Drewniany kościółek w Parku Szczytnickim po remoncie [ZDJĘCIA]

na podstawie inf. prasowych | Utworzono: 15.07.2018, 08:55 | Zmodyfikowano: 15.07.2018, 10:06
A|A|A

Fot: mat. prasowe

Drewniany kościółek pw. św. Jana Nepomucena znajduje się w pobliżu ul. Mikołaja Kopernika i parkowej Alei Dąbskiej. Obok Ogrodu Japońskiego, jest jedną z wizytówek zabytkowego Parku Szczytnickiego. Jego początki sięgają przełomu XV i XVI wieku. Kościół wpisany jest do rejestru zabytków. Drewniana konstrukcja pochodzi z XVI wieku. Jest dziełem cieśli ze Starego Koźla na Górnym Śląsku. Tam też początkowo się znajdował. Później został przeniesiony do Kędzierzyna, a w 1913 r. trafił do Wrocławia.

Był pokazany w ramach wielkiej Wystawy Stulecia (prezentującej m.in. historię Śląska) na ekspozycji poświęconej sztuce ogrodowej i cmentarnej. Wtedy teren wokół kościółka zaaranżowano na wzorcowy wiejski cmentarz. W latach 1957 - 1966 kościółek należał do parafii Matki Boskiej Pocieszenia z ul. Wittiga i odprawiane były tam msze święte.

O kameralnym drewnianym budynku głośno było pod koniec lat 50. ub. wieku. Okazało się, że przez dwa lata był złodziejską dziuplą. W 1957 r. ukryto w nim skradzione z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, obrazy m.in. Matejki, Kossaka i Gierymskiego.

Świątynia od 1971 r. była pod społeczną opieką PTTK Wrocław-Fabryczna. Drewniany kościółek przez wiele lat nie był remontowany. W czasach PRL-u wymieniono jego belki podporowe i drewniane gontyna dachu. Przez lata budynek niszczał, a dach i gontowe pokrycie wieży zaczęło się zapadać. Dlatego w 2014 r. Zarząd Zieleni Miejskiej rozpoczął prace rewitalizacyjne zabytkowego kościoła. Ze względu na zniszczenia, prace zostały podzielone na trzy etapy. Najpierw w okresie od września 2014 r. do maja 2015r. wyremontowano dach świątyni. Następnie od października 2015 do marca 2016 r. przeprowadzono remont ścian zrębowych wieży Kościółka,w tym m.in. wyremontowano zabytkowe drzwi wejściowe.

Trzeci a tym samym ostatni etap rewitalizacji polegał m.in. na dokończeniu remontu wieży drewnianego kościółka,dalszym remoncie ścian, wnętrz (stropów, sufitów, ceglanej posadzki) wraz z przebudową instalacji elektrycznych. Zmienił się także teren wokół kościoła – pojawiły się świeże nowe nasadzenia, dodatkowe ławki, kosze na śmieci, tablica informacyjna, infokiosk i nowe oświetlenie oraz nawierzchnia alejek. Rozebrane natomiast zostanie drewniane ogrodzenie kościoła. Sam kościółek będzie dodatkowo
iluminowany.

Koszt remontu całego kościółka wraz z zagospodarowaniem terenu wyniósł ponad 2 mln zł. Półtora miliona złotych pochodziło ze środków unijnych. Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego stworzyło w kościółku Otwartą Przestrzeń Kultury, która będzie udostępniona dla mieszkańców i turystów od wiosny do jesieni, oferując kameralne pokazy filmów, spotkania literackie i koncerty. Stałym punktem Otwartej Przestrzeni Kultury będzie zwiedzanie kościółka z przewodnikiem, w każdą sobotę o godzinie 17.00 oraz 17.30.

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować