1 marca rozpoczyna się we Wrocławiu obowiązkowa deratyzacja
zdjęcie ilustracyjne wroclaw.pl
- Zgodnie z Regulaminem marzec to czas obowiązkowej deratyzacji na terenie całego Wrocławia. Od tego dnia powinny zostać wyłożone specjalne preparaty do zwalczania gryzoni. Do przeprowadzenia deratyzacji zobowiązani są właściciele i zarządcy nieruchomości. Warto pamiętać, że deratyzację należy przeprowadzić także poza tymi terminami, jeśli tylko stwierdzi się przypadki występowania gryzoni – poinformowała Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Obszary podlegające obowiązkowej deratyzacji na terenie Wrocławia zostały określone w § 30 ust. 1 i 2 nowego Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Wrocławia, przyjętego uchwałą przez radnych 23 lipca 2020 r. Obowiązkowej deratyzacji na terenie Wrocławia podlegają m.in. nieruchomości, na których zlokalizowane są:
- budynki wielolokalowe podpiwniczone;
- lokale gastronomiczne wraz z terenem pod podwyższonymi podestami ogródków gastronomicznych;
- obiekty handlowe branży spożywczej;
- obiekty, w których prowadzone jest zbiorowe żywienie;
- wolnostojące komórki i pomieszczenia gospodarcze przynależne do zabudowy wielolokalowej;
- wnętrza międzyblokowe oraz miejsca gromadzenia odpadów w zabudowie wielolokalowej.
Trzeba pamiętać, że deratyzację należy przeprowadzać każdorazowo w przypadku wystąpienia populacji gryzoni na terenie nieruchomości.
Właściciel nieruchomości, który nie wykonuje obowiązków określonych w Regulaminie, podlega karze grzywny.
- Strażnicy Miejscy będą przeprowadzać kontrole, a w przypadku ujawnienia niewywiązywania się z tego obowiązku, będą mogli ukarać osobę winną zaniedbań mandatem do 500 zł – ostrzega Waldemar Forysiak, rzecznik wrocławskiej Straży Miejskiej.
Często przyczyną zwiększonej aktywności gryzoni jest łatwa dostępność do pożywienia. Resztki jedzenia wyrzucane są też bezpośrednio na ziemię oraz tereny zielone w celu np. dokarmiania ptaków.
Zachęcamy, żeby przeciwdziałać temu zjawisku stosując kilka prostych zasad:
- ograniczyć wyrzucanie jedzenia,
- nie wyrzucać odpadów, w szczególności resztek jedzenia, poza pojemniki do gromadzenia odpadów, zamykać klapy w pojemnikach na odpady,
- dbać o utrzymanie miejsc gromadzenia odpadów w należytym stanie porządkowym i sanitarnym,
- utrzymywać piwnice w należytym stanie porządkowym,
- nie dokarmiać ptaków w miejscach dostępnych dla szczurów, w szczególności wysypując pożywienie bezpośrednio na powierzchnię terenu.
Interwencyjnie realizowana jest również usługa kompleksowej deratyzacji gminnych terenów zewnętrznych. W bieżącym roku planowane jest objęcie nią nieruchomości zlokalizowanych w rejonie osiedli Przedmieście Świdnickie i Oławskie, Nadodrze oraz Stare Miasto, gdzie w 2021 r. zaobserwowano największą liczbę gryzoni. Tereny te poddane będą ciągłemu monitoringowi pod kątem występowania szczurów oraz niezbędnym zabiegom deratyzacyjnym.
- Staramy się, aby informacje o obowiązkowej deratyzacji jak najszerzej dotarły do mieszkańców Wrocławia. Dlatego też na wyświetlaczach MPK będzie można zobaczyć specjalnie przygotowany spot, w którym pokazujemy co robić, aby przeciwdziałać wzrostowi populacji gryzoni w mieście – dodaje Małgorzata Demianowicz.