Przemocometr na Dzień Kobiet [POSŁUCHAJ]
zdj. mat.prasowe
W Dniu Kobiet gościniami w RAM-ie były Ewa Aplas prezydentka Soroptimist International, Pierwszy Klub we Wrocławiu i Janka Baran założycielka polskiego odłamu grupy PLAKACIARY przeciw przemocy wobec kobiet. Opowiedziały o Przemocometrze.
Część I rozmowy:
Część II:
OPIS PROJEKTU:
PRZEMOCOMETR to kompleksowe narzędzie profilaktyczno-edukacyjno-pomocowe do przeciwdziałania przemocy w rodzinie skierowane do młodzieży i realizowane na wszystkich etapach projektu wspólnie z grupą docelową.
Liczne dane identyfikują osoby młode – w szczególności kobiety w wieku 13–25 lat – jako grupę najbardziej narażoną na akty przemocy seksualnej. Ponadto badania wykazują, że osoby pozbawione wsparcia częściej doznają krzywdy. Celem PRZEMOCOMETRU jest wspieranie właśnie tych grup odbiorczych.
W ramach projektu opracowane zostanie narzędzie PRZEMOCOMETR, które składać się będzie z następujących 3 elementów:
1. ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI: umożliwi rozpoznanie zachowań przemocowych ze strony osoby partnerskiej. Wydrukowana na niej linijka – na której w miarę zwiększania się wartości wzdłuż miarki, intensyfikują się przypisane poszczególnym liczbom zachowania – pozwoli w szybki sposób ocenić, czy związek jest zdrowy, czy jest w nim przemoc.
2. EDUKACYJNO-INFORMACYJNY PORTAL: strona zawierać będzie plik zakładki PRZEMOCOMETRU – dostępny do ściągnięcia i dystrybucji – oraz wizualne przedstawienie zawartych na linijce zachowań. Strona gromadzić będzie także informacje dla osób szukających pomocy i będących świadkami przemocy. Znajdzie się na niej również obszar edukacyjny dla osób udzielających pomocy.
3. APLIKACJA ALARMOWO-POMOCOWA: do nawiązywania kontaktu za pomocą bezpośredniego połączenia z wykwalifikowaną kadrą w razie kryzysu psychologicznego.
W imię zasady „nic o nas bez nas” młodzież współuczestniczy w projektowaniu narzędzia poprzez konkursy oraz partnerstwa z placówkami edukacyjnymi.