Testy i termowizja - naukowcy z PWr w walce z epidemią
fot. Beata Zdyb
Od dwóch tygodni dr inż. Magdalena Przybyło pracuje w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu (kierowanym przez prof. Wojciecha Witkiewicza, doktora honoris causa PWr) nad systemem testów identyfikujących obecność wirusa SARS-CoV-2.
– W związku z dużą rozbieżnością co do istniejących protokołów, wymagało to opracowania schematów postępowania w zakresie poboru i przechowywania próbki, procedury izolacji i analiz. Chcąc zapewnić płynną pracę szpitala, niezbędne jest w miarę szybkie diagnozowanie. Dlatego działania dr Przybyło są rewolucyjne. Opracowywanie nowych procedur zapewne można do takich zaliczyć, a badania są bardzo potrzebne – mówi prof. dr hab. inż. lek. Halina Podbielska, kierownik Katedry Inżynierii Biomedycznej PWr.
Pierwsze analizy ruszyły na początku kwietnia. Zastosowane przez dr Magdalenę Przybyło testy metodą Real Time PCR (reakcja łańcuchowa polimerazy z odwrotną transkrypcją) należą do najbardziej czułych metod wykrywania niewielkich ilości cząsteczek RNA w próbce. Pozwala to dość szybko zbadać kwas rybonukleinowy (RNA) wirusa SARS-CoV-2 i w ten sposób zidentyfikować aktywne zakażenie.
Pierwsze próby przebiegły pomyślnie i dzięki temu ośrodek będzie w stanie analizować 100 próbek dziennie. Po nabyciu doświadczenia w testowaniu planuje się badanie 200 próbek, a w dalszej perspektywie nawet 1500 próbek w ciągu jednego dnia.
Druga grupa naukowców z Katedry Inżynierii Biomedycznej rozpoczęła z kolei współpracę z Dolnośląskim Centrum Onkologii. Dzielą się doświadczeniami w zakresie medycznych badań termowizyjnych. Docelowo ma być opracowany system biometryczny, analizujący temperaturę ciała pracowników centrum.
Obecnie trwają prace nad szybkim pomiarem temperatury. Pierwsze testy ruszyły w miniony weekend, a od poniedziałku Tomasz Kuncewicz z Katedry Inżynierii Biomedycznej, wraz z pracownikami centrum buduje bazę danych, czyli rejestruje zdjęcia termowizyjne pracowników i zdjęcia cyfrowe. Na tej podstawie będzie można opracować system identyfikacji osób z podwyższoną temperaturą.
– Dzięki współpracy z PWr ustawiliśmy dwie kamery termowizyjne: przed Zakładem Radioterapii i przy śluzie, którą wchodzą pracownicy. Kamery w czasie rzeczywistym skanują temperaturę ciała i wskazują, czy mamy do czynienia z infekcją lub czy pracownik jest zdrowy – wyjaśnia dr n. med. Marzena Janiszewska, Kierownik Zakładu Fizyki Medycznej Dolnośląskiego Centrum Onkologii i konsultant wojewódzki ds. fizyki medycznej.