Koncert „Razem dla Ukrainy” we Wrocławskim Klubie Formaty

Radio RAM, RAM, inf. prasowa | Utworzono: 05.04.2022, 08:33 | Zmodyfikowano: 05.04.2022, 08:33
A|A|A

fot. mat. prasowe

W ciągu prawie dwugodzinnego koncertu na scenie wrocławskich Formatów zaprezentują się zespoły wykonujące muzykę z pogranicza różnych gatunków muzycznych. Będzie rockowa Coolбаба, folkowy н'лем folk, etno-jazzowe Re-Karpaty i elektroniczna ZEMLA. Zespoły wykonują muzykę w języku polskim, ukraińskim i łemkowskim.

Wstęp na wydarzenie odbędzie się na podstawie dobrowolnej wpłaty przed wejściem na wydarzenie do skarbonki Fundacji Ukraina (sugerowana kwota 20 PLN +) i cała zebrana kwota zostanie przekazana na wsparcie akcji humanitarnych na Ukrainie.

„Coolбаба” to zespół grający szeroko pojętą muzykę rockową, którego założycielem i liderem jest Oksana Terefenko – wokalistka i aktorka, która na swoim koncie ma niezliczoną ilość występów na scenach festiwalowych i konkursowych. Jej charyzmatyczny głos i pełna ekspresji prezencja uzupełniana jest przez młodych ale doświadczonych już muzyków, którzy udzielając się w wielu innych zespołach odnosili sukcesy, a obecnie tworzą dynamiczny skład osobowości o różnym pochodzeniu etnicznym i zgoła odmiennych gustach muzycznych. Ta wybuchowa mieszanka zaowocowała debiutancką płytą o tytule Coolal6um, która wydana własnym nakładem światło dzienne ujrzała w 2018 roku. Teksty utworów pisane są w językach ukraińskim, łemkowskim i polskim, z których niektóre opierają się na poezji.

Grupa н'лем folk działa we Wrocławiu od 2017 roku. Nazwa, oznaczająca w języku polskim “nie tylko folk”, jest naszą największą inspiracją… Motywem przewodnim naszej twórczości jest muzyka łemkowska, staramy się jednak łączyć jej tradycyjną formę z innymi gatunkami. Jako cel wyznaczyliśmy sobie przede wszystkim rozwój muzyki łemkowskiej, ale i zachowanie pamięci o kulturze przodków — połączenie przyszłości z przeszłością. Tworzymy własne utwory, ale równie często sięgamy po stare, zapomniane pieśni i urozmaicamy je swoimi aranżacjami. Na początku 2022 roku wydaliśmy debiutancki album „Podoroż”, na którym znajduje się 12 utworów - 7 autorskich oraz 5 ludowych w naszych aranżacjach. Koncert 8 kwietnia będzie naszą pierwszą okazją na zaprezentowanie się z repertuarem, który ukazał się na płycie.

Re-Karpaty to ethno-jazzowy projekt z Wrocławia powstały w 2016 roku z inicjatywy Goszy i Marka Tutko. Muzycy inspirują się tradycyjnymi melodiami z rejonu Karpat. Na ich bazie artyści tworzą autorskie aranżacje tematów ludowych, niekiedy nowoczesne i odważne, nie pozbawiające ich jednak pierwotnego karpackiego ducha.
Zespół dał liczne koncerty na dużych festiwalach (m.in. Łemkowska Watra w Zdyni, Kultura Festival w Manchesterze (UK), czy jarmaRock Fest w Gdańsku) oraz na kameralnych scenach klubowych na terenie całego kraju.

ZEMLA to projekt w którym łączą się dwie oddalone od siebie muzyczne planety. Energia etnicznych pieśni ukraińskich opiera się na elektronicznym brzmieniu nowoczesnego bitu.
To spotkanie dwóch dojrzałych i doświadczonych artystów.
Lesja - autorka wielu projektów muzycznych i teatralnych, wokalistka, reżyserka, aktorka, laureatka Festiwalu "Nowa Tradycja" ( Polskie Radio "Dwójka") , laureatka oraz zdobywczyni nagrody dla najlepszej folkowej wokalistki im. Anny Kiełbusiewicz na Festiwalu "Mikołajki Folkowe" w Lublinie, zdobywczyni pierwszej nagrody na Festiwalu "Turnieju Muzyków Prawdziwych" (Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie).
Tom Horn (Tomasz Rożek), polski producent muzyczny, lektor oraz realizator nagrań. Muzyk i producent takich zespołów jak Strachy na Lachy, The Cuts, Dezire. W swoim muzycznym portfolio ma kilkaset zagranych koncertów oraz wiele autorskich płyt.

Koncert odbędzie się w dniu 8 kwietnia (piątek) 2022 r. o godzinie 19:00 we Wrocławskim Klubie Formaty. Wstęp na podstawie dobrowolnej wpłaty (sugerowana kwota 20 zł + od osoby). Całość zebranej kwoty trafi na poczet Fundacji Ukraina.

Wrocławski Klub Formaty, ul. Samborska 3-5
08.04.2022, godz. 19:00

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować