Radni zdecydowali: Śląsk dostanie 2 miliony
"Koniec z bezsensownym wydawaniem kasy na piłkarski Śląsk! Chcemy pomysłu" - grzmieli wczoraj wrocławscy radni PiS. Marcin Krzyżanowski z PiS chciał, by przenieść ten punkt do porządku kolejnych obrad, żeby najpierw prezydent Dutkiewicz przedstawił swój plan dla drużyny. - Życzymy mu tego na jego 57. urodziny - mówił Krzyżanowski.
- Ta drużyna potrzebuje planu a nie jałmużny - mówił radny Marcin Krzyżanowski, który wyliczał wydatki na Śląsk:
Dziennikarz "Przeglądu Sportowego" Michał Guz, zaznaczał, że klub potrzebuje szybkiego zastrzyku gotówki, jeżeli chce walczyć na równi z najlepszymi.
- Lepiej sprzedać klub, który walczy o mistrzostwo niż o utrzymanie - mówił Paweł Rańda z Nowoczesnej, który tak określił sytuację Śląska.
Ostatecznie jednak rada miejska zdecydowała, że klub otrzyma dofinansowanie wysokości 2 mln zł. Przeniesienia głosowania nad punktem na kolejną sesję chcieli radni Prawa i Sprawiedliwości. Ostatecznie za było 20 radnych, przeciw 14, nikt się nie wstrzymał.
Do tej pory Śląsk Wrocław kupował piłkarzy wolnych lub wypożyczał. Pieniądze miałyby pozwolić klubowi na zakup 2 lub 3 klasowych zawodników. A tymczasem Śląsk Wrocław już w przyszły weekend zagra pierwszy mecz w Ekstraklasie. Do Wrocławia przyjedzie Lech Poznań.
Śląsk Wrocław w rękach miasta (KALENDARIUM):
- 2007 - miasto zaplanowało wykupienie akcji Śląska Wrocław od prywatnych właścicieli, dofinansowało spółkę i stało się jej głównym udziałowcem,
- 2008 - Wrocław negocjował z biznesmenem Zbigniewem Drzymałą w sprawie fuzji Śląska z Groclinem Grodzisk Wielkopolski; kibice wymogli na Rafale Dutkiewiczu, by fuzja nie doszła do skutku,
- 2009 - Prezydent Wrocławia podpisał umowę z Zygmuntem Solorzem-Żakiem, na mocy której jego spółka Bithell Holdings Limited została większościowym udziałowcem Śląska,
- 2013 - miasto Wrocław odkupiło 51 proc. akcji WKS od cypryjskiej spółki Zygmunta Solorza i zostało tym samym 100% właścicielem klubu,
- 2014 - nieco ponad 50 procent akcji Śląska trafia w ręce trzech wrocławskich firm - Hasco Lek, Inter - System i Supra Inwest, które następnie łączą swoje siły i zakładają Wrocławskie Konsorcjum Sportowe.
- 2016 kwiecień - Nieudana próba sprzedaży przez miasto pozostałych akcji Śląska i widmo wycofania się z finansowania klubu przez WKS.
- 2016 maj - Część długu jaki klub miał wobec miasta (chodzi o 6 z 11 milionów ) gmina zamieniła na udziały, które sama objęła. Oznacza to, że Wrocław znów jest większościowym udziałowcem Śląska Wrocław. Posiadacz 17% akcji, współwłaściciel Konsorcjum Sportowego - Marek Nowara sprzedał prawie wszystkie udziały biznesmenowi Filippidisowi Iliasowi, prezesowi firmy Tekton.