Miasto pomoże niepełnosprawnym i seniorom w dotarciu do punktów szczepień
fot. pixabay.com
"Chciałbym, i myślę, że wszyscy chcielibyśmy, by nasze życie wróciło wreszcie do normy. Byśmy mogli bezpiecznie pracować, odpoczywać, spotykać się. Dlatego proszę naszych seniorów, aby zaszczepili się, a do młodszych mieszkańców także mam prośbę: umożliwcie zaszczepienie się waszym rodzicom, dziadkom, bliskim. Ich zdrowie jest dla was i dla nas najważniejsze. Pomóżcie w zapisaniu się do przychodni i w transporcie" – zaapelował prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Prezydent poinformował, że miasto przygotowuje rozwiązania transportowe dla osób z niepełnosprawnościami o stopniu znacznym, aby mogły bezpiecznie i wygodnie dotrzeć na szczepienia. Z bezpłatnego transportu do punktu szczepień będą mogły także korzystać osoby powyżej 70 lat, którym rodzina lub bliscy nie mogą zapewnić transportu z przyczyn losowych.
Osoby mające orzeczenie o niepełnosprawności mogą także korzystać z usługi asystenta osoby niepełnosprawnej, zapewnianej przez miejski ośrodek pomocy społecznej.
"W pierwszej kolejności dostęp do szczepień zapewniają POZ-y, które organizują transport sanitarny lub wizytę wyjazdową ze szczepieniem. Natomiast punkty szczepień przekazują do nas listy zarejestrowanych pacjentów, którzy zgłosili potrzebę skorzystania z transportu organizowanego przez miasto. My te zgłoszenia przyjmujemy oraz koordynujemy transport, który realizowany będzie przez MPK Wrocław” – tłumaczyła Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Wrocławia.
Przygotowany został także specjalny numer telefonu (+48) 71-777-98-80, pod którym dyżurować będą osoby odpowiedzialne za koordynację dojazdu.
Dodatkowo – jak przypomina magistrat – seniorzy w wieku 75 plus, którzy mają Złotą Wrocławską Kartę Seniora, mogą dotrzeć na szczepienia, korzystając z wprowadzonego pod koniec 2019 r. programu Taxi75 plus.
Jednocześnie we Wrocławiu prowadzona jest kampania #WrocławSięSzczepi – Solidarnie przeciw COVID-19, która ma zachęcić mieszkańców do udziału w Narodowym Programie Szczepień oraz wesprzeć struktury państwowe w informowaniu o zasadach szczepień.
Informacje są udostępniane mieszkańcom poprzez profile miejskie w portalach społecznościowych i na stronie Wrocław.pl. Komunikaty dostępne są także na biletomatach i kasownikach.
Wkrótce na wiatach przystankowych rozwieszone zostaną plakaty, przygotowywane są także graficzne materiały informacyjne do publikacji w mediach i nośnikach reklamowych, takich jak citylighty. Powstanie także spot promujący szczepienia.
O północy z czwartku na piątek rozpoczęła się rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów powyżej 80 roku życia. Tydzień później ruszą zapisy dla osób, które ukończyły 70 lat. Szczepienia seniorów rozpoczną się 25 stycznia