnych, studenci wszystko notowali. Mówi, panie profesorze proszę teraz przerwać, bo my się chcemy trochę ogrzać. No i gimnastyka była"
Pracownia profesora Stanisława Tołpy, gdzie powstawał słynny preparat mieściła sie przy ul. Rozbrat na wrocławskim Śródmieściu.
W reportażu Stanisława Tołpę wspominają jego byłe współpracowniczki: Janina Jaworska i Klara Tomaszewska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Pojawiają sie również archiwalne nagrania Radia Wrocław. (Ilustracja: www.up.wroc.pl)
Posłuchajcie reportażu Sylwii Jurgiel:
W latach 70. i 80. uznano, że preparat Stanisława Tołpy pomaga chorym na nowotwory. Przed laboratorium ustawiały się kolejki. O lek prosili też politycy - mówi nam była asystentka profesora Janina Jaworska:
Na zdjęciu poniżej Stanisław Tołpa (po lewej) z dr. Czyżewskim podczas badań torfowiska w rejonie Koszalina (rok 1956):
Pomnik Stanisława Tołpy w parku przy Nowowiejskiej (fot. Bonio/Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported), na zdjęciu obok cmentarz parafialny przy ul. Bardzkiej - grób prof. Stanisława Tołpy i jego małżonki Idy (fot. Aw58/Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)