Zmiany klimatyczne we Wrocławiu. Jakie będą ich konsekwencje?
fot. archiwum.radiowroclaw.pl
Wrocław ma plan działania na wypadek zmian klimatycznych. Czy dobry? Po dwóch latach zakończyło się układanie projektu tzw. adaptacji miasta do pogody, która najprawdopodobniej będzie determinowała między innymi inwestycje i rozwój Wrocławia do 2030 roku. Miasto ma być coraz gorętsze, w regionie ma mniej padać lub odwrotnie - występować mogą intensywne ulewy - tak długoterminowo zmiany klimatu na Dolnym Śląsku przewiduje IMGW na zlecenie Ministerstwa Środowiska. - Dlatego we Wrocławiu powstawać mają np. zielone przystanki, nowe ścieżki rowerowe, specjalne kurtyny wodne, baseny czy fontanny - tłumaczy dyrektor Mariola Apanel z Biura Ochrony Przyrody i Klimatu we wrocławskim magistracie:
Zdaniem miejskich aktywistów, plan ułożony przez magistrat jest zbyt ogólnikowy. - Brak w nim np. zapisów o konkretnych inwestycjach, ich kosztach, terminach czy oddziaływaniu na środowisko - mówi Filip Matusiak ze Stowarzyszenia Akcja Miasto:
Tego typu zapisy mogą pojawić się jednak w trakcie konsultacji społecznych planu, które mają rozpocząć się w pierwszym kwartale tego roku i zakończyć do czerwca 2019, tak by przed wakacjami plan adaptacji do zmian klimatycznych mogli poznać miejscy radni.