Zaczynamy matury - dziś język polski. Zmierzą się z nim także Ukraińcy

Justyna Kościelna, Piotr Słowiński, MC | Utworzono: 04.05.2022, 10:22 | Zmodyfikowano: 04.05.2022, 10:23
A|A|A

W Bolesławcu 5 ukraińskich uczniów przystąpi dziś do matury. To wszyscy ukraińscy uczniowie jacy zdecydowali się na polską maturę na Dolnym Śląsku.

RELACJA POPOŁUDNIOWA:

Ponad 6 tys. tegorocznych absolwentów wrocławskich szkół średnich rozpoczęło dziś egzaminacyjny maraton. Matury, tradycyjnie, rozpoczął test z języka polskiego i wypracowanie na minimum 250 słów. O wrażenia maturzystów pytała nasza repoterka:

Justyna Kościelna była z maturzystami przed i po egzaminie:

RELACJA PORANNA:

Matura rozpoczęła się o godz. 9 obowiązkowym pisemnym egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym. -Minęło wiele lat, ale doskonale pamiętamy te emocje - mówili dziś rano naszej reporterce napotkani wrocławianie:

Jutro maturzyści zmierzą się z matematyką, a w piątek - z językiem obcym na poziomie podstawowym - to część obowiązkowa. Dodatkowo należy wybrać co najmniej jeden przedmiot w wersji rozszerzonej. Wyniki będą znane 5 lipca. W tym roku - podobnie jak w poprzednim - matura ustna z języka polskiego i z języka obcego nie jest obowiązkowa. Na moment przed wejściem do sal absolwentów 7 LO we Wrocławiu o nastroje pytała nasza reporterka:

Dziś do egzaminu przystępują też chętni uczniowie z Ukrainy - jak się okazuje na Dolnym Śląsku jest tylko 5 takich osób i wszystkie z okolic Bolesławca. Do drugiego liceum trafiło 31 uczniów z Ukrainy, z których większość nigdy nie uczyła się polskiego. Oni nie zdecydowali się na polską maturą. Zrobiło to 5 uczniów, przede wszystkim z okolic Równego, którzy mieli w szkole język polski. Mają skrystalizowane plany związane ze studiowaniem na polskich uczelniach.

W całej Polsce jest 41 ukraińskich maturzystów. Będą mieli wydłużony czas egzaminu i powinni mieć dostęp do ukraińskiego tłumacza, który może im wyjaśnić polecenia postawionych przed nimi zadań. Cała piątka jest dobrej myśli, a dyrektor szkoły, w której się uczą, Mirosław Sakowski mówi, że mają szanse, inaczej niż ci, którzy z polszczyzną się dotąd w szkole nie zetknęli. A tych jest większość.

Aby zdać należy uzyskać co najmniej 30% ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych - języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego oraz przystąpić do jednego egzaminu z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym w części pisemnej.

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować