Tajemnice Abakanowicz? Spotkanie i rozmowa o artystce w Krupa Art Foundation

Anna Fluder, mat. prasowe Krupa Art Fyndation | Utworzono: 10.01.2024, 12:15 | Zmodyfikowano: 10.01.2024, 12:15
A|A|A

fot. okładka książki "Abakanowicz. Trauma i sława.

Tworzyła w cieniu totalitaryzmu. Jako dziecko przeżyła niemiecką okupację, karierę budowała w ustroju komunistycznym. Zrewolucjonizowała sztukę, nie tylko polską. Zmieniła tkaninę artystyczną w dzieło bliższe rzeźbie i architekturze niż tkactwu. O jej prywatnych losach i historiach rodzinnych wiedzieliśmy jednak tylko tyle, ile sama chciała powiedzieć.

W jaki sposób Magdalenie Abakanowicz udało się zrobić tak spektakularną karierę? Jakie tajemnice kryją się w jej biografii? Dlaczego budowała wokół siebie mit sięgający Czyngis-chana? Co połączyło ją z wielkimi postaciami historii XX wieku?
Paweł Kowal podążył śladami Abakanowicz, podjął się odpowiedzi na te pytania i napisał porywającą opowieść o jednej z najwybitniejszych, a jednocześnie najbardziej tajemniczych polskich artystek. ❞ - Będzie okazja zapytać o więcej, posłuchać o artystce, której prace znajdują się m.in. we Wrocławiu w Muzeum Narodowym, ale też na Bulwarze Dunikowskiego - zapraszały w Radiu RAM Sylwia Krupa, właścicielka fundacji i Katarzyna Młyńczak, organizatorka spotkania wokół ksiązki "Abakanowicz. Trauma i sława" w Krupa Art Fundation.

 

PAWEŁ KOWAL – historyk, politolog, muzealnik, ale także polityk, profesor Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, wykładowca licznych polskich i zagranicznych uczelni, współtwórca Muzeum Powstania Warszawskiego, współautor książki (wraz z Agnieszką Lichnerowicz) Spokojnie już nie będzie. Koniec naszej belle époque. Zafascynowany życiem i sztuką Magdaleny Abakanowicz, od śmierci artystki odwiedzał archiwa i miejsca z nią związane, nagrywał wspomnienia bliskich jej osób, gromadził materiały i opowieści na jej temat. 

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować