Lokomotywa
fot. mat. prasowe
instalacja Yael Vishnizki-Levi
18.02–27.03.2022
uruchomienie: 18.02.2022, piątek, godz. 19.00
BWA Wrocław Główny
antresola na dworcu PKP
pl. Piłsudskiego 105
Lokomotywa Yael Vishnizki-Levi. Wielkogabarytowa instalacja w kształcie lokomotywy na terenie dworca kolejowego, która podkreśla szczególnie aktualne dziś tematy, jakimi są migracja i mobilność. Wystawa powstawała przy udziale osób, które przekazały swoje przedmioty i historie związane z opuszczeniem jednego miejsca i zamieszkaniem w drugim.
Artystka o wielonarodowościowych korzeniach sięga po lekturę znanego wiersza dla dzieci autorstwa Juliana Tuwima. Wykształcona poza zasięgiem polskiego kanonu literackiego dokonuje jego odczytania już jako osoba dorosła, ukształtowana przez inny kulturowy i społeczny paradygmat. Pragnie wykorzystać motyw lokomotywy, dodając do niej odniesienia historyczne i współczesne. Zafascynowana metrum rytmicznym polskiego wiersza i wyobraźniowym ładunkiem zawartym w przywoływanych przez Tuwima obrazach, Yael Vishnizki-Levi zrekonstruuje „Lokomotywę” w połączonych, niczym wagony, przestrzeniach galerii BWA Wrocław Główny. W swojej fantazji widzi ją w kontekście lokalnym i globalnym jednocześnie, wypełniając literacki obraz współczesną, materialną treścią.
Przystępując do realizacji projektu, artystka zaprosiła do wspólnego tworzenia wszystkie osoby, które zechciały podzielić się z nią swoimi przedmiotami, a także opowieściami o nich i o swoim doświadczeniu przemieszczenia. Zgromadzone w ten sposób obiekty zostały następnie wkomponowane przez artystkę w monumentalną instalację. Na „Lokomotywę” składają się więc nie tylko rzeczy, które są opisane w wierszu – takie jak szafy i stoły – a także obiekty kojarzące się z podróżą i przywodzące na myśl bardziej drastyczne i ostateczne odmiany migracji, w postaci cystern na wodę czy namiotów ratunkowych. Konstrukcja sięga po wspomnienia zabaw dziecięcych, w których wyobraźnia zmienia to, co pod ręką – przedmioty zwyczajne i codzienne – w inne, realne i zmyślone rzeczy. Realizacja pracy na terenie dworca kolejowego podkreślać ma temat, szczególnie aktualny dla świata, jakim jest migracja.
Zapraszający wszystkich gest artystki wybrzmiewa na nowo w kontekście pandemicznym, zarażonym lękiem i dotkniętym kolejnymi ograniczeniami, które wpływają na postrzeganie przez nas osobistej własności.
Jak myślimy o mobilności i zmianie w obliczu konfrontacji z tragedią osób ginących na Polskiej granicy, ale też koczujących na południowych granicach UE? Czy rozpoznajemy w nich ludzi i jednostkowe historie, czy tylko nieuniknione ofiary politycznego i gospodarczego zwarcia globalnych interesów?
Artystka: Yael Vishnizki-Levi
Kuratorka: Anna Mituś
Program wydarzeń: Joanna Synowiec
Koncepcja architektoniczna: Bartosz Kowal
Projekty graficzne: Jarek Mankiewicz
Partnerzy: ASYLUM, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, Fundacja Ukraina, Przejście Dialogu
Matronat: NOMADA Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego
Patroni medialni: wroclaw.pl, Radio RAM, Radio Wrocław, Radio Wrocław Kultura