Z Wrocławia na granicę: Centrum Pomocy Humanitarnej wysyła Paczki Dobra
Fundacja My z Wami
Centrum Pomocy Humanitarnej w Szegini prowadzone przez fundację „My z Wami" wspiera Ukrainę poprzez zapewnianie żywności i podstawowych środków oraz zakwaterowania regionom dotkniętym wojną, które są poza zasięgiem dużych organizacji humanitarnych.
Centrum powstało w wyniku oddolnej inicjatywy kilku prywatnych osób z Wrocławia i Gdańska, które połączyły swoje siły we wspólnym celu: zapewnić ciepło Ukraińcom uciekającym przed wojną, oczekującym w długich kolejkach na przejściu granicznym. Gdy 3 marca przyszli założyciele Centrum dotarli na ukraińską stronę przejścia granicznego w Medyce, sytuacja była dramatyczna. Ludzie cierpieli z powodu zimna, bólu, lęku i schorzeń.
W ciągu pierwszego miesiąca Centrum pomogło prawie 100 000 osób, a od początku wojny do teraz, liczba zwiększyła się do ponad 250 000 uchodźców. Wszystkim osobom zapewniono jedzenie, napoje, ogrzewanie, możliwość doładowania telefonów, schronienie i pomoc medyczną oraz wsparcie przy przekraczaniu granicy. Jednorazowy pomysł przerodził się w konkretną, długofalową inicjatywę, wykraczającą poza lokalną pomoc w Centrum w Szeginiach. Dostrzegliśmy ogromne potrzeby również w głębi Ukrainy na terenach bezpośrednio objętych działaniami wojennymi. Założyciele Centrum przejęli nieaktywną fundację, aby sformalizować swoją działalność jako podmiot prawny.
W naszym studiu podczas audycji Dzień dobry we Wrocławiu o oddolnej inicjatywie opowiedzieli Marta Nawrot-Górecka, Wojtek Górecki, Piotr Deutschman:
Obecnie działają jako Fundacja My z Wami. W tej chwili sztandarowym, najważniejszym projektem o największym zasięgu jest Paczka Dobra, który opiera się na przygotowaniu i transporcie ustandaryzowanych paczek zawierających żywność, środki higieniczne i produkty dla dzieci, pozwalające przetrwać kilka dni w schronie lub w obszarach odciętych od bieżących dostaw. Centrum logistyczne znajduje się aktualnie w Arkadach Wrocławskich (gdzie wszystkich chętnych zapraszają), tam znajduje się biuro i centrum wolontariatu. Paczki dostarczane są przez ukraińskich kierowców-wolontariuszy do rejonów Ukrainy dotkniętych wojną, w szczególności do mniejszych miejscowości, do których nie docierają duże organizacje humanitarne.
W ciągu ostatnich 10 miesięcy w ramach projektu dostarczono ponad 320 ton żywności do mieszkańców Ukrainy rozsianych po niemal całym kraju, a 56 tysięcy Paczek Dobra trafiło w ręce najbardziej potrzebujących. To ponad 150 tysięcy osób, które otrzymały pomoc.
Dystrybucja obejmuje kilka rodzajów paczek:
➢ żywnościowe
➢ higieniczne
➢ dziecięce
➢ celowane (przygotowane pod zgłoszone potrzeby) dla dużych rodzin
➢ zimowe
Fundacja współpracuje z innymi organizacjami w zakresie finansowania działań, ale stale potrzebne jest finansowe wsparcie również osób indywidualnych, aby zapewnić ciągłość działania i maksymalną efektywność pomocy. Organizację można wesprzeć za pośrednictwem Patronite lub zbiórki. Możliwy jest także zakup konkretnych paczek, które zostaną przekazane potrzebującym.