Szafa story: Moda stanu wojennego
zdj. Mieczysław Michalak
Ekspozycja pokazuje, że robienie na drutach może być forma walki z rzeczywistościa. Co oprócz ręcznie wykonanego swetra nosił w stanie wojennym opozycjonista?
Ubrania uszyte bądź zdobyte po znajomości, przerobione ciuchy robocze- tak trzeba było kiedy kombinować. Kurtka zimowa wykonana z kożucha stróża czy bluzka z flagi to kolejne historie z wystawy "Moda stanu wojennego":
Jak wyglądały kreacje ślubne w czasach, gdy w sklepach nie było towaru? Stan wojenny wymagał od modnych kobiet nie lada kreatywności. Sukienki ślubne szyto z firanek, obrusów, prześcieradeł, a nawet pieluch tetrowych. Ten odcinek cyklu Szafa story to także historia o przemycie tkaniny do druku ulotek w falbanach weselnego stroju.
zdj. Muzeum Narodowe we Wrocławiu
zdj. Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Swetry z „wełny kowarskiej”, sukienki z farbowanej tetry, torebka wykonana ze zużytych kozaków, buty kupione na kartki i sukienka wieczorowa uszyta z bawełnianego worka, w którym do szpitala przywieziono watę dla pacjentów – to niektóre z niezwykłych eksponatów prezentowanych na pierwszej w Polsce wystawie poświęconej modzie stanu wojennego. Wśród wystawionych ubiorów znalazły się zarówno prace projektantek-amatorek, jak i ubrania zaprojektowane przez profesjonalnych twórców, jak Jerzy Antkowiak, Grażyna Hase, Barbara Hoff.
Wystawa czasowa „Moda stanu wojennego”
18 kwietnia – 30 lipca 2023