Poznajcie nominowanych do Wrocławskiej Nagrody Artystycznej

Radio RAM, mat.prasowe | Utworzono: 21.10.2022, 16:06 | Zmodyfikowano: 21.10.2022, 16:06
A|A|A

zdj. UMW

Wrocławska Nagroda Artystyczna 2022


Muzyka (muzyka poważna)

Tomasz Głuchowski – za niezwykle atrakcyjny dla szerokiej publiczności cykl koncertów „Kino organowe NFM” w Narodowym Forum Muzyki.

Karol Mossakowski – za przygotowanie rozmaitego repertuarowo, cieszącego się ogromnym powodzeniem cyklu koncertów na odbudowanych organach w Bazylice św. Elżbiety i fenomenalne własne recitale.

Mateusz Ryczek – za płytę „Cello works”, intrygujące kompozycje ukazujące bogactwo brzmienia wiolonczeli w muzyce współczesnej.

Ewa Vesin – za doskonałą Toscę, którą uwodzi publiczność światowych scen operowych, także w spektaklu Opery Wrocławskiej.

Muzyka (muzyka rozrywkowa)

Bluszcz (Jarosław Zagrodny i Roman Zagrodny) – za świetne piosenki, których refreny zapadają w pamięć, sprawne korzystanie z kanonów rodzimej muzyki rozrywkowej i rozpoznawalny, nieustannie rozwijany styl, który składa się na album „Nowy pop”.

Kadabra Dyskety Kusaje (Mariya Mavko i Michał Szczepaniec) – za wyjątkową wrażliwość i sprawne poruszanie się między autorskimi, nowoczesnymi dźwiękami a polską i ukraińską muzyczną tradycją, które znajdujemy na płycie „Słowa”.

Magiera (Tomasz Janiszewski) – za pierwszy w karierze solowy album „Feat.”, którym przypieczętował pozycję jednego z najważniejszych i najciekawszych producentów muzycznych w kraju.

Oxford Drama (Małgorzata Dryjańska i Michał Mrówka) – za muzyczną erudycję i bezkompromisowość, czego efektem jest świetnie skomponowany, zagrany i zaśpiewany trzeci album pt. „What's the deal with time?”.

Kapituła nagrody muzycznej 2022

Grzegorz Chojnowski, dziennikarz, szef redakcji kulturalnej Radio Wrocław
Ewa Łyczkowska, Wydział Kultury UM Wrocławia
Piotr Michałowski, muzykolog
Jerzy Pietraszek, przewodniczący, dyrektor Wydziału Kultury UM Wrocławia
Magdalena Talik, dziennikarka portalu Wrocław.pl
Maciek Przestalski, dziennikarz Radio RAM, Radio Wrocław Kultura

Teatr

Ewelina Ciszewska – za poruszający dialog z teatralną tradycją i społeczną rzeczywistością w spektaklu Śmieszny Staruszek oraz za to jak zmienia Wrocławski Wydział Lalkarski Akademii Sztuk Teatralnych.

Paweł Kamza – za reżyserię spektaklu „Wyskubki” we Wrocławskim Teatrze Współczesnym, za nowatorską koncepcję scenicznej gry z twórczością i biografią Tadeusza Różewicza.

Grzegorz Mazoń – za wszechstronny talent muzyczny i aktorski, którym od lat wzbogaca wrocławskie życie teatralne, czego kolejnym dowodem jest „Kulka” we Wrocławskim Teatrze Lalek.

Łukasz Twarkowski – za reżyserię spektaklu „Rothko” w Dailes Theatre w Rydze, inscenizacyjny majstersztyk, z już jedenastoma nominacjami do teatralnych nagród w Łotwie. Za kształtowanie nowego języka teatru, opisującego doświadczenie człowieka w świecie zdominowanym przez nowe technologie oraz za promocję Wrocławia w całej Europie.

Kapituła nagrody teatralnej 2022

Grzegorz Chojnowski, dziennikarz, szef redakcji kulturalnej Radio Wrocław,
Henryk Mazurkiewicz, krytyk teatralny miesięcznika „Teatr”
Katarzyna Mikołajewska, dziennikarka „Gazety Wyborczej”
Jerzy Pietraszek, przewodniczący, dyrektor Wydziału Kultury UM Wrocławia
Piotr Rudzki, krytyk teatralny, Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego
Magdalena Talik, dziennikarka portalu Wrocław.pl
Anna Tatarska, Wydział Kultury UM Wrocławia.

Sztuki wizualne

IP Group (kolektyw artystyczny tworzony przez Dominikę Kluszczyk, Jakuba Lecha i Bogumiła Misalę)– za tworzenie refleksyjnych przestrzeni wizualnych i dźwiękowych odwołujących się do fenomenu zmysłowej i duchowej immersji.

Katarzyna Roj – za wystawę „Pole regeneracji. Wrocławskie pola irygacyjne”, która jest przykładem niezwykłej pracy kuratorskiej, opartej na uruchamianiu procesów wykraczających poza ramy wystawy i tworzących szansę realnych zmian.

Kama Sokolnicka – za wystawę „Blask” w Muzeum Współczesnym Wrocław, gdzie intrygujące, stworzone w wielu technikach prace najpierw olśniewały, by po bliższym poznaniu odkrywać przed widzem kolejne pokłady opowieści o człowieku, naturze i współczesności.

Lech Twardowski – za konsekwentną postawę twórcy programowo niezależnego, a w szczególności za dzieło „Czarne na czerni” – monumentalną instalację wystawioną w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia, będące oryginalną syntezą wieloletnich poszukiwań spójnego uniwersum sztuk pięknych, performatywnych i medialnych.

Kapituła nagrody sztuk wizualnych 2022

Maja Kowalska-Komar, Wydział Kultury UM Wrocławia
Jerzy Pietraszek, przewodniczący, dyrektor Wydziału Kultury UM Wrocławia
Maciek Przestalski, dziennikarz Radio RAM, Radio Wrocław Kultura
Andrzej Saj, krytyk i teoretyk sztuki, red. nacz. miesięcznika „Format”
Piotr Krajewski, główny kurator artystyczny Biennale WRO
Łukasz Rusznica, kurator galerii Miejsce przy miejscu
prof. Waldemar Okoń, historyk sztuki, Uniwersytet Wrocławski  

Galę wręczenia nagród uświetni występ zeszłorocznego laureata, pianisty Piotra Alexewicza

REKLAMA

To może Cię zainteresować