„Kształt marzeń” - o Witoldzie Lipińskim w Muzeum Architektury
fot. w artykule Jakub Certowicz
O wystawie opowiadali mi w Radiu Wrocław Kultura, w środę 29 listopada, Agata Gabiś i Michał Duda:
Fragmenty rozmowy prezentowaliśmy też w Radiu RAM w piątek 2 grudnia po 15:00.
Słuchaliście też w wiadomościach relacje Piotra Osowicza z otwarcia wystawy:
Do obejrzenia prac jednego z najbardziej oryginalnych dolnośląskich projektantów zaprasza Muzeum Architektury we Wrocławiu. Wystawa „Kształt marzeń” to podróż przez najbardziej fascynujący okres twórczości Witolda Lipińskiego.
"On był kontestatorem i bytem osobnym, On chciał się widzieć trochę gdzie indziej, nie chciał uczestniczyć w takim miasto projektowym życiu ówczesnej epoki. A miał taki początek. Odszedł z miasto projektu, został na uczelni ,zaczął badać architekturę i realizować takiej bardziej eksperymentalne wizje."
- opowiada Michał Duda, jeden z kuratorów tej ekspozycji Michał Duda.
Większość prezentowanych na wystawie projektów przedstawiona jest w formie oryginalnych rysunków Witolda Lipińskiego. Części towarzyszą ceramiczne modele, wykonane na potrzeby wystawy przez twórców i twórczynie z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. O jego dwóch najbardziej rozpoznawalnych obiektach opowiada kurator Michał Duda:
"Z 1960 roku znamy pierwsze szkice chyba największej ikony Dolnego Śląska, jeśli o architekturę chodzi, czyli Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce. Drugi projekt to Dom Igloo, czyli dom własny, który zaprojektował i zrealizował przy ul. Moniuszki."
Większość prezentowanych na wystawie projektów przedstawiona jest w formie oryginalnych rysunków Witolda Lipińskiego. Obiekty istniejące do dziś sportretował fotograf architektury Jakub Certowicz. Ekspozycja przy ul. Bernardyńskiej 5 we wrocławskim Muzeum Architektury czynna będzie do 31 marca przyszłego roku.