Dachy Wrocławia 10 koncertów, 8 dachów, jedno miasto
Idea tego wydarzenia nie powstała tylko ze względu na kryzys, to wydarzenie mówi i będzie mówiło już po otwarciu miasta o ludziach złaknionych sztuki, o artystach, o muzyce i o Wrocławiu. Dlatego zaplanowaliśmy cykl koncertów wrocławskich artystów i zespołów, w wyjątkowych przestrzeniach, z widokiem na miasto, z widokiem na powrót do normalności i do życia kulturalnego. Dachy Wrocławia stały się estradami, na których zabrzmiały rytmy jazzu, indie rocka, reggae, bluesa, tanga, rozległ się stukot obcasów, wybuchła feeria barw i dźwięków. Tak powstały koncerty spalone słońcem, niesione wiatrem – pełne radości, że razem otwieramy nowy rozdział. W projekcie wzięło udział 70 muzyków, którzy zagrali 10 koncertów na 8 wrocławskich dachach, by wybrzmiał jeden Wrocław! By wybrzmiały dźwięki wolności, tęsknoty, nadziei i optymizmu – zagrane wysoko ponad ulicami, w miejscach, w których wszystko nabiera nowej perspektywy.
Od 7 czerwca, dwa razy w tygodniu, w niedziele i w czwartki, zapraszamy na transmisje koncertów z cyklu „Dachy Wrocławia”. Byliśmy w fantastycznych miejscach – na dachu przytulnej Cafe Borówka, na dostojnej Wieży Matematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Gościły nas Akademia Sztuk Pięknych czy Muzeum Współczesne Wrocław. Zabierzemy Was w podróż po naszym mieście, często nieznanym, pulsującą wrocławską muzyką. Wystapią dla Was: Electric Shower, Zespół Kameralny Sceny pod Regałem, Justyna Szafran, Zawartko / Piasecki, Puellae Cantantes, MAM Głos, Francis Tuan, Bethel, Synaptine, Flamenco Trio. Transmisje będzie można oglądać na fanpage’u Wroclaw [Wroclove] oraz na www.wroclaw.pl. Pierwszy koncert już w niedzielę, 7 czerwca, o godzinie 20.30. Zagra Francis Tuan na dachu Cafe Borówka. Zapraszamy.
O ZESPOŁACH
Electric shower
Zespół tworzą Paulina Gołębiowska i Adam Sypuła (vocal), Andrzej „Stagi” Stagraczyński (bass), Mateusz „Maniak” Porcaro (drums), Johan Sebastian Berg (keyboard), Marek „Stingu” Popów (guitar). Koncert „Dachy Wrocławia” jest częścią cyklu „Riffy i solówki wszechczasów”. Składają się na niego najbardziej znane w historii muzyki rockowej utwory, których wspólnym mianownikiem jest gitara. Wspaniałe melodie ozdobione pięknymi solówkami gitarowymi, ciekawymi harmoniami robią niesamowite wrażenie i każdy, kto lubi dobry gitarowy riff, niepowtarzalną linię melodyczną, dynamikę i ekspresję na pewno znajdzie coś dla siebie.
Zespół Kameralny Sceny pod Regałem
Scena powstała w 2016 roku z inicjatywy wrocławskiego pianisty, kompozytora oraz animatora kultury Michała Hadasika, który na początku zaprosił do współpracy kilkoro przyjaciół. Obecnie Scena skupia nieformalnie blisko 100 artystów z Polski i z zagranicy, którzy prezentują swoje dzieła w czterech nurtach działań twórczych: muzyce, teatrze, literaturze, sztuce. Scena od początku działalności mieści się na wrocławskim rynku i działa przy kawiarni Literatka. W tym czasie zorganizowała 200 wydarzeń artystycznych, z których niewątpliwie wyróżnia się projekt, jakim są recitale piosenki literackiej, hołdujące największym mistrzom słowa. Scena organizuje wernisaże oraz wystawy, pokazy filmowe oraz spotkania autorskie z poetami, literatami i podróżnikami. Od 2019 roku działa również scena teatralna, razem we współpracy z teatrem Konstelacje.
Podczas koncertu „Dachy Wrocławia” wystąpią: Malwina Kulisiewicz, Anna Kaltbach, Paulina Jeżewska, Ewa Soszyńska, Natalia Wróbel, Tomasz Krajewski, Jakub Luboiński, Espresso Doppio (Luigi Leoni & Giuseppe Antonacci).
Justyna Szafran
Aktorka i piosenkarka na stałe związana z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Wystąpiła m.in. w spektaklach: „Mandarynki i pomarańcze”, „Trzej Muszkieterowie”, „Liżę Twoje serce”, „Frankenstein”, „Mistrz i Małgorzata” oraz w wielokrotnie nagradzanych monodramach „Rzecze Budda Chinaski” i „Plugawe Oko Poety”. Ma na swoim koncie udział w wielu programach telewizyjnych, a także występy na największych festiwalach w kraju i za granicą. Podczas XVII Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 1996 roku otrzymała wszystkie nagrody (I nagrodę, nagrodę publiczności, nagrodę dziennikarzy). Uznana za Indywidualność Roku ‘96 w kategorii: piosenka aktorska.
Wraz z Justyną Szafran zagrają: Rafał Karasiewicz – pianista, kompozytor, aranżer i producent. Współpracował z wieloma artystami polskiej sceny muzycznej i teatralnej: Leszkiem Możdżerem, Krzysztofem Herdzinem, Krzesimirem Dębskim, Piotrem Dziubkiem, Krzysztofem Kiljańskim, Ireną Santor, Grażyną Łobaszewską, Olgą Bończyk, Kingą Preis, Katarzyną Jamróz, Markiem Piekarczykiem, Konradem Imielą, Mariuszem Kiljanem, Januszem Radkiem. W latach 2000–2016 jako dyrygent, bandleader i kompozytor związany był z wrocławskim Teatrem Muzycznym Capitol. Jakub Olejnik – kontrabasista, gitarzysta basowy. Dyrektor artystyczny festiwalu Bass & Beat Festival. Występował na scenach większości krajów Europy. Koncertował na takich festiwalach, jak Jazz Nad Odrą, Jazz Juniors, Cologne Jazz Night, Jazz Bez, Jazz Fest Brno. Na scenie grał u boku takich artystów, jak Rory Stuart, Piotr Wojtasik, Krzysztof Kiljański, Piotr Baron, Caren Karroll, Grzegorz Nagórski, Henryk Miśkiewicz, Kuba Stankiewicz, Dante Luciani, Agata Zubel, Rufus Reid czy Nicolas Simion.
Zawartko/Piasecki
Magdalena Zawartko – wokalistka, improwizatorka, rozmiłowana w muzyce etnicznej. Nie lubi klasyfikować swojego głosu, eksperymentuje z jego brzmieniem i odkrywa nowe kolory, czerpiąc inspiracje z dalekich podróży. Jej autorski projekt Zawartko/Piasecki „Leć głosie” reprezentował Europejską Stolicę Kultury w wielu krajach Europy i został uhonorowany Nagrodą Gazety Wyborczej WARTO 2016. Współpracowała i nagrywała z czołowymi muzykami jazzowymi m.in.: Billym Harperem, Billym Hartem, Leszkiem Możdżerem, Dariuszem Oleszkiewiczem, Piotrem Wojtasikiem.
Grzegorz Piasecki – kontrabasista i gitarzysta basowy związany z wrocławskim środowiskiem artystycznym. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP w dziedzinie muzyki za wybitne osiągnięcia w roku 2013. Zdobył wiele nagród i wyróżnień na prestiżowych polskich i międzynarodowych festiwalach jazzowych (Jazz nad Odrą, Bielska Zadymka Jazzowa, Jazz Juniors). Zdobywca Fryderyka 2017 za Jazzowy Debiut Fonograficzny za płytę Tomasz Wendt Trio & Atom String Quartet „Behind The Strings”. Współpracuje ze znakomitymi muzykami w Polsce i za granicą. Współtworzy projekt Zawartko/Piasecki „Leć głosie”.
Zespół z projektem „Leć głosie” wystąpi na koncercie „Dachy Wrocławia” w składzie: Magdalena Zawartko (wokal), Grzegorz Piasecki (kontrabas), Tomasz Wendt (saksofony), Robert Jarmużek (fortepian), Wojciech Buliński (perkusja).
Puellae Cantantes
Chór dziewczęcy powstał w 1980 roku w szkole muzycznej im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu. Dość szybko wyszedł poza ramy szkoły i koncertował zarówno w kraju, jak i za granicą. Bierze udział w koncertach, konkursach, festiwalach ogólnopolskich i międzynarodowych, zajmując często najwyższe miejsca – może się pochwalić m.in. zdobyciem 1. miejsca na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Młodych w Neerpelt w Belgii oraz Medalu Ministra Kultury Belgii. Chór współpracował z Filharmonią Wrocławską oraz zespołami wrocławskich uczelniami wyższych. Przez szereg lat brał udział w imprezach towarzyszących międzynarodowemu festiwalowi Wratislavia Cantans. W lipcu 2019 roku zespół zdobył srebro na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym InCanto Mediterraneo odbywającym się na Sycylii. Od 2019 roku chór ściśle współpracuje z Wrocławskim Korpusem Konsularnym, uświetniając swoimi występami uroczystości poszczególnych przedstawicielstw państwowych.
Od września 2015 roku działa pod kierownictwem Macieja Wojciechowskiego.
MAM Głos
Projekt to inicjatywa Joanny Kurzyńskiej i wynik jej działalności pn. Voice In Progress skupiającej się wokół badań nad głosem, technikami posługiwania się nim w mowie i śpiewie oraz znaczenia śpiewu w codziennym życiu każdego człowieka. Powstał jako owoc treningu aktorskiego prowadzonego w Młodzieżowej Akademii Musicalowej we Wrocławiu, którego znaczącą częścią jest praca z głosem oraz budowanie zespołu poprzez improwizacje i pieśni wielogłosowe. Czas regularnych zajęć Akademii przestał wystarczać, a głód eksplorowania tematu wzrastał – MAM Głos wychodzi więc naprzeciw potrzebom rozwijania głosu w jego nieograniczonych wymiarach, otwierając przestrzeń laboratoryjną dla uczestników zajęć musicalowych w MAM. Zwieńczeniem kolejnych etapów poszukiwań jest wspólna pieśń, jako spotkanie.
Podczas koncertu „Dachy Wrocławia” usłyszymy tradycyjne pieśni z Ukrainy, Bułgarii, Gruzji, Anglii i Polski, których przesłanie niesie ukojenie, radość, życzenia pomyślności i piękna. Wystąpi zespół w składzie: Urszula Milewska, Wiktoria Łukowicz, Maja Korbiel, Marika Klarman, Milena Libura, Laura Gronek. Prowadząca: Joanna Kurzyńska.
Francis Tuan
Jest muzykiem o polsko-wietnamskich korzeniach. Jego piosenki przepełnione są pogodą ducha, ponieważ radość uznaje za najlepszy rodzaj buntu. Swoją muzyką zaprasza w podróż do innego świata, w którym zatarły się niepotrzebne granice – również muzyczne. Słuchając jego muzyki, można przez chwilę wyobrazić sobie, że za oknem jest słonecznie, a ludzie żyją w zgodzie ze sobą i naturą. Choć ta alternatywna rzeczywistość wydaje się nieco pokręcona, dla Francisa najważniejsze jest jedno – dobra melodia. Wraz z zespołem przekroczył granice wielu sal koncertowych, klubów, festiwali oraz państw, występując m.in. na: Open'er Festival, Halfway Festival, Slot Art Festival, Opole Songwriters Festival. Utwór „Borders” został wybrany przez kanadyjskie Cashbox Radio do puli Top 20 Pick promowanych w marcu 2020 obok m.in. Huey Lewis & The News i Dua Lipa!
Zespół ramach projektu „Dachy Wrocławia” wystąpi w składzie: Francis Tuan (gitara, instrumenty klawiszowe), Ajda Wyglądacz (gitara basowa, wokal), Paweł Drygas (perkusja, instrumenty perkusyjne, Sammler), Gabrysia Cybuch (instrumenty klawiszowe).
Bethel
Zespół powstał we Wrocławiu w grudniu 2006 roku. Założył go Grzegorz Wlaźlak, początkowo pod nazwą Sacrum. Członków połączyła miłość do muzyki i chęć wspólnego tworzenia. Kolejne próby i koncerty przynosiły zmiany w składzie, który w rekordowym okresie tworzyło 11 osób. W tym czasie ewoluowała też twórczość Bethel, cały czas krążyła wokół muzyki reggae i jej podgatunków. Zespół najlepiej czuje się podczas energetycznych występów na żywo – zagrał ponad 500 koncertów w całej Polsce i za granicami państwa. Pod koniec 2010 roku zespół wydał swoją debiutancką płytę „Muzyka Serc”. W styczniu 2012 roku na zaproszenie Jurka Owsiaka Bethel wystąpił podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod Pałacem Kultury oraz w Studio na Woronicza w Warszawie. Bethel grał m.in. z Gentleman'em i Stephenem Marley'em na Przystanku Woodstock (Złoty Bączek za najlepszy koncert Sceny Folkowej XVII Przystanku Woodstock), na jednym z największych festiwali reggae w Polsce Regałowisko w Bielawie. W 2014 roku ukazała się druga płyta zespołu.
Waldemar Wall-E Kasta & Synaptine
Waldemar Wall-E Kasta to muzyk, autor tekstów, wokalista, rapper, MC, spiker, konferansjer, ring announcer, agent, dyrektor artystyczny, założyciel formacji K.A.S.T.A . Wieloletni animator wydarzeń związanych z muzyką i kulturą.
Koncert w ramach projektu „Dachy Wrocławia” to pierwszy występ wrocławskiego muzyka od trzech lat.
Synaptine to nie tylko zespół, to bardziej filozoficzny manifest wyrażony przez muzykę. Muzyka zespołu jest wyrazem tęsknoty za dźwiękami wyrażającymi duszę artysty, a nie sposobem zaspokojenia własnej próżności lub wymagań rynku. Zespół tworzy grupa przyjaciół, a ich przesłanie, brzmi: muzyka jest w nas, nie musimy się jej uczyć, aby grać i czuć. Twórczość Synaptine jest owocem pasji do samej muzyki, a nie wynikiem specjalistycznej wiedzy na temat kompozycji muzycznej lub doświadczenia studia nagraniowego. Muzycy zespołu uważają się za zwykłych amatorów, nie aspirują do miana celebrytów.
Flamenco Trio
Trio tworzą: Anna Mendak „Samira” – wrocławska tancerka orientalna i flamenco, choreograf, pedagog tańca, psycholog, która od ponad 20 lat koncertuje oraz daje niezliczoną ilość pokazów w obu uprawianych przez siebie stylach tańca. Brała udział w wielu projektach tanecznych i muzycznych oraz artystycznych, jest jedną z pierwszych tancerek orientalnych i flamenco w Polsce. Prowadzi zajęcia i warsztaty taneczne, wielokrotnie gościła na antenie radia i telewizji, napisała szereg artykułów dotyczących dobroczynnego wpływu tańca na ciało i psychikę człowieka. Od kilku lat oprócz działalności scenicznej bierze udział w projektach integracyjnych współfinansowanych przez PFRON wspierających osoby niepełnosprawne poprzez terapeutyczną pracę z tańcem i ruchem.
Damian Kowaliński – pierwszy polski gitarzysta flamenco, który otrzymał stypendium za wybitne wyniki w nauce gry na gitarze w cenionej na całym świecie szkole Fundación de Arte Flamenco Cristina Heeren w Sewilli. Regularnie koncertuje w Polsce i za granicą, biorąc udział w wielu projektach muzycznych, tanecznych i artystycznych.
Ireneusz Folusz – jeden z najlepszych perkusistów flamenco w Polsce. Gra głównie na cajonie. Współtworzył wiele projektów z pogranicza jazzu i muzyki etnicznej. Przez wiele lat brał udział w licznych projektach muzycznych, m.in. współpracował z Joao de Sousa i Fado Polaco, Vertical Trio, Viva Flamenco! Danza del Fuego, Cocotier, Savilon, Flamenco Ensamble, Kinga Rataj Fado.
Wydarzenie: https://www.facebook.com/events/2664997010404639/