Wyróżniony na MFK we Wrocławiu Igor Brejdygant i tajemniczy świat komisarz Brzozowskiej [PODCAST]

Anna Fluder, na podst. materiałów prasowych | Utworzono: 09.07.2019, 11:58 | Zmodyfikowano: 09.07.2019, 11:58
A|A|A

 

Igor Brejdygant to scenarzysta, pisarz, reżyser,  fotograf i aktor. Za powieść Rysa nominowany był do Nagrody Wielkiego Kalibru  na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału 2019.  Głównej nagrody nie zdobył, ale otrzymał  Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej.  W uzasadnieniu Jury podkreśliło, że pisarz stworzył znakomitą, przekonywującą postać kobiecą, a cała książka została napisana bardzo konsekwentnie i spójnie. Druga po "Rysie" część serii o komisarz Monice Brzozowskiej, thriller polityczny, nosi tytuł: Układ. Obie trafiły  na Półkę z Książkami w Radiu RAM, a autor przyznał, że na tak mocne psychologiczne zarysowanie postaci  wpływ miały jego własne doświadczenia i zmysł obserwacji, w szczególności kobiet.

 


Bohaterką „Rysy” jest Monika Brzozowska, policjantka po przejściach, pracująca w warszawskim wydziale zabójstw. Kobieta, w miarę prowadzenia dochodzenia w sprawie serii morderstw zaczyna trafiać na tropy prowadzące do niej samej. Bohaterka przeczuwa, że w sprawie chodzi o coś więcej niż zwykłe porachunki. Kolejne zbrodnie potwierdzają jej przypuszczenia. W toku śledztwa okazuje się, że dawne grzechy zamordowanych wiążą się z błędami młodości samej komisarz. Cierpiąca na zaniki pamięci Brzozowska zostaje wplątana w nie niezpieczną grę, która zmusi ją do ponownej walki z demonami przeszłości.

„Układ” opowiada historię komisarz Moniki Brzozowskiej, która nie może podnieść się psychicznie po tym, jak w obronie własnej zabiła swojego męża, płatnego mordercę. Wysłana na bezterminowy urlop wraca do brania narkotyków. Koledzy z zespołu proszą ją o pomoc w sprawie. Giną świadkowie, którzy mieli pomóc policji w doprowadzeniu na ławę oskarżonych szajki pedofilii. Wszystko wskazuje na to, że to członkowie grupy przestępczej odpowiedzialni są za morderstwa. Z czasem okazuje się, że wszystko jest znacznie bardziej skomplikowane, a bycie katem nie wyklucza bycia ofiarą.

Obie książki ukazały się nakładem Wydawnictwa W.A.B.

 

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować