30. Wrocławskie Targi Dobrych Książek w Radiu RAM
fot. Jakub Ciołko
Targi potrwają od 1 do 4 grudnia. Radio RAM codziennie relacjonuje wydarzenia z Hali Stulecia.
Na otwarcie Michał Kwiatkowski rozmawiał z jednym z gości honorowych, Wasylem Machno:
Specjalne studio Radia RAM stanęło na Targach w piątek 2 grudnia. Anna Fluder rozmawiała na początek z Maciejem Zarańskim z Fundacji Klub Innowatora w Drukarni przy Otwartej 12:
Podczas wydarzenia wręczono nagrody dla autorów i wydawców. Pióro Fredry trafiło do wydawców i projektanta książki "Włodzimierz Puchalski. Domowroty. Poviernienia. Homing" Wydawcą jest Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, a za projekt graficzny odpowiada Kuba Sowiński. Książkę doceniono za umiejętne wykorzystanie klasyki projektowej w albumie fotograficznym, znakomicie przygotowane fotografie archiwalne oraz użycie kolorów ze zrozumieniem i wrażliwością. W konkursie "Dobre strony" wygrała książka "Dwa słowa" wydana przez Dwie Siostry. Autorką jest Dominika Czerniak-Chojnacka, a nagrodę przyznano "za poemat w dwóch kolorach, które wystarczają za całą gamę oraz za udane wykorzystanie recyklingu typograficznego". Szefowa i współwłaścicielka wydawnictwa Ewa Stiasny znalazła czas na wizytę w naszym studiu w Hali Stulecia
W studiu gościła także Małgorzata Starosta, która opowiedziała o swojej najnowszej książce "Cynamonowe gwiazdy":
Piątkową relację kończyliśmy rozmową z dyrektorem Muzeum Miejskiego Wrocławia Maciejem Łagiewskim i Mateuszem Magdą, autorem książki "Wrocławianie na medal:
W weekend relacje z Targów zda Piotr Osowicz - w sobotę 3 grudnia połączymy się po 16:00, w niedzielę 4 grudnia po 13:00.
Głównym motywem literackich spotkań jest w tym roku Ukraina, a wśród autorów, którzy potwierdzili udział w targach, spotkamy m.in. Oksanę Zabużko, Wasyla Machno czy Mykołę Riabczuka.
- Popularność targów świadczy, że ludzie chcą czytać. My też chcemy wyrazić wsparcie dla autorów z sąsiedniego kraju, zmagającego się z tragedią - mówi Radiu RAM Anna Morawiecka, dyrektor WTDK:
Tradycja organizowania tego wydarzenia sięga 1992 roku i trwale wpisała się w kalendarz kulturalnych wydarzeń w stolicy Dolnego Śląska, ale tegoroczna edycja będzie też pełna niespodzianek i innowacji.
- Pierwszy raz w historii targów uczestnicy będą mieli możliwość zobaczyć mapę targów po zeskanowaniu kodu QR, ale mamy też robota-hostessę - dodaje Anna Morawiecka:
Wstęp na tegoroczne targi kosztować będzie symboliczne 2 złote, ale z opłaty zwolnieni będą seniorzy oraz dzieci i młodzież do 18. roku życia. Targi odbędą się pod honorowym patronatem pierwszej damy, Agaty Kornhauser-Dudy.