58. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju
fot. mat. prasowe
Pierwszą edycję Festiwalu zainaugurowano 15 lipca 1962 roku w dziewięćdziesiątą rocznicę śmierci patrona imprezy – Stanisława Moniuszki. Od 2012 roku dyrektorem artystycznym jest Stanisław Rybarczyk, wybitny dyrygent i animator kultury. Organizowany przez Moniuszkowskie Towarzystwo Kulturalne Festiwal, w ciągu ponad pięćdziesięciu lat działalności, stał się jednym z najważniejszych polskich wydarzeń muzycznych, prezentując twórczość wielkiego polskiego kompozytora, Stanisława Moniuszki. Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, jako Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, od lat jest Partnerem i wspiera Festiwal m.in. w działaniach merytorycznych.
W ciągu kilku sierpniowych festiwalowych dni w najpiękniejszych miejscach Kudowy:
w Teatrze Zdrojowym, Sali Koncertowej w Pijalni Wód Mineralnych, na balkonie Sanatorium „Polonia”, a także w kudowskich kościołach wystąpi kilkudziesięciu śpiewaków i muzyków przede wszystkim z Polski. Podczas Festiwalu usłyszymy kolejną już premierę młodzieńczej opery Moniuszki, tym razem w wersji koncertowej. Będzie to „Loteria” w nowej redakcji partytury dokonanej przez dr Swiatlenę Niemahaj, białoruską muzykolożkę. Podczas Spektaklu Inauguracyjnego wyświetlona zostanie filmowa ekranizacja opery „Halka” z roku 1929, która została zrealizowana w wersji niemej, a pokażemy ją Państwu z udziałem „na żywo” wybitnych śpiewaków i orkiestry Opery Śląskiej.
Honorowym Gościem Festiwalu będzie Potomkini Ojca Opery Narodowej, Elżbieta Janowska- Moniuszko. Wystąpi podczas specjalnego spotkania, a także doda splendoru finałowemu koncertowi „Moniuszko na wesoło” w wykonaniu czołowych śpiewaków polskich scen operowych. Usłyszymy ponadto wybitny chór kameralny „Cantores Minores Wratislavienses” oraz koncert utworów religijnych Moniuszki i jemu współczesnych. Całości programu dopełni kiepurowski koncert balkonowy i spotkania z autorami książek a także reżyserem operowym Roberto Skolmowskim. Niewątpliwie kolorytu Festiwalowi doda występ, śpiewających także Moniuszkę, Japończyków i Francuzów.