Piątek trzynastego na wesoło
"Piątek trzynastego jest uznawany za dzień pechowy w krajach anglojęzycznych, francuskojęzycznych i portugalskojęzycznych. Taki sam status posiada w takich krajach jak: Polska, Estonia, Niemcy, Finlandia, Austria, Irlandia, Szwecja, Dania, Słowacja, Norwegia, Czechy, Słowenia, Bułgaria, Islandia, Belgia i Filipiny" - to z Wikipedii, która dodaje już na samym początku ciekawostkę. Ku pokrzepieniu:
- w Grecji, Rumunii i Hiszpanii za pechowy jest uznawany wtorek 13
- we Włoszech piątek 17
Bać się czy śmiać?
Niektórzy się boją, a stan lękowy został nawet odpowiednio nazwany. Od greckich słów "paraskevi" (piątek), "dekatreis" (trzynasty) oraz "fobia" (po grecku "strach") powstał słowotwór: PARASKEWIDEKATRIAFOBIA. Istnieje także pojęcie "triskaidekafobii", które z kolei oznacza strach związany z liczbą 13:
Internauci nie ulegają jednak przesądom i wybierają drugą opcję. Wiadomo, że strach ma wielkie oczy, ale społeczność globalnej sieci zdaje się to ignorować i śmieje mu się prosto w twarz:
"Istnieje nieuzasadniony pogląd, że feralność tej daty bierze początek od faktu, że w ten dzień (13 października 1307) aresztowano Templariuszy, kłamliwie oskarżonych przez króla Francji Filipa IV m.in. o herezję, sodomię i bałwochwalstwo (w rzeczywistości był on u nich ogromnie zadłużony i chciał się pozbyć wierzycieli). Według tej hipotezy Ostatni Wielki Mistrz Zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj nie żyli. Przekonanie o pechowości tej daty pojawiło się dopiero na początku XX w." (źródło: Wikipedia)
"Data pt. 13. może w ciągu jednego roku przypaść co najmniej 1 raz i maksymalnie 3 razy"
Ale można i tak...