9. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog już w październiku

Radio RAM, mat. prasowe | Utworzono: 06.09.2017, 14:08 | Zmodyfikowano: 06.09.2017, 14:08
A|A|A

Tegorocznej edycji jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w kraju towarzyszy hasło: Naprzód! Ale dokąd? - Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, dokąd prowadzi marsz, w którym wszyscy, czy tego chcemy czy nie, uczestniczymy - tłumaczy Tomasz Kireńczuk, kierownik programowy Dialogu.

Powołany do życia przez Krystynę Meissner festiwal Dialog także w tym roku stanie się przestrzenią wolnej wymiany poglądów i dyskusji. Debaty będą okazją do rozmowy na temat programowania instytucji kultury w czasach kryzysu, dotyczyć będą także sytuacji teatru w Polsce oraz dotykać kwestii teatru politycznego i polityczności teatru – Zastanowimy się, dlaczego teatr stał się w ostatnim czasie obiektem ataków politycznych i ideologicznych – mówi Kireńczuk. Wśród uczestników debat znaleźli się wybitni twórcy i komentatorzy życia teatralnego w Polsce, m.in. Dariusz Kosiński, Anna R. Burzyńska, Edwin Bendyk, Jan Klata, Marta Górnicka i Paweł Łysak, a także goście zagraniczni, w tym Matthias Lilienthal, Ong Keng Sen, Selma Spahić i Wouter van Ransbeek.

Spektaklom nurtu głównego towarzyszyć będą spotkania z twórcami. Z wybitnym choreografem i reżyserem Alainem Platelem porozmawiamy o przedstawieniach „En avant, marche!” oraz „nicht schlafen”. Olga Tokarczuk i Jan Klata będą gośćmi spotkania wokół spektaklu „Wróg ludu”. „MDLSX” z kolei stanie się okazją do dyskusji z Kazimierą Szczuką i artystami włoskiego kolektywu MOTUS o potrzebie definiowania własnej tożsamości. Przy okazji rozmów wokół spektaklu „Jeden gest” wspólnie z Wojtkiem Ziemilskim zastanowimy się, dlaczego coraz więcej ludzi i grup znajduje się na marginesie życia społecznego. „Hymn do miłości” będzie natomiast pretekstem do dyskusji na temat nacjonalizmu i postępującego podziału Europy. Spotkanie z Jackiem Żakowskim i Martą Górnicką, podobnie jak wszystkie pozostałe, poprowadzi Mike Urbaniak.

Obecność na festiwalu Alaina Platela, jednego z najwybitniejszych współczesnych choreografów, zaowocuje warsztatami tanecznymi prowadzonymi przez Quan Bui Ngoca. Uczestnicy, profesjonaliści i półprofesjonaliści, będą mieli okazję rozwijać swoje indywidualne umiejętności taneczne i zapoznają się z technikami tworzenia spektakli les ballets C de la B. 9. edycja festiwalu to także okazja do wysłuchania wykładu Richarda Schechnera – jednego z najważniejszych twórców XX-wiecznego teatru eksperymentalnego oraz zobaczenia wystawy laureatów i uczestników 2. edycji Konkursu Fotografii Teatralnej Instytutu Teatralnego Z. Raszewskiego w Warszawie.

Program wydarzeń towarzyszących to również pozycje performatywne. Zobaczymy „Makbeta” Teatru Muzycznego Capitol w reżyserii Agaty Dudy-Gracz, z udziałem Cezarego Studniaka i Magdy Kumorek, a także „Nieśmiałość koron drzew” – instalację sensualną IP Group, dzięki której padnie ważne pytanie o to, jak zmienia się dziś sposób doświadczania świata. Widzowie tegorocznej edycji festiwalu będą mieli również możliwość zobaczenia „Klątwy” w reżyserii Oliviera Frljicia z Teatru Powszechnego w Warszawie. – To jeden z najważniejszych spektakli, jakie w ostatnich latach powstały w polskim teatrze. Jedno z tych przedstawień, które na długo pozostają w pamięci, zmuszając do skonfrontowania się z niewygodnymi pytaniami i prawdami, których być może na co dzień wolimy nie dostrzegać – komentuje Kireńczuk. Spektakl odbędzie się jednak tylko w sytuacji, gdy wpływy ze sprzedaży biletów pokryją koszty jego prezentacji. Pokaz „Klątwy” finansowany jest w całości ze środków pozabudżetowych festiwalu. Sprzedaż biletów trwać będzie do 5 października. – To widzowie festiwalu zdecydują, czy chcą oglądać „Klątwę”. Jeżeli spektakl nie zostanie wyprzedany, nie odbędzie się, a pieniądze zostaną zwrócone – dodaje kierownik programowy.

Posłuchaj całej rozmowy z Tomaszem Kireńczukiem:

 

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować