Przyjaźń zmieniła życie
21 odważnych grup artystycznych przyjechało do Polski w połowie czerwca, gdzie zagościły u polskich rodzin we Wrocławiu, Warszawie i Wałbrzychu. Po raz pierwszy również za granicą: w Koszycach, na Słowacji i w Achalciche, w Gruzji. To właśnie w tych miastach przez pierwsze dwa tygodnie uczestniczyły w warsztatach artystycznych przygotowując wspólne spektakle oraz prezentowały swoje talenty na piknikach integracyjnych, otwartych pokazach, paradach oraz spektaklach finałowych. 2 lipca dzieci pożegnały się z rodzinami goszczącymi, by 3 lipca wyjechać do Obornik Śląskich na drugi etap projektu. To tam 122 młodych artystów spotkało się razem na wspólnych warsztatach przygotowujących do najważniejszego wydarzenia – Wielkiego Finałowego Spektaklu Brave Kids 2016.
Tegoroczna edycja na zawsze zmieniła życie młodych artystów, którzy bardzo szybko się ze sobą zaprzyjaźnili. Dzieci błyskawicznie zaklimatyzowały się dzięki otwartości i miłości licznych rodzin goszczących oraz zaangażowaniu koordynatorów i instruktorów artystycznych, pod okiem których mogły rozwijać i dzielić się z innymi swoimi talentami. W czasie przygotowań do Wielkiego Spektaklu Finałowego Brave Kids dzieci nauczyły się współpracy ponad podziałami i współdziałania z rówieśnikami z zupełnie innych krajów i kultur. Efektem tego było niezwykłe widowisko, które w tym roku odbyło się na szczególnie olbrzymią skalę ze względu na miejsce. Hala Stulecia we Wrocławiu na czas Wielkiego Finałowego Spektaklu Brave Kids zamieniła się w spektakularną przestrzeń wypełnioną tysięczną publicznością, profesjonalnym światłem i scenografią oraz, co najważniejsze, 122 młodymi artystami w wielobarwnych kostiumach, od których ponad to wszystko biła prawdziwa radość ze spełnionych marzeń, otwartość i piękno tętniące żywiołową energią setek niezwykłych układów choreograficznych.
Brave Kids to również niezwykle ważne chwile w życiu rodzin goszczących (zarówno u dorosłych jak i u dzieci). Chwile, gdzie nawiązują się szczególnie bliskie przyjaźnie, które nie kończą się wraz z Wielkim Finałowym Spektaklem Brave Kids. Pomiędzy młodymi artystami z całego świata a rodzinami powstają bardzo silne więzi, tak silne, że często po projekcie rodziny utrzymują kontakt z dzieciakami, a nawet odwiedzają „swoje” dzieci w ich rodzimych krajach i domach. Dzieci na całe życie pozostają w sercach polskich rodzin z odwzajemnioną wdzięcznością ze strony młodych artystów.
Brave Kids, z pewnością stało się w tym roku dla wszystkich niezwykłą lekcją miłości, otwartości i tolerancji zarówno dla dzieci jak i rodzin. Choć Brave Kids nie jest w stanie zmienić sytuacji materialnej i życiowej młodych artystów z całego świata, to pozwala uczynić realne choć jedno największe pragnienie każdego człowieka – pragnienie obecności drugiej osoby, z którą można dzielić się wszystkim co się ma.
Więcej o Brave Kids:
W latach 2009 – 2015 w Brave Kids uczestniczyło:
800 dzieci!
200 rodzin goszczących!
200 wolontariuszy!
6 000 widzów!
9 polskich miast partnerskich!
Projekt Brave Kids powstał w 2009 roku jako część wrocławskiego Brave Festival - przeciw Wypędzeniom z Kultury. Naszą misją jest umożliwienie spotkania dzieciom z całego świata, aby w atmosferze przyjaźni i szacunku mogły wymieniać się umiejętnościami i doświadczeniami. Efektem wspólnych warsztatów artystycznych są barwne spektakle mieniące się różnorodnością kultur i tradycji reprezentowanych przez wszystkich uczestników. To również świadectwo, że niezależnie od komplikacji świata dorosłych dzieci o różnym statusie społecznym i materialnym mogą wspólnie działać. Dla widzów to niezapomniane wrażenia artystyczne. Bardzo ważnym aspektem Brave Kids jest włączanie lokalnej społeczności. Dzieci przyjeżdżające z zagranicy są goszczone przez lokalne rodziny. To wspaniała lekcja otwartości i wrażliwości dla obu stron. Poprzez Brave Kids pragniemy tworzyć zaprzyjaźnioną społeczność dzieci świata, których nie będzie dotykać cierpienie, przemoc, głód, niewolnictwo, osierocenie.
Honorowy patronat nad projektem Brave Kids co roku sprawuje UNESCO oraz Rzecznik Praw Dziecka.
www
Facebook
YouTube